Elon Musk, Patentler Hakkında Tam Olarak Doğru Kalıyor: Onlar Zayıflar İçin


itibaren rekabet-rehber-inovasyon borç

Son zamanlarda Elon Musk’ın bazı eylemlerini ve açıklamalarını eleştirirken, yıllardır söylediğimiz şeyin hala arkasındayız: onun patentler konusundaki görüşü tamamen, tartışmasız, doğru. 2014 yılında Tesla’nın tüm patentlerini açma sözü verdi. Ve bazı yatırımcılar gerçekten ciddi olmadığı konusunda ısrar ettiğinde, kesinlikle herkesin Tesla’nın patentlerinde buldukları her şeyi kullanması gerektiği anlamına geldiğini açıkladı.

Musk: Aslında resmi tartışmalara ihtiyacımız yok. Böylece devam edip onları kullanabilirler.

Muhabir: Lisanslama süreci var mı?

Musk: Hayır. Sen sadece onları kullan. Ki bence bu daha iyi çünkü o zaman herhangi bir tartışmaya falan girmemize gerek yok. Yani bilmiyoruz. Kullanmayı seçerlerse, çıkan arabalarda bunu göreceğinizi düşünüyorum.

Bunun özgecil bir hareket olmadığına, aslında Tesla’ya fayda sağladığına işaret eden komik bir makale telaşı vardı, ama, uh, evet, mesele bu.

Musk’ın sadece Tesla için değil, SpaceX için de hala bu görüşün arkasında durduğunu görmek güzel. Jay Leno, Leno’nun TV programı için Musk ile birlikte SpaceX’in Teksas’taki “Starbase” tesisini gezdi ve patentler hakkında kısa bir tartışma yaptılarMusk’ın patentlerin aptalca olduğunu açıkça belirttiği yer.

Tur sırasında Leno, SpaceX’in gemilerini inşa etmek için kullanılan malzeme üzerinde bir patenti olup olmadığını sordu. Musk, uzay aracı üreticisinin yanıtını verdi”[doesn’t] gerçekten patentli şeyler.”

Musk, Leno’ya “Patentler umurumda değil” dedi. “Patentler zayıflar içindir.”

Musk’a göre patentler, başkalarının yenilik yapmasını engellemek için tasarlanmış “genelde bir engelleme tekniği olarak kullanılır”.

“Savaşta mayın gibi kullanılıyorlar” diyor. “Aslında ilerlemeye yardımcı olmuyorlar; sadece başkalarının sizi takip etmesini engellerler.”

Bu tweet ile videodaki bölümün kısa bir kısmını görebilirsiniz:

Hala bu noktaya değindiğini görmek güzel. Yıllardır tartıştığımız gibi, inovasyon liderleri, arkalarındaki merdiveni yukarı çekip rekabeti durdurmak dışında patentlere nadiren ihtiyaç duyarlar. Ama tarih göstermiştir ki, yeni pazarlar ilerleme, birbirini yenilik yapmaya iten birden fazla rakibin olduğu zamandır. Sonunda bunu elektrikli araçlarda ve belki biraz da özel uzay uçuş operasyonlarında görüyoruz. Rekabetin inovasyonu yönlendirmesine izin verin, patentlerin bu inovasyonu engellemesine izin vermeyin.

Bu, Musk’ın tüm bunlar hakkındaki tüm konuşmalarına rağmen, Tesla’nın EV rakibi Rivian’ın peşinden gitmesini engellemedi ve şirketin “ticari sırları çalmak” bir grup eski Tesla çalışanını işe aldıktan sonra. Ticari sırların patentlerden farklı olduğunu iddia edebilirsiniz, ancak Musk’ın Tesla’nın patentlerini serbest bırakmasının altında yatan neden, iddia ettiği gibi daha fazla rekabeti teşvik etmek ve EV alanını daha iyi geliştirmekse, bunu Rivian’a karşı agresif davalarla karelemek zor. .

Under: rekabet, elon musk, yenilik, jay leno, patentler

Şirketler: spacex, teslaKaynak : https://www.techdirt.com/2022/09/27/elon-musk-remains-exactly-correct-about-patents-theyre-for-the-weak/

Yorum yapın