Elizabeth Warren Sağlıkla İlgili Veri Satışlarının Yasaklanmasını Önerdi


Bu site, bu sayfadaki bağlantılardan bağlı kuruluş komisyonları kazanabilir. Kullanım Şartları.

(Fotoğraf: Gage Skidmore/Wikimedia Commons)
Senatör Elizabeth Warren (D-MA), yasalaşması halinde tüm konum ve sağlık verilerinin satışını yasaklayacak bir yasa önerdi.

Sağlık ve Yer Koruma Yasası, Federal Ticaret Komisyonuna yasağı 10 yıllık bir süre boyunca duyurması ve uygulaması için 1 milyar dolar sağlayacak. Tasarı, şirketlerin “konum verilerini ve sağlık verilerini satmalarını veya aktarmalarını” yasaklayacak; bu, milyarlarca dolarlık veri komisyoncusu endüstrisinin tamamını sarsacak kapsamlı bir yasak. Şu anda Senatör Bernie Sanders (I-VT) ve Senatör Patty Murray (D-WA) dahil olmak üzere bir avuç Demokrat senatör tarafından destekleniyor.

Önerilen yasak, Yüksek Mahkemenin muhtemel devrilme kararıyla aynı zamana denk geliyor. Karaca – Wade. ABD nüfusunun yarısı bu ay içinde bedensel özerkliğini kaybetmeye hazırlanırken, kişinin tıbbi kararlarının mahremiyetine ilişkin endişeler artıyor. Birçoğu, sağlık temelli uygulamaların, özellikle de regl takibinin kötü olacağından endişe ediyor. kanıt olarak kullanılır üreme bakımı arayan kişilerin yargılanmasında. (Anakartın verdiği meşru bir endişe bildiri Ebeveynlik Planını kimin ziyaret ettiği hakkında bilgi satan veri komisyoncuları hakkında.) Sağlıkla ilgili veri satışlarının yasaklanması muhtemelen bir dizi başka fayda sağlayacak olsa da, Warren esas olarak Yüksek Mahkemenin en çok ne olabileceği karşısında alaka düzeyi konusunda endişe duyuyor. tartışmalı onlarca yıl sonra alınan karar.

Veri simsarları, Planlı Ebeveynlik konumunu kimlerin ziyaret ettiğini ortaya çıkarmaya şimdiden istekliler – bir Roe v. Wade devrilmesinin ardından daha da kötüleşmesi muhtemel bir fenomen.

Warren, tasarının tanıtımı üzerine “Veri simsarları, milyonlarca insanın konum verilerinden yararlanarak, en özel bilgilerini satarak her yerdeki Amerikalılar için ciddi riskler oluşturuyor” dedi. “Bu aşırılık yanlısı Yüksek Mahkeme, devrilmeye hazır Karaca – Wade ve temel sağlık hizmetlerini kriminalize etmeye çalışan eyaletlerde, tüketicilerin hassas verilerini korumak Kongre için her zamankinden daha önemli. Sağlık ve Konum Verilerini Koruma Yasası, komisyoncuların Amerikalıların konum ve sağlık verilerini satmasını yasaklayacak, dev veri komisyoncularını dizginleyecek ve bu 200 milyar dolarlık endüstri için uzun süredir gecikmiş bazı kurallar koyacak.”

Warren’ın önerdiği yasa, iki partili bir senatörün Nisan 2021’de uygulamaya koyduğu Dördüncü Değişiklik Satılık Değil Yasası’na (FANFSA) benzer. FANFSA mevzuat “veri simsarlarının Amerikalıların kişisel bilgilerini herhangi bir mahkeme denetimi olmaksızın kolluk kuvvetlerine ve istihbarat teşkilatlarına satmalarına izin veren yasal boşluğu kapatıyor.” FANFSA, bu tür veri satışlarının müşterileri olarak devlet kurumlarına odaklanırken, Sağlık ve Konum Koruma Yasası, herhangi birinin hassas verileri satın almasını veya satmasını engeller. Tek istisna, HIPAA veya İlk Değişiklik tarafından korunan faaliyetler olacaktır. (Ancak, Warren’ın şu anda yasama sürecinde sıkışmış gibi görünen FANFSA’nın ortak sponsoru olduğunu belirtmekte fayda var.)

Şimdi Oku:

Kaynak : https://www.extremetech.com/internet/337268-elizabeth-warren-proposes-ban-on-health-related-data-sales

Yorum yapın