Elon Musk daha fazla Twitter çalışanını kovdu, askıya alınan hesapları önümüzdeki hafta eski haline getirecek


Az önce ne oldu? Elon Musk, Twitter çalışanlarına artık planlı işten çıkarmalar olmadığını söyledikten günler sonra, Şükran Günü’nden bir gün önce haber vermeden yaklaşık 50 mühendisi işten çıkardı. Şirketin sahibi ayrıca yasaklı hesaplar için “genel af”ın önümüzdeki hafta yürürlüğe gireceğini duyurdu.

Pazartesi günü Twitter’da düzenlenen bir toplantıda Musk, şirkette “planlanan” başka işten çıkarma olmadığını söyledi. CEO, çalışan sayısını şimdiden 7.500 kişiden yaklaşık 2.300’e düşürdü; Bunların çoğu, tüm personelin yarısının serbest bırakıldığı ilk itlafından geldi, ancak çoğuna “sert” Twitter’ın bir parçası olma veya üç aylık kıdem tazminatı ile ayrılma seçeneği verildikten sonra ayrıldı.

Ancak Çarşamba günü, bildirildiğine göre, mühendislerin her hafta çalışmalarından örnekler sunmaları gereken şirketin yeni kod inceleme programının sonucu olarak daha fazla işten çıkarma oldu. Verge’den Alex Heath, “kodları tatmin edici olmadığı için” bırakıldıklarını tweetledi.

Hayatta kalanlardan bazıları, işlerini kaybeden diğerlerine katılabilecekleri konusunda uyarıldı. “Beklentileri karşılamamanın iş akdinizin feshedilmesiyle sonuçlanabileceğini unutmayın. […] Lütfen güvenimizi yeniden kazanmak ve ekibe ve şirkete katkılarınızı göstermek için bu fırsatı kullanın.”

İşten çıkarılan mühendislere, bir ayrılık anlaşması imzalamaları ve Twitter’a karşı herhangi bir iddiadan feragat etmeleri halinde dört haftalık maaş teklif edildi. etkileşim Serbest bırakılan mühendislerden birinin, 2017’de tweet karakter sınırını ikiye katlayarak 280’e çıkaran Ikuhiro Ihara olduğunu yazıyor.

İşten çıkarmalara ek olarak Musk, Twitter’ın askıya alınan hesaplara genel bir af sunup sunmaması gerektiğini soran bir anket tweet attı. Tek kuralı, yasayı çiğnememiş veya korkunç spam yapmamış olmalarıydı. Üç milyondan fazla kişi katıldı ve %72,4 evet oyu aldı.

Musk, affın önümüzdeki hafta başlayacağını söyledi. Takipçilerinin geçen hafta sonu Donald Trump’ın hesabını eski durumuna getirmek için oy kullanmasının ardından kullandığı, Latince “halkın sesi Tanrı’nın sesidir” anlamına gelen “Vox Populi, Vox Dei” ifadesini ekledi.

Musk daha önce Twitter’ı denetlemeye yardımcı olmak için çeşitliliğe dayalı bir konsey oluşturacağını söylemişti, ancak daha sonra “siyasi/sosyal aktivist grupların” bir “anlaşmayı” bozduğunu iddia etse de pek çok insan bunu inkar ediyor.

Twitter’dan yasaklananları geri getirmenin, birçoğunun zehirli itibarının Musk döneminde daha da kötüye gideceği korkusuyla platformdaki reklamları zaten askıya almış olan reklamverenlerin zihnini rahatlatması pek mümkün değil. Ancak daha sonra sahibi, reklam yerine ayda 8 dolarlık yeni Twitter Blue gibi gelir kaynaklarına daha fazla güvenmek istediğini sürekli olarak söyledi. Umarım Musk ve geride kalan Twitter personeli için, bu potansiyel iflas uyarısı gerçek bir senaryoya dönüşmez.

Kaynak : https://www.techspot.com/news/96769-elon-musk-fires-more-twitter-staff-reinstate-suspended.html

Yorum yapın