Elon Musk Twitter’a Nasıl Zarar Verdi ve Daha Kötü Durumda Bıraktı


SAN FRANCISCO — Twitter yıllardır sosyal medya şirketinde ikinci sıradaydı. Hiçbir zaman bir Facebook veya Instagram boyutuna ve ölçeğine ulaşmadı. Sadece karıştı.

Ardından, hizmetin güçlü bir kullanıcısı olan Elon Musk içeri girdi. Twitter’ı satın almak için 44 milyar dolar teklif etti ve sorumlu olsaydı şirketin çok daha iyi performans gösterebileceğini ilan etti. Twitter’ın yöneticilerini kötüledi, içerik politikalarıyla alay etti, ürün hakkında şikayette bulundu ve yaptığı açıklamalarla 7.000’den fazla çalışanını karıştırdı. Bay Musk, şirketin ticari ve finansal beklentilerinin eksikliğini ortaya çıkarırken, Twitter’ın hisseleri yüzde 30’dan fazla düştü.

Şimdi, bir milyarder olan Bay Musk, gişe rekorları kıran anlaşmadan çekilmeye çalışırken, Twitter’ı amansız bir şekilde satın alacağını söylediği zamandan daha kötü durumda bırakıyor. Her iğneleyici tweet ve aleni alay konusuyla, Bay Musk sosyal medya şirketine olan güveni sarstı, çalışanların moralini bozdu, potansiyel reklamcıları korkuttu, finansal zorluklarını vurguladı ve Twitter’ın nasıl çalıştığına dair yanlış bilgileri yaydı.

Twitter’ın kurucu ekibinin bir üyesi olan ve aynı zamanda yönetim kurulunda da görev yapan Jason Goldman, “Twitter ile olan ilişkisi şirkete ciddi şekilde zarar verdi” dedi. “Çalışanlar, reklamcılar ve genel olarak piyasa, yolu bilinmeyen ve şimdi kötü niyetli bir aktörle işlem yapmak için mahkemeye gidecek bir şirkete inanamaz.”

Güvencesiz durum, Twitter’ın anlaşmanın tamamlanmasını zorlamak için bu hafta neden en kısa sürede Bay Musk’a dava açmaya hazır olduğunun altını çiziyor. Mahkeme savaşının, aylarca süren pahalı davaları ve seçkin avukatlar tarafından yüksek bahisli müzakereleri içeren uzun ve muazzam olması muhtemeldir. Bir çözüm kesin olmaktan uzak – Twitter kazanabilir, ancak kaybederse Bay Musk bir ayrılık ücreti ödeyerek çekip gidebilir. Veya iki taraf yeniden müzakere edebilir veya anlaşabilir.

Pazartesi günü, 51 yaşındaki Bay Musk’ın verdiği zarar ortadaydı. Twitter’ın hissesi, yatırımcıların yaklaşan yasal savaşı beklediği için 2020’den bu yana en düşük noktalarından birine yüzde 11’den fazla düştü. Twitter, Bay Musk’ın satın alma teklifini 25 Nisan’da kabul ettiğinden, hisseleri değerinin üçte birinden fazlasını kaybetti. yatırımcılar, anlaşmanın mutabık kalınan şartlara göre yapılacağına dair giderek daha şüpheci hale geldikçe. (Buna karşılık, teknoloji ağırlıklı Nasdaq endeksi aynı dönemde yaklaşık yüzde 12,5 düştü.)

Twitter Pazartesi günü yorum yapmaktan kaçındı. İçinde bir mektup Pazar günü Bay Musk’ın avukatlarına, şirketin avukatları anlaşmayı feshetme hareketinin “geçersiz ve haksız” olduğunu ve Bay Musk’ın firmayı satın alma anlaşmasını “bilerek, kasten, kasten ve maddi olarak ihlal ettiğini” söyledi. Mektupta, Twitter’ın Bay Musk’a bilgi sağlamaya ve işlemi kapatmak için çalışmaya devam edeceği belirtildi.

Bay Musk, yorum taleplerine geri dönmedi. Pazar günü, şirketi satın alamamasının nedeni olarak Twitter platformundaki sahte hesapların sayısını gösteren milyarder, duruma güldüğü bir fotoğrafını tweetledi.

Bay Musk’ın Twitter’da bıraktığı tüm enkazlardan en göze çarpanı, şirketin azalan finansal ve ticari beklentilerini ne kadar vahşice ifşa ettiği olabilir. Twitter, halka açık bir şirket olduğu dokuz yılın yedisinde zarar etti. Bay Musk’ın teklifiyle ilgili yapılan görüşmelerde, şirketin diğer taliplerinden ciddi bir ilgi görmediğini, durum hakkında bilgisi olan kişilerin söylediğini belirtti. Twitter yönetim kurulu, Bay Musk’ın hisse başına 54.20 dolarlık teklifinin elde edebileceği en iyi teklif olduğunu belirledi ve bu fiyata tek başına ulaşmanın bir yolu olmadığını öne sürdü.

Bay Goldman, “Yönetim kurulunun şirketin uzun vadeli geleceğine olan inancının olmaması, Elon’un sonucu ne olursa olsun çalışanlar, ortaklar ve hissedarlar üzerinde oyalanacak” dedi.

Son aylarda Twitter’ın işi kötüleşti. Twitter CEO’su Parag Agrawal, Mayıs ayında çalışanlarına gönderdiği bir notta, şirketin ticari ve finansal hedeflerine ulaşamadığını söyledi. Sorunları çözmek için ürün ve gelir yöneticilerini dışarı attı, işe alımlarda bir yavaşlama başlattı ve yeni kullanıcıları çekmek ve e-ticarette çeşitlendirmek için çaba göstermeye başladı. Nisan ayında şirket, satın alma işlemine kadar yatırımcılara ileriye dönük bir finansal görünüm sağlamayı bıraktı.

Anlaşmayla ilgili belirsizlik, Twitter’ın ana gelir kaynağı olan reklamverenleri rahatsız ettiğinden, bu yörüngenin değişmesi pek olası değil.

Media Matters for America’nın başkanı Angelo Carusone, “Twitter yakın gelecekte ürkek reklamverenlere ve kullanıcılarına istikrarlı olacaklarına dair güvence vermekte sorun yaşayacak” dedi.

Twitter’ın üst düzey yöneticilerine yapılan örtülü bir kazıda Bay Musk, şirketle çok daha iyisini yapabileceğini söyledi. Mayıs ayında yatırımcılara yaptığı bir sunumda, şirketin gelirini 2028 yılına kadar 26.4 milyar dolara beş katına çıkarmayı ve geçen yılın sonunda 217 milyon olan aynı yıl 931 milyon kullanıcıya ulaşmayı planladığını söyledi.

Bay Musk, Twitter’ın dümensiz mali yönünü vurguladı. mektup Cuma günü Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na başvurdu. Avukatları, özellikle Twitter’ın önümüzdeki mali yıla ilişkin son “finansal performansı ve gözden geçirilmiş görünümü” göz önüne alındığında, şirketin “düşüşen iş beklentileri ve finansal görünümü” onu duraklattığını yazdı.

Twitter’da 100 milyondan fazla takipçisi olan Bay Musk, diğer uygulamalar kadar çekici olmadığını söyleyerek ürünü de dolandırdı. Twitter’ın ifşa ettiğinden daha fazla özgün olmayan hesaplarla dolup taştığını defalarca iddia etti; bu tür hesaplar, toksik veya yanlış içeriği dışarı pompalamak için otomatikleştirilebilir. (Şirket, platformundaki hesapların yüzde 5’inden daha azının sahte olduğunu söyledi.)

Yanlış bilgi uzmanları, şirketin Brezilya’da yaklaşan bir seçim ve bu sonbaharda ABD’de yapılacak ara seçimler hakkında hararetli siyasi tartışmaları yumuşatmaya hazırlanırken, sahte hesaplarla ilgili dikenlerinin Twitter’a olan güveni zayıflattığını söyledi.

Twitter’a ve içeriği denetleme biçimine yönelik bir başka eleştiride, Bay Musk, ifade özgürlüğü adına şirketin denetleme politikalarını gevşetmeye söz verdi. Mayıs ayında, eski Başkan Donald J. Trump’ın Twitter’dan “kalıcı yasağını geri alacağını” ve Bay Trump’ın sosyal ağda tekrar çalışmasına izin vereceğini söyledi. Bu, şirketi uzun süredir kendilerini sansürlemekle suçlayan sağcı kullanıcıları kızdırdı ve Twitter’ın ifade özgürlüğünün sınırları konusundaki tartışmaları nasıl ele alması gerektiğine dair soruları yeniden gündeme getirdi.

Şirket içinde, mevcut ve eski altı çalışana göre, çalışanların morali hırpalandı, bu da iç çatışmalara ve yıpranmaya yol açtı.

Kalanlardan bazıları, Bay Musk’ın şirkete sahip olmamaya karar vermiş gibi göründüğü için rahatladıklarını söyledi. Diğerleri şirketin Slack’inde veya açıkça nihilist memler paylaştı eleştirilen The New York Times tarafından görüntülenen iç mesajlara göre, Twitter yönetim kurulu ve yöneticileri, Bay Musk’ın teklifini ilk etapta eğlendirmek için. Düşüncelerini bilen iki kişi, yöneticiler arasındaki ruh halinin sert bir kararlılık olduğunu söyledi.

Twitter’ın kurucusu Evan Williams, Cuma günü, Bay Musk’ın tuhaflıklarına bir son vermesini dilediğini tweetledi.

Bay Williams, Twitter’ın Bay Musk’a dava açmayı ve anlaşmayı ilerletmeyi amaçladığı duyurusuna yanıt olarak, “Hala yönetim kurulunda olsaydım, tüm bu çirkin bölümün havaya uçmasına izin verebilir miyiz diye sorardım” dedi. “Umarım plan budur ve törendir.”

Twitter çalışanı Manu Cornet, ruh halini gösterdi Bay Musk’ın dikkatsiz dirseğiyle raftan düşen parçalanmış bir şirketi gösteren bir karikatürle. Altyazısı: “Kırırsın, satın alırsın!”

Ryan Mac ve Isabella Simonetti katkıda bulunan raporlama.

Kaynak : https://www.nytimes.com/2022/07/11/technology/elon-musk-twitter-damaged.html

Yorum yapın