Elon Musk, Apple ile kavga çıkarıyor ve hayır, bunun ifade özgürlüğü ile hiçbir ilgisi yok – Technology News, Firstpost


Elon Musk bir kavga çıkarıyor ve bunu Amerika’da bir ifade özgürlüğü sorunu olarak gizlese de aslında öyle değil. Evet, Apple ve Google, platformda içerik denetimiyle ilgili sorunlar nedeniyle Twitter’ı işaretledi, ancak Musk’ın Google ve Apple ile olan ana yakınmasının bununla çok az ilgisi var.

Elon Musk, Apple’ın Twitter’daki reklam harcamalarını askıya almasından endişe duyuyor. Ayrıca, Apple’ın App Store üzerinden yaptığı işlemlerden aldığı yüzde 30’luk komisyondan da kurtulmaya çalışıyor. Yine de en çok Musk, Apple’ın App Store’daki uygulamalar için içerik denetleme yönergelerine kızdı.

Elon Musk, Apple’ın platformdaki reklam harcamalarını askıya aldığının ortaya çıkmasının ardından Apple hakkında tweet atmaya başladı. Apple’ın sosyal medya platformundaki en büyük reklamverenlerden biri olduğu düşünüldüğünde, bu Twitter ve Elon Musk için önemli bir endişe.

Mesele şu ki, elma platformdaki reklam harcamalarını askıya alan tek şirket değil. Bununla birlikte, platformda en çok harcama yapanlardan biri olduğu düşünülürse, bu kesinlikle Twitter ve Musk’a zarar veriyor.

Ardından, Apple ve Google’ın içerik denetleme uygulamaları nedeniyle Twitter’a uyarılar yayınladığı gerçeği var. Uygulamalarını Apple’ın App Store’unda veya Google’ın PlayStore’unda listelemek isteyen geliştiricilerin, platformdaki bazı temel içerik denetleme standartlarına uyması ve platformun kışkırtıcı ve bağnaz konuşmalarla uygun bir şekilde ilgilenmesini sağlaması gerekir.

Anlaşmanın şartları oldukça belirsiz, ancak genellikle uygulamaların, uygulamalarını kullanarak huzuru bozan kişilere karşı harekete geçmelerini sağlamaları gerektiği anlaşılıyor; bu, eski durumuna getirmeye başladığı göz önüne alındığında Twitter’ın ilgilenmediği bir şey. Daha önce yasaklanan profiller. Apple’ın Twitter’ı uygulamayı App Store’dan kaldırabileceği konusunda uyarmasının ana nedeni budur.

Musk ayrıca Apple’ı, App Store’ları aracılığıyla yapılan işlemlerden aldıkları yüzde 30 komisyon için hedefliyor.

Apple, kullanıcıların yılda 1 milyon doları aşan Apple App Store aracılığıyla uygulamalarla yaptığı tüm işlemlerden yüzde 30 komisyon alıyor. Apple bunu uzun süredir yapıyor ve diğer geliştiriciler ve oyun stüdyoları tarafından da davalarla karşı karşıya kaldı, yani Elon Musk böyle bir şeyi ilk kez duymuyor. Google, PlayStore’larında listelenen uygulamaların aynısını yapar.

Temel olarak Elon Musk, Twitter’ın 1 milyon doları aşan diğer tüm büyük uygulamaların yaptığı yüzde 30’luk komisyonu ödemesini istemiyor.

Apple’ın neden Twitter’ı App Store’dan “tutmakla” tehdit ettiği iddia edildiği doğrulanmamış olsa da, tweet’ler ve Musk’ın yorumları, bunun sosyal medya platformunun “ifade özgürlüğünü” korumaya yönelik yeni moderasyon politikasından kaynaklanabileceğini gösteriyor.

Apple henüz bu iddiaları doğrulamadı; ancak bu, iPhone üreticisinin bir uygulamayı App Store’dan kaldırmakla ilk kez tehdit etmesi değil. Örneğin, geçen yılın başlarında ABD Kongre Binası isyanlarının ardından Twitter’a bir alternatif olan Parler’ı App Store’dan kaldırdı. Uygulama, Parler’ın içeriğini ve denetleme uygulamalarını güncellemesinin ardından Mayıs 2021’de geri yüklendi.

Musk, Apple’ın ifade özgürlüğüne karşı olduğunu göstermeye çalışsa da, gerçek şu ki Twitter, son zamanlardaki içerik denetimiyle ilgili etkinlikler ve Twitter’ın Doğrulanmış Programı için ücret almak ve sonra bir komisyon ödemek istememek, takipçilerini Apple’ı açmaya ve Twitter için bir istisna yapmaları için baskı yapmaya çalışıyor. Musk ayrıca, platformdaki reklam harcamalarını sürdürmesi için kullanıcılarını Apple’a baskı yapmaya ikna etmeye çalışıyor.

Apple’ın App Store’dan komisyonlarını korumak için ne kadar ihtilaflı davrandığı göz önüne alındığında, Musk’ın bunun işe yarayacağına gerçekten inanıp inanmadığı henüz belli değil. Üstelik Musk, kendisinin ve takipçilerinin platformda reklam vermesi için Apple’a baskı yapabileceğine inanamıyor.

Kaynak : https://www.firstpost.com/tech/news-analysis/elon-musk-is-picking-a-fight-with-apple-and-no-it-has-got-nothing-to-do-with-free-speech-11714841.html

Yorum yapın