Elon Musk’ın Twitter karşı davası: Tesla CEO’su şirkete karşı dava açıyorYorum

SAN FRANCISCO – Elon Musk’ın Twitter’a karşı açtığı dava, sosyal medya sitesinin bot ve spam hesaplarını sayma yöntemleri ve ayrıca hangi hesapların reklam geliri oluşturduğu hakkında agresif yeni iddialar içeriyor ve milyarderin anlaşmadan çekilmek için kullandığı stratejiyi güçlendiriyor.

The Washington Post tarafından elde edilen sosyal medya sitesine karşı açtığı karşı davada Musk, Twitter’ı ekibini yanıltmakla suçluyor. Wall Street’in gerçek reklam üssü hakkında, siteyi 44 milyar dolara satın alma anlaşmasından vazgeçmesi için bir neden teşkil ediyor. Elektrikli otomobil şirketi Tesla’nın CEO’su olan Musk, Twitter’ın hesapların gerçekliğini belirlemek için kullandığı süreç hakkında daha fazla şey öğrendikçe, anlaşmayı artık yürütemeyeceği noktasına kadar giderek daha fazla endişelendiğini savunuyor.

Tesla’nın Perşembe günkü yıllık hissedar toplantısında konuşan Musk, özellikle dava hakkında yorum yapmaktan kaçındı, ancak Twitter’ı veya onun gibi bir şirketi yönetme konusundaki ilgisini yineledi.

Düşüncelerini sık sık tweetleyen dünyanın en zengin adamı, “Ürünü oldukça iyi anlıyorum, bu yüzden Twitter’ı kökten daha iyi hale getirmek için mühendislik ekibini nereye yönlendirmem gerektiği konusunda iyi bir fikrim olduğunu düşünüyorum” dedi. milyon takipçi “Bence bu dünya için çok faydalı olacak bir şey.”

Ancak Musk’ın karşı davası, siteyi Nisan ayında satın almak için yaptığı anlaşmadan çıkmak istediğini açıkça ortaya koyuyor. Teknoloji patronu karşı davasında dolandırıcılık, sözleşmenin ihlali ve Teksas Menkul Kıymetler Yasası’nın ihlalini iddia ediyor.

Musk avukatları, Twitter’ın günlük 238 milyon para kazanılabilir aktif kullanıcıya sahip olduğunu öne sürerken, gerçekte reklam gören oranın 65 milyon daha düşük olduğunu savunuyor. Ayrıca, reklamların çoğunluğunun yalnızca 16 milyondan az kullanıcıya gösterildiğini iddia ediyorlar; bu, Twitter’ın reklamları görerek şirket geliri elde edebileceğini iddia ettiği kullanıcı sayısının yüzde 7’sinden az.

Musk, spam ve hizmete sızan botların kapsamına ilişkin iddia ettiği ifşaatların maddi bir olumsuz etki oluşturduğuna, işin altında yatan değeri etkileyen, onu çok daha az değerli kılacak ve onu anlaşmadan geri çekebilecek önemli bir değişiklik olduğuna dair bir beyan arıyor. , belgeye göre.

Twitter’ın Elon Musk’a açtığı davada bundan sonra ne olacak?

Karşı davada, “Twitter, Musk Partileri, kapatmaları gereken bu temsiller hakkındaki gerçeği ayırt etmeden önce saati bitirmeye çalışmak için aylarca süren bir saklambaç oyunu oynadı” iddiasında bulundu. “Twitter basit sorgulamalardan bile ne kadar kaçarsa, Musk Partileri o kadar çok Twitter’ın kendilerini yanlış yönlendirdiğinden şüphelenmeye başladılar.”

Musk ayrıca karşı davada belirtilmemiş zararlar talep ediyor.

Perşembe günü Twitter, Musk’ın başvurusunu önleyen, haftalarca süren sert yasal çekişmelerin en sonuncusu olan karşı davaya bir dizi çürütme gönderdi. Twitter, Musk’ın rakamları çok iyi seçtiğini ve çevrimiçi reklam sisteminin nasıl çalıştığını yanlış yansıttığını savundu.

Örneğin şirket, Musk’ın “ön uzman tahminlerinin” Twitter’ın gerçek spam ve bot sayılarının, sosyal ağın hatalı verilerden elde edildiğini iddia ettiği sayının en az iki katı olduğunu söyledi. Şirket, Musk’ın ekibinin, botları hesaplamak için Twitter’dan farklı standartlar uygulayan ve “bu yılın başlarında Musk’ın kendisinin bir bot olma olasılığının yüksek olduğunu belirten” “Botometer” adlı halka açık bir internet uygulamasına güvendiğini söyledi. .

“İddialar… Musk’ın Twitter’ın mDAU’su hakkında çılgın sonuçlara sponsor olmak için Twitter’dan alınan verileri çarpıtma girişimi, bu davayı Twitter’ın işini baltalamak için kullanma konusundaki bariz ve uygunsuz çabasını yansıtıyor” dedi.

Twitter yönetim kurulu başkanı Bret Taylor da Perşembe günü Musk’ın iddialarını hedef aldı.

Bir tweet’te, “İddiaları aslında yanlış, yasal olarak yetersiz ve ticari olarak alakasız” diye yazdı. “Delaware Kançılarya Mahkemesi’ndeki duruşmayı dört gözle bekliyoruz.”

Musk’ın karşı davasındaki iddiaları – ve Twitter’ın çürütmeleri – artan yasal anlaşmazlıkta eskisinden daha ileri gidiyor. Ancak aynı zamanda Musk’ın, spam ve botların Twitter platformunu ne ölçüde istila ettiği ve insanların hizmeti kullanımını olumsuz etkilediği konusunda yanlış beyanlar olduğunu iddia ettiği konusundaki endişelerini de büyük ölçüde tekrarlıyorlar.

Twitter, Elon Musk’ın sosyal çevresini geniş yasal taleplerde araştırıyor

Karşı davaya göre, 8 Nisan’da Musk, Twitter CEO’su Parag Agrawal’a sitedeki dolandırıcılık tweet’lerinin yaygınlığı hakkında mesaj attı ve belirgin bir spam’in ekran görüntüsünü gönderdi.

Takımdaki metin alışverişinin bir kopyasına göre, “Böyle şeylerden bıktım,” diye yazdı.

Twitter CEO’su, “Bunu yakalamamız gerekiyor” diye yanıtladı.

Musk, “Evet” diye yanıtladı.

Musk ve Twitter, siteyi 44 milyar dolara satın alma teklifi üzerine bir mahkeme savaşında kilitlendi, teknoloji devi, anlaşmayı 8 Temmuz’da sonlandıracağını duyurmadan önce 25 Nisan’da kabul etti.

Twitter, Musk’ın şirketi satın alma taahhüdünü ihlal ettiğini savunarak birleşmeyi zorlamak amacıyla 12 Temmuz’da Musk’a dava açtı.

Konuyla ilgili bir dava 17 Ekim haftası için belirlendi ve beş gün sürmesi bekleniyor. Twitter, anlaşmayla ilgili bilgileri ortaya çıkarmak amacıyla Musk’ın bankalarına ve ortaklarına bir dizi mahkeme celbi yayınladı.

Twitter, Elon Musk’a dava açtı ve destansı bir hukuk savaşına sahne oldu

Musk’ın avukatları, cevabının daha önce yayınlanması için savaştı, ancak Twitter, yargıcı, düzeltme ihtiyacını gerekçe göstererek serbest bırakılmasını ertelemeye çağırdı.

Fesih mektubundan önce Musk, haftalarca web sitesindeki spam veya sahte hesapların oranı konusundaki endişesini dile getirerek, potansiyel bir çıkış noktası olarak kullanacağı bir argümanı telgrafla gönderdi. Endişesi, teknoloji endüstrisindeki ekonomik baskılarla ve Tesla’nın net değerini önemli ölçüde azaltan hisse senedi değerindeki düşüşle aynı zamana denk geldi.

Twitter yıllardır, spam ve bot hesaplarının, şirketin reklamları görmeye uygun günlük aktif kullanıcı sayısı olan MDAU’sunun yüzde 5’inden daha azını oluşturduğunu söyledi. Perşembe günü yayınlanan belgelere göre günlük aktif kullanıcı sayısı 238 milyon.

Perşembe günkü dosyalama, Musk’ın ekibinin karşı davayı derhal iptal etmeyi savunduğu ve Twitter’ın redaksiyon için daha fazla süre için bir yargıca baskı yapması ve Musk’ın tarafının mahkemenin kurallarını çiğnediğini söylemesiyle birlikte, bir hafta boyunca gergin bir hukuk ileri geri gitti.

Her iki taraf da anlaşmaya dahil olan finansal taraflara ve ayrıca Miami’de Musk’ın bot konusunu tartıştığı bir etkinlikte konuşan bir yatırımcı da dahil olmak üzere Musk’ın sosyal çevresinin üyelerine geniş kapsamlı mahkeme celbi yayınladı.

Elon Musk, borç verenleri kefaletle ödese bile Twitter anlaşmasından neden çıkamıyor?

Mahkeme celbi Twitter tarafından Credit Suisse ve Morgan Stanley bankalarının yanı sıra yatırımcılar Joe Lonsdale ve David Sacks da dahil olmak üzere Musk ortaklarına gitti. Her ikisinin de Twitter’da yatırımcı olduğu bilinmiyor. Twitter ayrıca Musk’ın hukuk ekibini mahkemeye çağırdı.

Musk’ın tarafı şimdiye kadar daha az mahkeme celbi yayınladı, ancak Twitter ile sözleşme yapan iki üçüncü taraf şirkete mahkeme celbi çıkarmış gibi görünüyor. Her iki şirketin de Twitter için içerik moderatörleri tuttuğu biliniyor.

Musk, karşı davasında, Twitter’ın sitedeki spam’in yaygınlığını tahmin etmek için kullandığı günlük 100 hesap örneğine atıfta bulunarak, bot ve spam hesaplarını “şok edici derecede ince” olarak nitelendirmek için Twitter sürecini “şaşırtıcı derecede ince” olarak nitelendirdi. Yanıt, örneklenmiş hesapların “incelemecinin içgüdüsel kararına” tabi olduğunu iddia etti ve sürecin otomasyondan veya yapay zekadan yoksun olduğunu söyledi.

Twitter yanıt olarak geri ateş etti.

Twitter, “Twitter platformundaki hesapların ve etkinliklerin hem otomatik hem de manuel incelemeleri de dahil olmak üzere, oluşturma sırasında veya kısa bir süre sonra her gün bir milyondan fazla spam hesabının kaldırılmasıyla sonuçlanan bir dizi spam algılama özelliği kullanır”. dosyalama.

Washington Post daha önce günde bir milyonun üzerinde hesabın otomatik olarak kaldırıldığını bildirmişti.Kaynak : https://www.washingtonpost.com/technology/2022/08/04/elon-musk-twitter/?utm_source=rss&utm_medium=referral&utm_campaign=wp_business-technology

Yorum yapın