Elon Musk, Twitter’ın yasakladığı neredeyse herkesin platforma geri dönmesine izin vermeyi teklif ediyor – Technology News, Firstpost


Elon Musk, Donald Trump’ın Twitter hesabını eski durumuna getirmeden önce, takipçilerine bir anket düzenleyerek eski ABD Başkanı’nın platform yasağının geri alınmasını istedi. Şimdi Musk, geçmişte platformda yasaklanan neredeyse tüm hesap ve profillere genel af verilip verilmeyeceğini ve platforma geri dönmesine izin verilip verilmeyeceğini soran benzer bir anket yaptı.

Musk, takipçilerine Twitter’da yasaklanan hesapların genel af çıkarılıp platforma geri alınmasının gerekip gerekmediğini soruyor. Bu, Kangana Ranaut ve Kamaal R Khan gibi figürlerin sonunda Twitter hesaplarını geri alabileceği anlamına geliyor. Resim Kredisi: AFP

Bu, Kangana Ranaut ve Kamaal R Khan gibi figürlerin sonunda Twitter hesaplarını geri alabileceği anlamına geliyor.

Çarşamba günü, “Twitter, yasayı çiğnememiş veya korkunç spam yapmamış olmaları koşuluyla, askıya alınan hesaplar için genel bir af teklif etmeli mi?” Takipçilerine oy vermeleri için 24 saat verdi ve şimdiye kadar insanlar ezici bir çoğunlukla “evet” oyu verdi.

Yasaklarını kaldıran tek kişi Donald Trump değil. Son derece tartışmalı iki isim olan Rapçi Ye ve Profesör Jordan Peterson’ın da yasakları veya askıya almaları kaldırıldı.

Twitter’ın sahipliğini aldıktan kısa bir süre sonra Musk, Twitter’ın platforma kimin geri dönmesine izin verilmesi gerektiğine karar vermek için bir konsey kuracağını söyledi. Bu fikir o zamandan beri çöpe atıldı ve görünüşe göre Musk artık kapsamlı değişiklikler yapmaya istekli büyük ölçüde kendi görüşüne dayanmaktadır.

Musk’ın çıktığı ankette veya sonraki tweet’lerin herhangi birinde, takipçileri evet oyu verirse bu değişikliğin ne zaman gerçekleşeceğine dair ayrıntıları paylaşmıyor. ve birbirkaç marka ve kullanıcı endişe duysa da belirli “kötü aktörlerin” tekrar platformda olması teorik olarak önemli olmamalı, en azından Musk’ın platform vizyonuna göre,

Musk daha önce, bir kullanıcı özellikle onları aramaya çalışmadığı sürece, olumsuz ve nefret tweet’lerinin temelde görünmez olmasını istediğini söylemişti. Bunu başarmak için Twitter’ın yine de bir grup içerik moderatörüne ve bu hesapları şikayet etmelerini sağlayacak sağlam bir moderasyon sistemine ihtiyacı olacak. Yine de, Twitter’ın içerik denetimi sert darbe aldı hem Twitter’ın bordrosunda olan moderatörlerin hem de sözleşmeli ajanların kovulmasıyla.

Yine de tüm bunlarda bir hayır var. İnsanlar, Twitter’ın platforma zehirden başka bir şey kusmayacak çok tartışmalı figürlerle dolu olacağından korksa da, Musk’ın çizgiyi nereye çekeceğine dair bir fikri var. Örneğin, ABD’deki kitlesel silahlı saldırıların kurbanlarını ücretli aktörler olmakla suçlayan tartışmalı bir komplo teorisyeni olan Alex Jones gibi hiç kimsenin açıkça yanlış söylentiler yaymaktan görevine iade edilmesine asla izin vermezdi.

Kaynak : https://www.firstpost.com/tech/news-analysis/twitter-amnesty-elon-musk-proposes-letting-nearly-everyone-back-on-the-platform-whom-twitter-had-banned-11685581.html

Yorum yapın