Elon Musk, Gelecek Yıl İnsanlarda Bir Beyin İmplantını Test Etmeyi Umuyor


Elon Musk’ın bir gün insan beynini bir bilgisayara bağlayacağını umduğu Neuralink implantını gösteren bir sunumda, iki maymunun bilgisayar imleçlerini beyinleriyle hareket ettirdiği bildirildi.

başarı ilk oldu belgelenmiş 2006’da YouTube öncesi dönemde başkaları tarafından bir insanda ve çok daha külfetli, hastaları bir kabloyla bilgisayara bağlayan teknolojiyle.

Bay Musk’ın Çarşamba gecesi yaptığı sunum, cihazın önceki gösterilerinden önemli ölçüde yeni olan çok az şey sunuyordu. İmplantın felçli insanlar için laboratuvar ortamı dışında bilgisayar kontrolünü mümkün kılabileceğini iddia etmeye devam etti. Ancak sahadaki uzmanlar, özellikle ülke çapında yürütülen çalışmaların genişliği göz önüne alındığında, gösterinin cihazla ilgili büyük bir ilerleme gösterip göstermediğini sorguladı.

Pennsylvania Üniversitesi Perelman Tıp Okulu’nda benzer cihazlarla çalışmış bir beyin cerrahı ve sinirbilimci olan Daniel Yoshor, sunumu izledikten sonra “Bunlar kademeli ilerlemeler” dedi. “Donanım etkileyici, ancak beyin işlevini eski haline getirme veya geliştirme konusunda dramatik bir ilerlemeyi temsil etmiyor.”

Neuralink’in, cihazı satmak için Gıda ve İlaç Dairesi’nden onayı yok. Bay Musk Çarşamba günü, şirketin, cihazını bir insana yerleştirmek için izin almak için evraklarının çoğunu ajansa sunduğunu söyledi. İnsanlarda altı ay içinde bir test yapılmasını öngördü, ancak insanlarda denemelere yönelik herhangi bir adım, cerrahi implantasyon risklerinin ve cihazın güvenliğinin tam olarak değerlendirilmesinden sonra FDA’ya bağlı olacaktı.

Neuralink, etkinliği ilk başta, multimilyarder Bay Musk’ın sunumu kariyerinin en kaotik aylarından birinde ertelemesinden önce, Ekim ayının sonu olarak planlamıştı. Kısa bir süre önce, sosyal medya şirketinin yönetimi konusunda dikkatinin çoğunu çeken – ve önemli tartışmalara yol açan – tekrar tekrar Twitter’ı satın almasını tamamladı.

Bay Musk, bu ve diğer görevleri yürütürken – aynı zamanda elektrikli otomobil üreticisi Tesla’yı ve roket şirketi SpaceX’i denetlerken – Neuralink bir değişim döneminden çıkıyor. Geçen yıl, şirketin başkanı ve kurucu ortaklarından biri olan Max Hodak, bu alanda kendi girişimini başlatmak için ayrıldı. Neuralink’in genel müdürü, Bay Musk’ın aile ofisini yöneten varlık yöneticisi Jared Birchall’dır.

Çarşamba akşamı yapılan sunum, yüzlerce saç teli inceliğinde iplikten oluşan birkaç madeni paradan oluşan inç genişliğindeki bir yığını andıran “Link” cihazına odaklandı. Bay Musk’ın 2020 raporuna göre, bir cerrahi robot kafatasında bir delik açacak ve elektrot ipliklerini beynin gri maddesine kaydıracaktı. şirket sunumu. Madeni para benzeri parça, kafatasıyla aynı hizada otururdu.

Beyin-bilgisayar arayüzü teknolojisi alanındaki liderler, Neuralink’in çıkıntı yapan kablolar veya donanımlar olmadan çalışan bir cihaza yaptığı yatırımı yakından izliyor. Yine de Bay Musk’ın şu ana kadarki sunumları pek çoğunu endişelendirdi ve onları alt etti.

2021 Neuralink sunumu Bir maymunun zihniyle Pong video oyunu oynaması, çok daha hantal bir sisteme sahip olmasına rağmen, 2001’de Brown Üniversitesi’ndeki bir primat gösterisine benziyordu.

2020’de sunum İmplantla bir domuzu sergileyen Bay Musk, cihazın felç ve uykusuzluk dahil durumları “çözebileceğini” ve hatta bir kullanıcıya “insanüstü görüş” sağlayabileceğini öne sürdü. Bu tür uygulamalar, tek başına daktilo yazmak, konuşmak veya çatal kaldırmak gibi temel işlevleri yerine getirmeye odaklanan bilim adamlarına, omurilik yaralanması veya ciddi bir teşhisten sonra bunları kaybedenlere bilim kurgu gibi geliyor. Bu tür hastalar için, beyin ameliyatının küçük ama ciddi riskine karşı yararları daha avantajlıdır.

Michigan Üniversitesi’nde biyomedikal mühendisliği doçenti olan Cindy Chestek, “Kimse sağlıklı insanlara implant yapmaktan bahsetmiyor” dedi.

Çarşamba gecesi Bay Musk, cihazıyla ilgili planlarının körlerin görmesini sağlamayı ve omuriliği kopmuş birine “tüm vücut işlevselliğini” vermeyi içerdiğini söyledi. İzleyicilerden alkış toplayan iddialar sahanın durumunu yansıtmadı.

Yoshor, Bay Musk’ın Neuralink cihazının daha önce hiç görmemiş insanları görebileceğini iddia etmesinden sonra, “Bunu güvenle söylemem,” dedi. “Doğuştan körlüğü olan bir hastada bu tür bir cihazdan kesinlikle emin değilim.”

2016’da ajanstan ayrılmadan önce beyin-bilgisayar implantları hakkında FDA kılavuzunun taslağına yardımcı olan Colorado Üniversitesi’nde sinirbilim doçenti Cristin Welle, cihazın insanlarda test edilip edilemeyeceğini düşünürken FDA’nın birincil endişesi olacağını söyledi.

Welle, düzenleyicilerin cihazın beyne zarar verip vermeyeceğine veya hastalar için makul olmayan riskler oluşturup oluşturmadığına odaklanacağını söyledi. Beyin sıvılarının, Link cihazındaki yüzlerce tüy benzeri elektrodu yalıtkan kaplama yoluyla yeme potansiyeli göz önüne alındığında, cihazın dayanıklılığının da dikkate alınacağını söyledi.

Tarım Bakanlığı’na sunulan kayıtlara göre, Neuralink şimdiye kadar cihazı koyunlar, domuzlar ve primatlar üzerinde test etti.

Diğer birkaç şirket ve bilim insanı, insanlarda benzer cihazları incelemek için FDA’dan onay aldı. 2004 yılında araştırmacılar, bebe aspirini büyüklüğünde ve cerrahi olarak beyne yerleştirilen sivri uçlarla donatılmış bir cihaz olan Utah dizisi ile insan deneyleri yaptılar. Bir bilgisayara ileten kafaya takılı küçük bir bilgisayara bir kablo aracılığıyla bağlanır. Bu nöral arayüz sistemine BrainGate denir.

Parçalar yerine oturduğunda, bilim adamları nöronların elektrik akımında beynin harfleri yazma veya bir eli kaldırma niyetini işaret eden kalıplar ararlar. Kod, sırayla, görevi gerçekleştirmek için bir bilgisayara veya robota komut verir.

Yaklaşık üç düzine hasta, Utah dizi cihazıyla test edildi. Teknolojiyi kullanan felçli veya diğer engelli insanlar, 2011’de robotik bir kolla tarçınlı latteyi kaldırdılar, 2012’de Shakespeare’den alıntı yapan mektuplar yazdılar ve kaldırdılar. çatal dolusu 2016 yılında patates püresi

Ancak Utah dizisi uzun süreli kullanıma uygun değildir. Kafatasından yükselir, kullanıcıları bir bilgisayara bağlı bir kabloya bağlar ve onları beyin enfeksiyonu riskine maruz bırakır. Bu ve diğer nedenlerden dolayı, Neuralink gibi şirketler tamamen implante edilmiş cihazlar oluşturmak için çalışıyor.Kaynak : https://www.nytimes.com/2022/11/30/health/elon-musk-neuralink-brain-device.html

Yorum yapın