Elektrolizle Kaplanmış 3D Baskılı Kılıç: Parlak!


Hepimiz metalleri 3 boyutlu olarak basmak isteriz, ancak bunu yapacak ekipman hala çoğu ev atölyesinin ötesindedir. Yine de, [HEN3DRIK] alır 3D baskılı öğeleri reçineyle kaplayın ve bunları elektrolizle kaplayın. Metal baskı kadar iyi olmayabilir ama kesinlikle metalik görünüyor. Aşağıdaki videoda da görebileceğiniz gibi, kılıç çok parlatılmış çelikten yapılmış gibi görünüyor.

Kılıç dört parça halinde çıkıyor. Zımparalamanın anahtar olduğunu, çünkü düz yüzeylere sahip olmanız gerektiğini birkaç kez tekrarlıyor. Zımpara kağıdı ve çelik yünü kullanarak parçaları ince bir şekilde çalıştı. Parçalar, bir bütün oluşturmak için bir M8 dişli çubuk boyunca toplanır. Bir sonraki adım, bakırla elektrolizle kaplamaktı.

Kılıç, normal galvanik kaplama düzeneğini yükseltmeyi gerektirecek kadar büyüktü. Tabii ki, reçine iletken değildir, bu nedenle parçalar banyoya girmeden önce bir airbrush iletken bir cila biriktirir. Bazı bakır teller de sürece yardımcı olur.

İşlem sonrası parçaları sevmiyorsanız, bu teknik size göre değil. Galvanik kaplamadan önce ve sonra çok fazla zımparalama var. Kaplamanın kendisi, özellikle bakır kaplama sabır ister. Çok tehlikeli bir nikel kaplama işlemi, ince bir paladyum tabakasıyla parlak bir kaplama ekler. Galvanik bir kalem altın vurgular ekler.

Kılıç harika görünüyor, ama belli ki bir saatlik hızlı bir proje değildi. Galvanik kaplama yapmak istiyorsanız, bazı kimyasallar oldukça kötü olduğundan güvenlik faktörlerine dikkat edin.

En son giriş yaptığımızda [HEN3DRIK] bir Star Wars pervanesi inşa ediyordu. Bir DIY galvanik kalemle ilgileniyorsanız, o da yapıldı.
Kaynak : https://hackaday.com/2022/11/24/electroplated-3d-printed-sword-shiny/

Yorum yapın