En iyi anonim sosyal uygulama NGL, kullanıcılarını kandırmayı bırakmak zorunda kaldı – Teknolojik Haberler


Sahte mesajlarla kullanıcılarını yanıltan popüler bir anonim sosyal uygulama değişmek zorunda kaldı. En üst sırada yer alan uygulama NGLHaziran ayında ABD App Store’da 1 numaralı uygulama haline gelen , dün sessizce bir güncelleme yayınladı ve bu güncelleme, kullanıcıların daha önce inanmaya yönlendirildiği gibi, arkadaşlarından olmayan mesajlar aldıklarında kullanıcıları bilgilendirdiğini gördü. Daha önce, NGL bu sahte mesajları etkileşim yaratmanın bir yolu olarak gönderiyordu, ardından mesajın göndericisi hakkında “ipuçları” almak için suçlanıyordu.

Uygulama ayrıca, anonim mesajların arkasında kimin olduğuyla ilgili ayrıntıları ortaya çıkarmayı vaat eden abonelik fiyatını da düşürdü.

NGL, Snap’in küçüklere verilen zararı azaltmaya yönelik daha kapsamlı çabalarının bir parçası olarak, Snapchat’in geliştirici araçlarını kullanarak bu nitelikteki uygulamaları çökertmesinin ardından, son zamanlarda dikkatlerini Instagram’a çeviren bir avuç anonim sosyal uygulamadan biridir.

NGL’yi kullanmak için kullanıcılar, web’deki arkadaşları ve takipçileriyle paylaşabilecekleri benzersiz bir URL’yi kopyalamak için uygulamadaki bir düğmeye dokunur.

Resim Kredisi: NGL App Store girişi

Snap, kendi geliştirici araçlarıyla doğrudan entegrasyonları önleyebilirken, NGL kullanıcıları yine de özel bağlantıyı Snapchat Hikayelerine veya Twitter veya başka herhangi bir uygulama gibi istedikleri yere kopyalayıp yapıştırabilir. Ancak, uygulamadaki bir “Paylaş” düğmesi, doğrudan Instagram Stories’e gönderi göndermeyi kolaylaştırdı. Ardından, diğerleri arkadaşlarının Hikayesindeki veya gönderisindeki bağlantıyı gördüklerinde, o kişiye anonim olarak soru sormak için tıklayabilirler. Bu sorular, kullanıcıların okuması ve yanıtlaması için NGL’nin uygulama içi “Gelen Kutusunda” mesajlar olarak görünür.

Ancak NGL’nin elinde bir numara vardı. Kullanıcılar paylaşılan bağlantılarında herhangi bir etkileşim almadıysa, uygulamanın kendisi otomatik olarak mesajlar oluşturur. Kullanıcıların, bu mesajların aslında uygulamanın onlara gönderdiği sahte sorular olduğunu bilmelerinin gerçek bir yolu yoktu. Ancak sorular, kulağa arkadaşlarının sormayacağı şeyler gibi geldiğinden pek çok kişi durumun böyle olduğundan şüphelendi. (Bir NGL bağlantısı oluşturarak ancak paylaşmayarak mesajların sahte olduğunu onayladık. Ardından mesajlar aldık).

NGL’nin uygulama incelemeleri, sorularının botlardan geldiğine dair şikayetlerle dolu. Daha da kötüsü, uygulama geliştiricisi, soruyu kimin sorduğu hakkında daha fazla bilgi edinmek için kullanıcılardan “ipuçları” talep ediyordu. Bu, kullanıcıların bazı durumlarda botlarla ilgili ipuçları için ödeme yaptığı anlamına gelir! Bu dolandırıcılık olarak kabul edilebilir. (Etkilenen kullanıcılara istekte bulunmalarını tavsiye ederiz. geri ödemeler Apple’dan.)

NGL uygulaması fikirlerini, çeşitli Snapchat oyunları da sunan benzer bir sosyal uygulama olan rakip Sendit’ten aldı. Aslında, Sendit’in yapımcısı şimdi NGL’yi fikirlerini çaldığı için dava ediyor – NGL geliştiricisi daha önce Sendit üzerinde çalıştı, ancak fikri klonlama ve parayı kendisinin toplama potansiyelini fark etmeden önce. Görünüşe göre, burada olması gereken bir iş var. Temmuz ayına kadar, NGL 15 milyon indirmeyi aştı ve aboneliklerini satarak 2,4 milyon dolar gelir elde etti.

Teknolojik Haberler, NGL’yi yanıltıcı taktikleri için aramıştı ve görünüşe göre birileri dinliyordu. (Aslında, geliştirici ile Apple arasında bu konuda bir tartışma olduğunu anlıyoruz). NGL yorum yapmadı.

Dün NGL, sahte mesajlarını “NGL ekibinden ❤️ ile gönderildi” yazan bir etiketle etiketlediğini gören bir güncelleme yayınladı. Bu, mesajın bir arkadaştan değil, uygulamanın kendisinden geldiğini belirtmek içindir. (Muhtemelen ifadeler daha net olabilirdi. Bazı kullanıcılar – özellikle genç yetişkinlerden oluşan hedef pazarı arasında – bu etiketi, mesajın yalnızca uygulama tarafından iletildiği anlamına gelebilir.)

Bu mesajlar ayrıca bir abonelik istemi göstermez. Buna ek olarak, abonelik ücreti haftada 9,99 ABD Dolarından 6,99 ABD Dolarına düşürüldü ve artık “ipuçlarının” ötesinde başka özellikler de içeriyor. Örneğin, kullanıcıların anonim Soru-Cevap’ın yanı sıra özel oyunlara “erken erişim” elde edeceklerini söylüyor. Ücretli oyunlardan biri zaten dahil edilmiş – isimsiz bir itiraf oyunu.

Uygulamanın rakibi Sendit’in Soru-Cevap özelliği aynı şekilde çalışıyordu ve o da aboneliğini yeni güncelledi. Uygulama, artık yalnızca ipuçları için ücret almak yerine Sendit “Diamond üyeleri”nin gönderenin adını ve Bitmoji’sini (bazı durumlarda) açığa çıkarabileceğini, özel oyunlara erişebileceğini, özel bir simgenin kilidini açabileceğini ve deneyimden reklamları kaldırabileceğini iddia ediyor. Ancak, fiyatı hala haftada 9,99 ABD doları olarak kalıyor.

Bu uygulamaların etrafındaki viral vızıltı o zamandan beri biraz azalmış olsa da, hala üst sıralarda yer alıyorlar. NGL, ABD App Store’un Yaşam Tarzı listelerinde 9 numaralı uygulamadır ve Sendit, Sosyal Ağ uygulamaları arasında 12. sıradadır.Kaynak : https://techcrunch.com/2022/08/04/top-anonymous-social-app-ngl-forced-to-stop-tricking-its-users/

Yorum yapın