Elizabeth Warren’ın kriptoya yaklaşımı neden Amerika için kötü?


Sevgili Senatör Warren,

FTX yakın dövüşü, kripto düzenleme çabalarına yeni bir hayat kazandırdı. Siz de dahil olmak üzere politikacılar bu fırsatı değerlendirdi. Yakın zamanda çıkardığınız yasa tasarısı, ABD Hazine Bakanı’nın, FTX fiyaskosuna atıfta bulunarak, finansal kurumların kendi kendine saklama cüzdanlarıyla işlem yapmasına izin vermeyen bir kural oluşturmasını gerektiriyor. Halihazırda bir hükümet tarafından düzenlenen merkezi bir varlığın başarısızlığına tamamen uygunsuz bir yanıttı. Düzenlemeye keskin nişancı yaklaşımınız Amerika Birleşik Devletleri’nde ve özellikle de Main Street’te inovasyon için tehlikeli.

Neyse ki, bazı ABD milletvekilleri yalnızca kriptoyu değil, aynı zamanda ABD’nin üzerine kurulduğu özgürlüğün temelini de anlıyor. Temsilci Warren Davidson (R-OH), sizin gibi birinin Hazine Departmanını tüketicilerin dijital varlıklarını kendi kendine saklama hakkına müdahale etmeye zorlamasının an meselesi olduğunu biliyordu — Temsilci Davidson olarak koyar, “özel mülke sahip olmak ve sahip olmak.” Bu nedenle, geçen Şubat ayında Amerikalıların kripto varlıklarıyla işlemlerde mahremiyet haklarını korumak için tasarlanan Madeni Paralarınızı Koruyun Yasasını tanıttı.

Tasarı, herhangi bir federal kurumun, bir kişinin kendi kendini bekçi olarak hareket etme kabiliyetini ve dolayısıyla FTX gibi üçüncü taraf bir aracıya ihtiyaç duymadan eşler arası işlemleri yürütme kabiliyetini zedeleyecek bir kural uygulamasını yasaklayacaktır. .

Temsilci Davidson, tasarıyı sunduktan sonra “Federal hükümet kripto ekosistemi üzerinde daha fazla düzenleme ararken, Amerikan vatandaşları üzerinde daha fazla gözetim uygulamaya çalışıyor” dedi. “Nakit paranın izinsiz doğasını koruyarak nakit işlemlerinin özelliklerini korumamız hayati önem taşıyor. İki kişinin (veya şirketin) parayı takas, değer saklama ve hesap kaydı aracı olarak kullanması için hiçbir üçüncü taraf gerekli olmamalıdır. Bu yasa, bireylerin her zaman herhangi bir aracı olmaksızın işlem yapma olanağına sahip olmalarını sağlıyor.”

FTX’in çöküşü, kişisel gözetimin neden korunması gerektiğini açıkça ortaya koyuyor. Sam Bankman-Fried, şirketi cömert sponsorluklar ve sözcülerle devasa bir finans kurumu olarak konumlandırarak insanları dijital varlıklarını FTX’e göndermeye ikna etti. Bankman-Fried’in FTX etrafında geliştirdiği illüzyon güveni artırdı. Bitcoin yaratıcısı Satoshi Nakamoto’nun vizyonuna göre blokajlar güvenilir değildir.

Bankman-Fried, FTX’teki müşterilerin dijital varlıklarını alıp kendi kurduğu ve FTX’in ticaret kolu olan hedge fonu Alameda Research’ün kontrolüne verdi. FTX’ten Alameda’ya verilen kredilerde teminat olarak kullanmak için FTX’in yerel belirteci olan FTT’yi yarattı. Alameda’nın varlıklarını sorumsuzca kullandı. Bankman-Fried’in eylemleri, geleneksel finansta tekrar tekrar görülen aynı eski suçluluktur ve insanlar üçüncü taraf aracı olarak hareket etmesi için paralarını ona gönderdikleri için mümkün olmuştur. Sonrasında kendi kendine velayeti düzenleyen bir yasa tasarısı sunmak pek mantıklı değil.

Dijital varlıklarını FTX’ten kendi emanet cüzdanlarına aktaran FTX müşterileri, Bankman-Fried’in dolandırıcılığına para kaybetmedi. Herhangi bir üçüncü taraf aracının başarısızlığına karşı tüketicileri tek sağlam korumadan mahrum etmek istiyorsunuz.

FTX, Nakamoto’nun blok zincirinin ve orijinal kripto para birimi anlayışının tam tersidir. “İnternet üzerinden ticaret, elektronik ödemeleri işlemek için neredeyse tamamen güvenilir üçüncü taraflar olarak hizmet veren finansal kurumlara güvenmeye başladı.” okur Bitcoin’in takma adlı mucidi tarafından yazılan tanıtım yazısının açılış satırları. “Sistem çoğu işlem için yeterince iyi çalışsa da, güvene dayalı modelin doğal zayıflıklarından muzdarip.” Bankman-Fried, blockchain değil, geleneksel finansal sistemdeki kusurlardan yararlandı.

Ayrıca, FTX’in çöküşüne verilecek başka bir uygun yanıtın, nihayetinde hükümetin insanların emeklilik hesaplarında Bitcoin sahibi olmalarını durdurması olacağını savundunuz. Fidelity Investments’a bir mektupta, siz ve iki Senato Demokratı arkadaşınız – Sens. Dick Durbin (D-Ill.) ve Tina Smith (D-Minn.) – savundu Bitcoin’leri emeklilik hesaplarına tahsis etme seçeneğine sahip olan insanlara yönelik bir moratoryum için.

Müşterilerin katkılarının bir kısmını Bitcoin’e tahsis etmelerine daha yeni izin veren Fidelity, kimseyi emeklilik fonlarını bitcoin’e yatırmaya zorlamıyor. Aksine, onlara hisse senetleri, tahviller, değerli metaller, endeks fonları, gelişmekte olan piyasalar ve diğer bazen riskli ve değişken yatırımların yanı sıra Bitcoin risklerini de ekleme seçeneği sunuyor. Tercih. Bitcoin ve diğer kripto para birimleri bununla ilgili. İnsanların emeklilik fonlarında Bitcoin’e sahip olmalarını engellemek, gelecekteki bir FTX’i durdurmayacaktır.

2008 mali krizi sırasında, görüntülendi bankacılık sistemine, Wells Fargos’a, Chases’e, dünyanın HSBC’lerine karşı halkın şampiyonu olarak. Bitcoin ve diğer kripto para birimleri, bankacılık oligopollerinin yağmacı yöntemlerine bir çözümdür. İnsanların bankacılık sisteminden çıkmalarının, kendi paralarının velayetini almalarının ve ücretler ve bunlardan yararlanan bankalar konusunda endişelenmemelerinin bir yolu.

Finansal özgürlüğe yönelik açık düşmanlığınız Amerikan değerlerine aykırıdır ve aynı zamanda tüketicileri güçsüzleştirir ve onları savaştığınızı iddia ettiğiniz finansal dolandırıcıların insafına bırakır. Daha anayasal bir yaklaşım muhtemelen yeniliği teşvik edecektir. ABD’nin Wyoming eyaleti, yasakları ilan etmesiyle dünya çapında ün kazandı. ölçülü blockchain mevzuatı. Belki de Amerika’nın geri kalanı ve Avrupa ve Asya da dahil olmak üzere dünyanın başka yerlerindeki düzenleyiciler sözde “Kovboy Devleti”nden öğrenebilir.

Samimi olarak,

Kadan StadelmannKaynak : https://forkast.news/why-elizabeth-warren-approach-to-crypto-bad-america/

Yorum yapın