Endel’in üretken ses manzaraları Sony’nin yeni kulaklıklarında ortaya çıkıyor – Teknolojik Haberler


Geçen gün Brian, Sony’nin yeni LinkBuds kulaklıkları hakkında, “ya Brian Eno bir bilgisayar yazılımı olsaydı” uygulamasıyla olan ortaklığı da dahil olmak üzere rapor verdi. Endel. Şirket, beyninizin en iyi işini yapmasına yardımcı olmak için ses manzaraları ve müzik parçaları oluşturmak için gerçekten büyüleyici AI teknolojisini kullanıyor – daha derine odaklanmanıza, daha kolay uyumanıza veya sizi rahatlatmanıza yardımcı olmak için. Teknoloji ve Sony ile olan anlaşması hakkında daha fazla bilgi edinmek için Endel’in kurucularından biriyle konuştum.

“Endel, her şeyden önce odaklanmanıza, rahatlamanıza ve uyumanıza yardımcı olmak için oluşturulmuş bir teknolojidir. Ve bu teknolojinin çalışma şekli, prosedürel olarak yerinde, cihazda gerçek zamanlı bir ses ortamı oluşturur. Hakkınızda topladığımız bir dizi girdiye dayalı olarak size göre kişiselleştirilir; Endel CEO’su ve kurucu ortağı Oleg Stavitsky, günün saati, kalp atış hızınız, hava durumu, hareketiniz ve sirkadiyen ritminiz gibi şeyler, dün gece ne kadar uyuduğunuz gibi,” diye açıklıyor. “Bu teknoloji, tüm bu verileri dinler, gerçek zamanlı olarak ses ortamını yaratan ve sizin içinizdeki değişikliklere gerçek zamanlı olarak tepki vermemizi sağlayan algoritmaya bağlanır. Bu teknolojiyi kullanarak bir ürün ekosistemi oluşturuyoruz, böylece ses manzaralarımız tüm bu kanallar ve platformlar üzerinden gün boyunca her yerde sizi takip edebilir. Bu noktada hemen hemen her yerdeyiz; iOS, Android, Apple Watch, Mac veya Apple TV, Alexa… adını siz koyun.”

Ürünü incelerken, mevcut olduğu yerde birkaç göze çarpan eksiklikle karşılaştım: imkanı yok Sonos hoparlörlerime aktarma (geçici çözüm, Sonos’a Alexa yüklemektir) ve Endel uygulaması yayın yapmayı desteklemiyor, bu nedenle Google Home’a ​​da yayın yapamazsınız.

Uygulamayı kulaklık kullanarak çalıştırmak ise samimi ve güzel bir deneyim yaratıyor. Ses parçaları, genişliklerinde Eno-esque’dir; Gününüze yavaş yavaş gelişen bir ortam müziği gibi. Masamda otururken odaklandığımı hissettim; müziğin ve dikkat dağıtıcı unsurların bloke edilmesinin ve boğulmasının bir kombinasyonu.

Ses manzaraları köktabanlı — ses parçacıkları için profesyonel müzik endüstrisi jargonu, bunları örnek olarak düşünün. Uygulamanın çok büyük bir örnek ve gövde kitaplığı vardır ve algoritma, sesi birlikte sıralamak için doğru gövdeleri seçer. Yazılım, temel sıralamaya ek olarak, üstte ek ayarlamalar yapar.

“Bizim bir bu sıralayıcının üzerinde birkaç AI sistemi; Temel olarak melodiler üreten AI sistemleri. Milyonlarca ve milyonlarca varyasyon var,” diyor Stavitsky. “Uygulamadaki bazı ses manzaraları, gezegendeki en büyük sanatçılardan bazılarıyla işbirliği içinde yapıldı. Grimes, Miguel, James Blake ve Plastic Man ve birlikte çalıştığımız diğerleri var, bu yüzden iyiler. Bizimle çalışma şekli, bir kök paketi, bir ses paketi hazırlamaktır. Asla bir müzik bestesi sunmazlar. Algoritmanın daha sonra parçaları anında birleştirmek için kullandığı yapı taşlarıdır.”

Şirket, şirketler tarafından her zaman yaklaşıldığını ve herhangi bir zamanda ortaklıkların bir maliyet mi yoksa bir fayda mı olduğunu düşünmesi gerektiğini söylüyor. Kulaklık devi Sony’ye “evet” deme kararı almış ve bu iş birliğini sağlamış.

“Sony’nin kulaklık inovasyon departmanı bize ulaştı. Bulunduğunuz yerin bağlamını bir şekilde anlayacak bu yeni model üzerinde çalıştığımızı ve bu kulaklıkların proaktif olarak belirli bir ses ortamını etkinleştirmesini istediğimizi söylediler” diyor. Stavitsky, “Açıkçası birkaç nedenden dolayı tüm bu entegrasyonlar hakkında çok, çok şüpheciyim. Her zaman bir fırsat maliyeti vardır. Küçük bir şirket olarak, bunu yapmamız gerekip gerekmediğini merak ediyorsunuz. Bu konuda beni heyecanlandıran şey, Endel’in temel fikrinin, gün boyunca sizi her yerde takip eden, her zaman açık olan bir ses ortamı olmasıdır. Bazen onu zar zor duyabiliyorsunuz ve bazen ön ve merkez gibi ve sizi dünyanın geri kalanından koruyor. Sizinle olan bağlamına bağlı olarak belirli bir tür ses ortamını proaktif olarak tetikleyen bu kulaklık fikrinin, ürünümüzün nasıl kullanıldığını tam olarak nasıl tasavvur ettiğimizi düşünüyorum. Bu sadece büyük bir oynatma düğmesi olacak – o düğmeye basarsınız ve takviminizi dinler, kalp atış hızınızı dinler ve proaktif olarak tüm ses manzaraları arasında geçiş yapar. Bunun için çalışıyoruz ve bu kulaklıklar bunu gerçeğe dönüştürüyor.”

Kaynak : https://techcrunch.com/2022/05/20/endel-sony-partnership/

Yorum yapın