Elvis Estate İçin Lisans Trolü, Las Vegas’taki ‘Elvis’ Düğünlerini Kapatmak İstiyor


itibaren uh-huh-huh borç

Birisi Las Vegas’tan bahsettiğinde, birkaç şey doğrudan beyninize sıçrayabilir. Kumar ve kumarhaneler, ama tabii ki. Belki sihir de gösterir. Ve tabii ki Elvis. Evet, Las Vegas’ta Elvis temalı düğünler fikri mecaz statüsüne ulaştı. Ancak Authentic Brands Group (ABG) tüm bunlara bir son vermek istiyor.

ABG, ünlüler veya daha tipik olarak, öldükleri için mülkleri için bir lisans trolüdür. ABG’nin ayrıca, gerçekte sahip olduğu fikri mülkiyet ve haklara ilişkin fazla abartma geçmişi vardır. Bu arada Elvis’in mülkünün de ticari marka ve fikri mülkiyet tehditleri ve hatta haksız davalarla herkesi ve herkesi hedef alma geçmişi var.

Bütün bunlar bizi, ABG’nin Las Vegas’taki ve yakınındaki işletmelere ve şapellere karşı bir tehdit saldırısı düzenlediği şu ana getiriyor. Elvis temalı düğünlerin uygulamasını bırakın.

Kralın imajına ve benzerliğine hükmeden şirket, Elvis temalı düğünler için rezervasyon yaptıran ve başka türlü onun kişiliğini kucaklayan Las Vegas şapellerini çökertiyor. Elvis Presley ile ilgili malları lisanslayan Authentic Brands Group (ABG), 19 Mayıs’ta birkaç Las Vegas kilisesine bir durdurma ve vazgeçme mektubu yayınladı.

ABG, korumalı ticari markaları olarak “Elvis, “Elvis Presley” ve “The King of Rock and Roll”u belirtir.

Akıllara bir takım sorular geliyor. Her şeyden önce: hey ABG, neredeydin? olmuştur 1977’den beri Las Vegas’ta Elvis temalı düğünler. Bu, şu anda tehdit mektuplarınızda iddia ettiğiniz ticari marka haklarını korumada tam kırk beş yıl geçirmeniz demek. Ne değişti? Bu ticari markayı bu şekilde korumakta başarısız olan birinin bu uzun geçmişi neden vazgeçme veya zımni onay olarak algılanmasın? Ve neden bir ticari marka, bir kişinin veya işletmenin birinin tarihi bir halk figürü gibi giyinmesini bir şekilde engelliyor?

Ve malikane neden bu ölü halk figürünü halkın bilincinde tutan ve Elvis’e olan ilginin devam etmesine yol açan bir geleneğe son vermek istesin ki?

Elvis Weddings’ten Kent Ripley, Presley olarak görev yapan operatörler arasında yer alıyor ve aynı zamanda işletmenin ortak sahibi. 25 yıldır bu işin içinde ve hiç böyle bir uyarı almamış.

Ripley, “Elvis düğünü yapmak için üç, dört, beş yıllığına planlanmış rezervasyonlar alıyoruz” dedi. “Elvis markasını korumak istiyorlar. Ama Elvis’i halktan uzaklaştırarak neyi koruyorlar?”

Sorulması gereken soru tam olarak bu. Ve “alıp götürme” kısmı zaten gerçekleşiyor. Şapeller, Elvis düğünlerini tekliflerinden kaldırıyor ve web sitelerini The King’e yapılan herhangi bir referanstan arındırıyor.

Ve belki de Elvis, Dünya’daki süresinin sona ermesinden kırk beş yıl sonra, sonunda kültürel bir ölümle bu şekilde ölür. Bir lisans trolü, rock and roll telif haklarını yalnızca belirsizliğe iter.

Under: elvis taklitçileri, elvis presley, elvis düğün şapelleri, las vegas, benzerlik hakları, benzerlik troll, tanıtım hakları, ticari marka

Şirketler: abg, otantik markalar grubuKaynak : https://www.techdirt.com/2022/06/07/licensing-troll-for-elvis-estate-seeks-to-shut-down-elvis-weddings-in-las-vegas/

Yorum yapın