Elektrikli uçakların kalkmasını engelleyen şey bu


Şirket, İskandinavya’daki fiyortları geçmek gibi niş pazarlarda başlamayı planlıyor. Bu rotaları kara taşımacılığı ile değiştirmek zordur ve Norveç gibi bazı ülkelerde hükümet tarafından sübvanse edilebilirler.

Forslund, bu gezilerin sadece bir başlangıç ​​olduğunu ve amacın bölgesel uçuşları küresel olarak genişletmek olduğunu söylüyor. Şirket, mevcut pil teknolojisiyle bile, uçaklarının yaklaşık 400 kilometre veya 250 mil uçabileceğini iddia ediyor. Bu, New York City ile Boston veya Paris ile Londra arasındaki mesafeyle ilgili.

Bu kısa yolculukları uçmak için bile pil gereksinimleri oldukça önemlidir. Heart’ın 19 koltuklu uçakları, sekiz ila 10 elektrikli araçla karşılaştırılabilir bir birleşik kapasite için gemide yaklaşık 3,5 ton pil taşıyacak.

Wright ElektrikABD merkezli bir girişim olan , daha da büyük uçakları hedefliyor. Kısa rotalar için 100 koltuklu uçakları pillerle güçlendirmeyi planlayan şirket, 2026 yılına kadar uçmayı da öngörüyor.

türbülans

Sektördeki bazı kişiler, bu tür uçakların pillerde büyük iyileştirmeler yapılmadan başarılı olabileceğine şüpheyle bakıyor. Mukhopadhaya, “Pil teknolojisi henüz orada değil” diyor.

İçinde son rapor ICCT tarafından Mukhopadhaya ve meslektaşları, elektrikli uçakların menzilinin mevcut enerji depolama teknolojisiyle ciddi şekilde sınırlı olacağını buldu. “Açıkçası aralığın ne kadar korkunç olduğuna şaşırdık” diyor.

Mevcut pil yoğunlukları ve uçak ağırlığı kısıtlamaları için tahminleri kullanan analistler, 19 koltuklu pille çalışan uçağın, şirketin 250 mil iddiasından önemli ölçüde daha az olan yaklaşık 260 km (160 mil) maksimum seyir menziline sahip olacağını tahmin ediyor.

Forslund, pil takımı ve uçak tasarımıyla ilgili ayrıntılara özel olmadıkları için, dış gözlemcilerin tahminlerinin şirketin teknolojisi hakkında gerçek bir resim vermediğini savunuyor. (Şirket, mevcut bir modeli pillerle çalışacak şekilde güçlendirmek yerine kendi uçağını tasarlamayı planlıyor.)Kaynak : https://www.technologyreview.com/2022/08/17/1058013/electric-planes-taking-off-challenges/

Yorum yapın