Elon Musk’ın Neuralink’inin kullandığı teknoloji olan Nöroteknoloji ve Beyin-Bilgisayar Arayüzü nedir?- Technology News, Firstpost


Elon Musk ile ilgili bakış açınıza bağlı olarak, ya ütopik ya da distopik bir geleceğe doğru en büyük adımı atmışız gibi görünüyor. Twitter’ın olduğu karmaşayla manşetlerde yer alan Elon Musk, diğer şirketlerinden biri olan Neuralink’in neler yaptığını gösterdi ve oğlum, bu dikkat edilmesi gereken bir şey miydi?

Her şey Musk’ın planına göre giderse burada özel bir şeyimiz var demektir. Neuralink, ya modern tıp ve biyoteknoloji alanında on yıllar boyunca en devrim niteliğindeki tek buluş olarak ortaya çıkacak ya da Elon Musk, Theranos benzeri başka bir dolandırıcılık yaptı.

İşte Neuralink hakkında bilmeniz gereken her şey, yapmayı vaat ettikleri ve gelecek üzerinde herhangi bir etkisi olup olmayacağı.

Neuralink nedir?
Basitçe söylemek gerekirse Neuralink, Elon Musk’ın en eski projelerinden biridir. Vizyonu, fare, klavye veya dokunmatik ekranlar kullanarak mevcut tüm arayüz teknolojilerini gereksiz sayacak, insanların bilgisayarlarla etkileşime girmesi için yeni bir arayüz yaratmaktı. Onun fikri, insanların bir bilgisayarı sadece düşünerek kontrol etmesine izin vermekti.

Ancak, basit bir kullanıcı arayüzü arayışında olan Neuralink mühendisleri devam etti ve daha da iyi bir şey başardı. Ama daha sonra bu konuda daha fazlası.

Nöroteknoloji nedir?
Nöroteknoloji veya Nöron teknolojisi, eğer Musk’a inanılacaksa, biyomekanik ve biyoelektronikte bir sonraki seviyedir. Basitçe söylemek gerekirse, Nöroteknoloji, nöral aktiviteyi izlemek veya modüle etmek için sinir sistemiyle arayüz oluşturan bir yöntem veya elektronik cihazdır. Günlük hayatımızda zaten bir tür Nöroteknoloji var – sağır hastaların biraz duymasını ve kör hastaların bir dereceye kadar görmesini sağlayan koklear implantlar ve retinal implantlar. Ancak Musk, Neuralink’in yaptığı son gelişmelerle Nöroteknoloji’nin çok büyük sıçramalar yapacağını iddia ediyor.

Beyin-bilgisayar arayüzleri nelerdir?
Beyin-bilgisayar arabirimi veya Beyin-makine arabirimi, en ilkel biçimiyle, insanların bilgisayarlarla sadece düşünerek etkileşime geçmesini sağlar. Bu çok abartılı görünse de, kullanıcıların herhangi bir fiziksel G/Ç aygıtı olmadan bilgisayarlarla etkileşime girmesine izin veren teknolojiler var. BCI’ler ayrıca insan bilişsel veya duyusal-motor fonksiyonlarını arttırmak veya onarmak için, ancak çok sınırlı bir şekilde kullanılmıştır.

Neuralink ve Musk’ın yapmayı umduğu şey, bu teknolojiyi yalnızca kitlelere ulaştırmak ve engelli ve engelli bireylerin yaşam kalitesini iyileştirmek değil, aynı zamanda insanlarda evrim adımını mümkün kılmaktır – tüm implantlarımız ve tıbbi cihazlarımızla, biz zaten insan ve robotik arasında bir melez haline geliyor. Neuralink bu süreci hızlandırmayı umuyor.

Musk, Neuralink’in Nöroteknoloji uygulamalarıyla neyi başaracağını umuyor?
Nöroteknoloji ve Beyin-bilgisayar arayüzü aşırı derecede pahalıdır. Bu nedenle, uygulamalarını yalnızca sınırlı bir kullanımda görüyoruz. Bu teknolojinin en yaygın kullanımı koklear implantları ve retinal implantları içerir, ancak bunlar çok sınırlayıcıdır ve gerçekten bir hastanın umduğu gibi işlev görmezler. Bu tür implantlarla hastalar, algılamaya çalıştıkları şeyin yalnızca belirsiz bir algısına sahip olurlar. Örneğin, retina implantları ile hastalar nesnelerin yalnızca kaba bir gölgesini görebilir ve ayrıntıların çoğu eserlerde kaybolur. Üstelik renkleri göremiyorlar. Koklear implantlar yine aynı sınırlamalara sahiptir.

Neuralink ile Musk, Neuralink ile birlikte çalışmaya başlayan daha fazla girişimle birlikte bu implantların zaman içinde çok daha iyi olacağını umuyor.

Neuralink, sadece beynin değil, sinir sisteminin hasarlı kısımlarını artırmanın yanı sıra hafıza kaybı, işitme kaybı, körlük, felç, uykusuzluk, aşırı ağrı, nöbetler, bağımlılık, felç ve beyin dokusu hasarı ile başa çıkmayı umuyor. Daha da önemlisi Musk, Neuralink’in dünyayı tamamen yeni bir bilgi işlem yöntemine ve makinelerle etkileşime açmasını umuyor.

Şunu hayal edin – sadece Elon Musk’ın, diyelim Tesla Model S’nin yaptığı bir arabanın içinde oturuyorsunuz ve sadece nereye gitmek istediğinizi düşünüyorsunuz. Siz başka şeyler hakkında düşünmekle meşgulken ve düşündüğünüz gibi onu yaparken, araba sizi oraya götürecektir – bu, özlü bir şekilde Musk’ın daha büyük resmidir.

Neuralink modern tıpta devrim yaratacak mı?
Belirtildiği gibi, Neuralink’in kullandığı teknoloji çağlardır orada. Elon Musk’ın şirketindeki yenilik, teknolojiyi vücuda yerleştirilebilir küçük bir pakete yoğunlaştırması ve bunu kitlelere karşılanabilir ve yükseltilebilir bir şekilde dağıtmayı hedeflemesidir.

FDA denemelerinin ve klinik denemelerin gidişatına bağlı olarak, Elon Musk’ın Neuralink’i aslında modern tıpta gerçekten devrim yaratma potansiyeline sahip. Teknoloji, üçüncü taraf geliştiricilerden çok fazla desteğe ihtiyaç duyacak.

Ya da dünyanın aşık olduğu en büyük fugazilerden biri olabilir.

Theranos ve Elizabeth Holmes’un tıbbi testlerde ve kan testlerinde sonsuza dek devrim yaratacaklarına nasıl söz verdiklerini hatırlıyor musunuz? Musk’ın kendisi için benzer bir çukur kazmadığını umuyoruz.

Kaynak : https://www.firstpost.com/tech/news-analysis/what-is-neurotechnology-and-brain-computer-interface-the-tech-that-elon-musks-neuralink-uses-11730351.html

Yorum yapın