Elon Musk, bankacıları kefaletle ödese bile Twitter’ı satın almaktan neden kurtulamıyor?Yorum

Elon Musk, Nisan ayında Twitter’ı 44 milyar dolara satın almayı kabul ettiğinde, bir adım yeni özellikler ekleyerek, spam botları savuşturarak ve algoritmaları hakkında daha şeffaf olarak şirketi daha iyi hale getirmek. Şirketi devralması için toplam anlaşma bedelinin yarısından fazlasını kendisine borç vermeyi kabul eden bir banka konsorsiyumundan destek aldı.

Ama şimdi Musk çıkmak istiyor, Twitter’ı kendisine daha fazla bilgi vermediği ve şirketin küçülen iş beklentileri olarak gördüğü için suçluyor. Twitter, anlaşmayı kapatması için dava ediyor ve ayrılma nedenlerinin artık onurlandırmak istemediği finansal bir taahhütten çıkmak için bahaneler olduğunu söylüyor. Bu arada mali destekçileri sıkışmış durumda.

Twitter, Musk ile yaptığı anlaşmanın, başladığı işi bitirmek için elinden geleni yapmasını açıkça gerektirdiğini savunuyor. Benzer şekilde, hukuk uzmanlarına göre, Musk’a Twitter’ı satın almasına yardımcı olmak için milyarlarca kredi vermeyi kabul eden bankalar, fikirlerini değiştirirlerse çekip gitmelerini engelleyen yasal anlaşmalar imzaladılar.

Elon Musk’ın Twitter ile yaptığı zorlu anlaşma mahkemeye giderken bilinmesi gerekenler

Berkeley’deki California Üniversitesi’nde hukuk profesörü olan Adam Badawi, “Taahhüt mektuplarını imzaladılar, bu yüzden esasen kararlılar” dedi. Bankaların da korumaları gereken itibarları var. “Diğer şirketler, vazgeçerlerse onlarla çalışmak istemezler” dedi.

Anlaşmadan çıkmak için bir neden bulsalar bile – örneğin, Musk’ın yüz yüze olmasının anlaşmayı onlar için önemli ölçüde daha riskli hale getirdiğini savunarak – Musk bir yargıç tarafından başka bir finansman kaynağı bulmaya zorlanabilir.

Musk’ın Twitter’ı satın almak için yaptığı orijinal anlaşmada borcun rolü nedir?

Musk, 218 milyar dolar değeriyle dünyanın en zengin adamı. Bloomberg Milyarder Endeksiama onun bile yatağının altında duran 44 milyar dolarlık nakit parası yok. Morgan Stanley, Bank of America ve Barclays gibi bankalarla toplam 25.5 milyar dolarlık kredi için iki anlaşma imzaladı. Kredileri geri ödeyememesi durumunda, kendi servetinin önemli bir miktarını Tesla hisseleri şeklinde teminat olarak koydu. Anlaşmanın geri kalanı nakit olarak finanse edilecek, Musk’ın kendisi ile daha sonra şirketi satın almasına yardım etmeyi kabul eden ve anlaşma başarılı olursa ortak sahip olacak olan hedge fonları ve egemen servet fonlarından oluşan bir konsorsiyum arasında bölünecekti.

Bank of America ve Barclays sözcüleri yorum yapmaktan kaçındı. Morgan Stanley sözcüsü, yorum talebine yanıt vermedi. Musk, bir yorum talebine hemen yanıt vermedi ve bir Twitter sözcüsü de yanıt vermedi.

Anlaşmadan ayrılmak istediğini söylemeden önce Musk, nakit olarak ödeyeceği kısmı artırdı ve toplamın 33,5 milyar dolarını koydu.

Musk anlaşmayı sonlandırdığını söylediğine göre, kendisine borç vermeyi kabul eden bankalar için hesap değişiyor olabilir.

“Musk Twitter’a sahip olmak istemiyor, bankalar onu finanse etmek istemiyor. Chicago Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde profesör olan M. Todd Henderson, bu adamı satın almak istemediği bir şirketi satın almaya zorlamaya çalışan bu garip ‘Alice Harikalar Diyarında’ durumundayız” dedi. “Bir adama, sahibi olmak istemediği bir şirkete sahip olması için fon sağlamak ister miydiniz?”

Bankalar neden daha önce kefalet ödemeye çalışmadı?

Bankalar anlaşmayı ancak kapatırsa finanse edebilirler ve birçok insan Twitter’ın Musk’ın elini zorlamak için bir mahkeme bulmada başarılı olacağına inanmıyor. Daha olası bir sonuç, duruşmanın yapılacağı Delaware Chancery Court’taki yargıcın bir uzlaşmaya zorlaması ve Musk’ın Twitter’ı bu kadar zahmete sokması için ağır bir ücret ödemesine, ancak sonunda gitmesine izin vermesidir, dedi. Carl Tobias, Richmond Üniversitesi’nde hukuk profesörü.

Bu durumda, bankalar işi yapmak için Musk’tan yine de küçük bir ücret alacaklar ve artık ona hiçbir şey ödünç vermek zorunda kalmayacaklar.

Twitter, Elon Musk’a dava açtı ve destansı bir hukuk savaşına sahne oldu

Şimdilik Musk’a bağlı kalmalarının başka bir nedeni daha var – onun iyi kitaplarında kalmak istiyorlar ve onun kötü niyetli davrandığını iddia etmek bunu tehlikeye atabilir. Tobias, Musk’ın hala dünyanın en zengin adamı olduğunu ve Twitter durumunun nasıl sona erdiğine bakılmaksızın gelecekte borç finansmanına çok ihtiyaç duyacağını söyledi. “Banka iseniz işini sürdürmek istiyorsunuz, çünkü bence oldukça kazançlı” dedi.

Bankalar çekilmenin bir yolunu bulursa, bu Musk’a bir çıkış sağlar mı?

Hayır, Musk’ın Twitter ile yaptığı anlaşmada, borç finansmanı kullanılamayacak olsa bile anlaşmayı yerine getirmesini gerektiren bir madde var.

Chicago Üniversitesi’nden hukuk uzmanı Anthony Casey, “Anlaşmayı iptal etmesi başlı başına bir tür ihlal olabilir, ancak Twitter bunun sizin suçunuz olduğunu söyleyecek, bizim değil,” dedi.

Bu durumda Musk, anlaşmanın nakit kısmını Twitter’ın yatırımcılarına ödemek zorunda kalacak ve ardından Henderson’a göre Twitter’ın kendisi (şimdi ona ait) eski hissedarlara ödemeyi bitirmek için borcu üstlenecek.

Musk ayrıca bankaları anlaşmalarına uymaya ve parayı ona borç vermeye zorlamak için mahkemeye gidebilir. Henderson, bunu yapmak istemezse, mahkemenin onun yerine hareket etmesi için özel bir temsilci atayabileceğini ve bankalara dava açabileceğini söyledi.

Sızan notta, Facebook yöneticilere düşük performans gösterenlerin ait olmadığını söylüyor

Bu daha önce oldu mu?

Musk’ın borç düzenlemeleri olası bir uzlaşma veya davada bir faktör haline gelirse, finansmanın bir birleşme anlaşması üzerine bir mahkeme davasında ilk kez bir faktör haline gelmesi olmaz. Geçen yıl, uzmanların Twitter davasına başkanlık etmesini beklediği Delaware Chancery Mahkemesi Yargıcı Kathaleen McCormick, pasta süsleme tedarik şirketi satın almak için bir anlaşmadan çekilmeye çalışan bir özel sermaye şirketinin davasını denetledi. DecoPac pandeminin neden olduğu ekonomik gerilemeyi suçlayarak. McCormick, DecoPac’i satın alan özel sermaye şirketinin, anlaşmayı tamamlamak için artık orijinal finansmana sahip olmamasına rağmen ilerlemek zorunda olduğunu söyledi.

Berkeley hukuk profesörü Badawi, Delaware mahkemesi ve yargıçları hakkında “Kötü niyetli davranışlar gördüklerinde bundan hoşlanmazlar” dedi. “Cezalandırma eğilimindeler.”

Twitter neden anlaşmanın bu noktada yapılmasını istiyor?

Twitter yönetim kurulunun ana rolü, hissedarlarına – bankalara, emeklilik fonlarına, riskten korunma fonlarına ve hisse senedine sahip kişilere hizmet etmektir. Şu anda, Twitter hisseleri, Musk’ın şirketi satın almak için bu hissedarlara ödemeyi kabul ettiği 54 dolardan çok daha az olan yaklaşık 36 dolardan işlem görüyor. Twitter yönetim kurulu Musk’ın gitmesine izin verirse, masada önemli miktarda para bırakacak ve onları hissedar davalarına maruz bırakabilir.

Tüm bölüm, Musk’ın saldırıları işletmesiyle ilgili mevcut endişeleri alevlendirmesiyle, şirketin itibarına ve işyeri moraline önemli zarar verdi. Musk tamamen uzaklaşırsa şirketin hisse fiyatı daha da düşecek gibi görünüyor.

Birçok Twitter kullanıcısı ve çalışanı, şirketin, diğer şirketleri çalışanlarına yönelik muamele nedeniyle dava ve şikayetlerle karşı karşıya kalan Musk’a satılmasını istemiyor.

Twitter’ın kurucularından Ev Williams, söz konusu eğer hala tahtada olsaydı, “bütün bu çirkin bölümün havaya uçmasına izin verip veremeyeceğimizi soruyordu.”

Kaynak : https://www.washingtonpost.com/technology/2022/07/15/elon-musk-debt-financing-twitter/?utm_source=rss&utm_medium=referral&utm_campaign=wp_business-technology

Yorum yapın