Elektrikli Otomobil Satışları Kıtlıklara Rağmen Keskin Tırmanıyor


Amerikalılar, artan fiyatlar ve teslimat için uzun beklemelerden etkilenmeyen rekor bir hızla elektrikli araçlar satın alıyor; bu, içten yanmalı motorun alacakaranlığının ufukta olduğunun bir başka göstergesi.

Pille çalışan araçlar açıklandı yüzde 5,6 Bir endüstri danışmanlık firması olan Cox Automotive’e göre, Nisan-Haziran ayları arasında yeni otomobil satışları, pazarın hala küçük bir dilimi, ancak bir yıl önceki payın iki katı. Genel olarak, yeni araba satışları yüzde 20 düştü.

Tesla, Ford Motor ve Volkswagen gibi şirketler daha hızlı üretebilselerdi daha fazla elektrikli araba teslim edebilirdi. Otomobil üreticileri, elektrikli otomobiller için benzinli araçlardan daha önemli olan yarı iletken kıtlığıyla mücadele ederken, lityum ve piller için gerekli diğer hammaddelerin fiyatları yükseldi.

Nisan-Haziran ayları arasında 15.300 elektrikli otomobil satan Ford’un CFO’su John Lawler, “Dönüşüm gerçek” dedi ve bir önceki yıla göre yüzde 140 artış gösterdi. “Elektrikli araç talebi, tedarik edebileceğimizin çok ötesinde.”

Aynı zamanda, elektrikli araçların popülaritesi sektörü şaşırttı ve iklim değişikliğini kontrol altına almak için gerekli görülen pil gücüne geçişi yavaşlatabilecek eksiklikleri ortaya çıkardı.

Ford ve diğer otomobil üreticileri için derslerden biri, elektrikli araçlara geçişin, fabrikalarını ve tedarik ağlarını temelden yeniden oluşturmalarını gerektirmesidir. Geçiş yapmak için, örneğin gelişmiş pil üreticilerine sigorta yaptırmaya başladılar ve kıt hammaddeleri güvence altına almak için doğrudan madencilik şirketleriyle uğraşıyorlar. Ford, elektrikli araçlar inşa etmek için Memphis yakınlarında 5.6 milyar dolarlık bir kompleks planlıyor.

Bir danışmanlık şirketi olan AlixPartners’a göre, otomobil üreticileri ve tedarikçileri, fabrika ağlarını ve tedarik zincirlerini yükseltmek için 2026 yılına kadar dünya çapında 500 milyar dolardan fazla yatırım yapmayı planladıklarını açıkladılar. Ancak üretim kapasitesinin talebi karşılaması birkaç yıl alacaktır.

Kamu şarj cihazlarının olmaması, özellikle prize takabilecekleri garajları veya özel araba yolları olmayan apartman sakinleri için başka bir engeldir. Çok sayıda şirket ağ kurmak için rekabet ediyor ve Biden yönetimi finansman sağlıyor, ancak onları yakalamaya çalışıyorlar.

Amerika Birleşik Devletleri’nde 850’den fazla hızlı şarj istasyonu işleten EVgo’nun CEO’su Cathy Zoi, “Piyasa şarj ağının önünde” dedi.

Elektrikli otomobiller, benzinli muadillerinden çok daha maliyetli olmaya devam ediyor ve yakıt tasarrufları hesaba katıldığında bile birçok alıcı için ulaşılamıyor. Amerika Birleşik Devletleri’nde bir elektrikli aracın ortalama fiyatı, tüm yeni otomobiller için 46.000 dolar iken, yaklaşık 66.000 dolar. . Bunun bir nedeni, hammadde kıtlığı nedeniyle fiyatı artan pillerin maliyeti, yıllarca düştükten sonra.

Bir endüstri grubu olan Alliance for Automotive Innovation’ın başkanı John Bozzella, “Pazarın yüzde 15’ine veya yüzde 25’ine veya yüzde 50’sine ulaşmak için pazarın çok daha geniş bir kesimine hitap etmemiz gerekecek” dedi. . “Bana göre zorluk burada.”

Amerika Birleşik Devletleri’nde elektrikli araç satışları hızla artarken, Avrupa ve Çin çok ileride. Pille çalışan araçlar, Avrupa’da satılan yeni otomobillerin yüzde 10’undan fazlasını ve Çin’de yaklaşık yüzde 20’sini oluşturuyor. Devlet kotaları ve sübvansiyonları büyük bir rol oynamaktadır, ancak daha düşük fiyatlı modeller de daha fazladır.

Hükümet politikası da Amerika Birleşik Devletleri’nde büyük bir rol oynamaktadır. California, üreticilerin belirli sayıda sıfır emisyonlu araç satmasını şart koşuyor ve orada yaşayanlar Amerika Birleşik Devletleri’nde yollardaki elektrikli arabaların yaklaşık yüzde 40’ını kullanıyor. Ancak Biden yönetiminin, örneğin elektrikli otomobil alıcılarına 12.500 dolara kadar vergi kredisi sunarak elektrikli araçları ülke çapında teşvik etme çabaları, Kongre’de güçlü bir muhalefetle karşılaştı.

Danışmanlık firması EY için elektrikli araç pazarını takip eden Felipe Smolka, pille çalışan arabaların daha yaygın hale gelmesiyle ABD’deki satışların ivme kazanacağını söyledi. İnsanlar fosil yakıtlarla çalışan arabaları satın almakta isteksiz olacaklar, dedi, eski hale gelip yeniden satış değerlerini kaybedebilecekleri korkusuyla. Otomobil üreticileri, içten yanmalı motor teknolojisine yatırım yapmayı büyük ölçüde durdurdu.

Bay Smolka, “Bu geçişin arkasındaki enerji zaten geri dönüşü olmayan bir noktada” dedi.

Tüm otomobil üreticileri elektrikli araç patlamasını eşit olarak paylaşmıyor. Geleneksel otomobil üreticileri arasında, Tesla’nın popüler modelleriyle rekabet edebilecek araçlar satmaya başlayanlar ile olmayanlar arasında giderek artan bir ayrım var.

Jeep, Chrysler ve Ram araçlarının üreticisi Toyota, Honda ve Stellantis gibi büyük otomobil üreticileri, pille çalışan modeller için planlarını açıklamış olmalarına rağmen, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki saf elektrikli araç pazarında büyük ölçüde bulunmuyor. Toyota, bu yıl pille çalışan bir spor arazi aracı olan bZ4X’i satmaya başladı, ancak geri çağrılan tekerleklerin çıkma riski nedeniyle Haziran ayında bu arabalardan bazıları.

Pazara erken çıkmak başarının garantisi değildir. Nissan Leaf, seri üretilen ilk elektrikli araçlardan biriydi, ancak modelin ABD satışları, ikinci çeyrekte bir önceki yıla göre yüzde 30 düşüşle yalnızca 3.300’e ulaştı. Nissan, Leaf’i sonbaharda satışa çıkacak elektrikli SUV Ariya ile değiştiriyor.

Bir zamanlar geleneksel otomobil üreticileri arasında bir EV lideri olarak kabul edilen General Motors, geçen yıl elektrikli Bolt’unun geri çağrılmasıyla yoldan çıktı. Pillerin alev alma riski vardı. GM, 2022’nin ilk çeyreğinde 500’den az Cıvata sattı. İkinci çeyrekte, satışlar 7.300’e yükseldi, ancak bu hala 2021’in ikinci çeyreğine göre yüzde 20’lik bir düşüş oldu.

Elektrikli araç yelpazesine sahip şirketler için sürmekte olan teknolojik dönüşüm, profillerini yükseltmek için bir fırsattır. Ford ve kurumsal kardeşler olan Güney Koreli otomobil üreticileri Hyundai ve Kia, Tesla’dan sonra bu yıl Amerika Birleşik Devletleri’nde en popüler EV markaları oldu.

Tesla, yenilecek şirket olmaya devam ediyor, ancak güvenlik açığı belirtileri gösteriyor. Şirket 254.000’den fazla araç teslim etti Şanghay’daki fabrikasını etkileyen duruşlar ve tedarik zinciri sorunları nedeniyle ilk çeyrekte 310.000’den ikinci çeyrekte düştü.

İkinci çeyrekte Tesla satışları bir önceki yıla göre yüzde 26 arttı ve şirket, Haziran ayında tarihinde hiç olmadığı kadar fazla araba ürettiğini söyledi, bu da tedarik sorunlarının hafiflediğinin bir işareti.

Yine de Tesla, dünyanın en büyük otomobil pazarına sahip olan Çin’de yoğunlaşan rekabetle karşı karşıya. Pil de üreten Çinli bir otomobil üreticisi olan BYD, yalnızca Haziran ayında dünya çapında 70.000 saf elektrikli araç sattı. Berlin’deki Schmidt Automotive Research’e göre, Avrupa’da Tesla, 2022’nin ilk beş ayında elektrikli araç satışlarında Volkswagen, Stellantis ve Hyundai/Kia’yı takip etti. (Tesla’nın Model 3 ve Model Y, Avrupa’daki en popüler elektrikli otomobiller olarak kaldı.)

Bank of America’daki analistler yakın tarihli bir raporda, geleneksel otomobil üreticilerinin düzinelerce elektrikli model tanıtması nedeniyle Tesla’nın pazardaki hakimiyetinin kayacağını söyledi. Tesla’nın dünya çapındaki elektrikli otomobil satışlarındaki payının, geçen yılki yüzde 70’ten 2025’e kadar yüzde 11’e düşeceğini tahmin ettiler.

Bank of America analistleri, “Tesla’nın bu henüz yeni oluşan pazar segmentindeki hakimiyeti sona eriyor olabilir” dedi.Kaynak : https://www.nytimes.com/2022/07/14/business/electric-car-sales.html

Yorum yapın