Elektrikli motosiklet üreticisi Zapp Electric Vehicles, SPAC aracılığıyla halka açılacak • Teknolojik Haberler


İngiltere merkezli elektrikli iki tekerlekli araç üreticisi Zapp Elektrikli Araçlar bir karşılıksız çek şirketi ile birleşerek Nasdaq’ta işlem sonrası 573 milyon dolarlık bir değerlemeyle işlem görüyor.

Zapp, birleşmeden elde edilecek geliri, uzun zamandır beklenen i300 yüksek performanslı, koltuklu şehir scooterını pazara sunmak için kullanacağını söylüyor. i300 ilk olarak 2018’de ortaya çıktı ve teslimat vaatleri 2018’de başlayacak. 2019’un sonu. Ardından Zapp, diğer birçok şirket gibi, üretimi ve teslimatları durduran küresel bir salgınla karşılaştı ve şirkete üretim yaklaşımını yeniden değerlendirmesi için zaman verdi.

Zapp, üçüncü taraf bir üretim firmasıyla ortaklık kurdu ve şu anda gelecek yıl 10.000 adede kadar scooter üretme kapasitesine sahip olduğunu ve nihayet 2023’te Avrupa pazarlarında piyasaya sürüleceğini söylüyor.

Zapp CEO’su ve kurucusu Swin Chatsuwan, Teknolojik Haberler’a “Stratejik bir dönüm noktasındayız ve halka açılmak için harika bir zaman” dedi. “Halka açık bir şirket olmak, Zapp’a, büyümemizi finanse etmeye yardımcı olacak sermayeye daha geniş erişim ve büyük bir ABD borsasında listelenmenin getirdiği küresel farkındalık ve marka bilinirliği dahil olmak üzere bir dizi potansiyel fayda sağlayacaktır.”

Özel amaçlı satın alma şirketi (SPAC) CIIG Capital Partners II ile yapılan anlaşmanın, CIIG II kamu hissedarları tarafından geri ödeme yapılmadığı ve mevcut nakit olarak 5 milyon $ olduğu varsayıldığında, birleşik şirkete büyümesini desteklemek için 274 milyon $ yeni nakit getireceği tahmin ediliyor. Sorun şu ki, itfa olmadığını varsaymak bugünlerde SPAC piyasasının bir parçası değil. 2022’de geri ödeme oranları yaklaşık %81’e yükseldi.

CIIG II’de yaklaşık 294 milyon dolarlık nakit var, bu nedenle, en kötü senaryoda, yatırımcıların yaklaşık %80’i varantlarını kullanmaya karar verirse, Zapp anlaşmadan yaklaşık 60 milyon dolar net gelir elde edecek ve hatta bir kereden daha az. işlem ve sponsor ücretlerinde faktoring.

Ayrıca, bu anlaşmada, işlem kapanışı sırasında sermaye garantili olacak özel sermayeye (PIPE) kamu yatırımı da yoktur.

Zapp, Teknolojik Haberler’a şirketin mevcut hissedarların özkaynaklarının %100’ünden fazlasını döndürmesini beklediğini ve CIIG’nin emanet hesabının üretim, pazarlama ve satış çabaları dahil olmak üzere şirketin büyüme sermayesi ihtiyaçlarını desteklemek için yeterli olacağını söyledi.

“Piyasayı tahmin edemeyiz elbette, ancak işlemimizde piyasanın beğenmesi gereken birkaç şey konusunda kasıtlıydık. İlk olarak, kapatmak için minimum nakit koşulumuz yok” dedi. Chatsuwan. “Düşük sermaye gereksinimlerimiz nedeniyle, kısa vadeli pozitif serbest nakit akışı elde etmeyi hedefliyoruz.”

Zapp, araçlarını hızlı, ucuz ve uygun ölçekte üretmek için Ford, Honda, Toyota ve Volvo gibi büyük otomobil müşterileriyle çalışan küresel bir otomotiv üretim şirketi olan Summit Group ile ortaklık kurdu. Zapp, Summit’in yılda 300.000 birim üretme kapasitesine sahip olduğunu ve ayrıca takım ve lojistik alanlarında uzmanlık sağlayabileceğini söyledi.

Zapp, CIIG II’nin birleştiği ilk şirket değil. CIIG, geçen yıl ticari elektrikli araç şirketi Arrival ile birleşti. Halka arz edildiğinden beri, Arrival üretim sürelerini karşılamakta zorlandı, maliyetleri düşürmek için iş gücünü azalttı ve yakın zamanda gelirini 2024’e erteledi. Şirket, yılın başından bu yana %95 düşüşle 0,35 dolardan işlem görüyor.

CIIG II’nin eş CEO’su Gavin Cuneo, Teknolojik Haberler Zapp’ın farklı olacağını çünkü “işletmenin hızla elektrik enerjisine geçiş yapan büyük ve büyüyen bir pazara girdiğini” söyledi. Aynı şey Varış için de söylenebilir, ancak sözünü bitirmesine izin vereceğiz. “Swin ve ekibi, ‘şehir motosikleti’ kategorisine hitap eden tasarım ve mimariye sahip yenilikçi bir ürün geliştirdi. Zapp’ın üretim ve finansman alanında hayata geçirdiği stratejik ortaklıklar, sermaye gereksinimlerini azaltır ve şirketi kısa vadeli pozitif serbest nakit akışı elde edecek şekilde benzersiz bir konuma getirir.”

Bu ve CIIG II’nin Mayıs 2023’e kadar bir birleşmeyi tamamlaması gerekiyor, aksi takdirde yatırımcılara parayı geri verme riski var.

i300

Zapp’ın CIIG ile birleşmesi 2023’ün ilk yarısında sona erecek ve bu süre zarfında şirket üretimi hızlandırabilecek.

i300, Zapp’in söylediğine göre İngiliz tasarımı bir elektrik motoruyla inşa edilmiş, yüksek performanslı motosikletlerin hızlanmasıyla aynı seviyede, ancak basamaklı bir mimarinin konforuna sahip. Zapp’a göre i300, 0’dan 30 mile sadece 2,3 saniyede çıkabiliyor ve 5 saniyede 60 millik bir azami hıza sahip.

Hafif alaşım ve kompozit gövde, bisikletin yaklaşık 13 pound ağırlığında ve içeride şarj edilmek üzere çıkarılabilen pil takımları olmadan yaklaşık 240 pound ağırlığında olduğu anlamına gelir. Zapp, paketlerinin şirketin kendi hızlı şarj cihazıyla 40 dakikadan kısa sürede ve herhangi bir standart ev priziyle 80 dakikada %20’den %80’e kadar şarj edilebileceğini söylüyor. 1,44 kWh kapasiteli piller, scooter’a yaklaşık 37 mil menzil sağlar.

Zapp, bugün 100€’luk bir ön ödeme karşılığında ayırtabileceğiniz i300’ün dört versiyonuna sahip: Ocean, Bio, Carbon ve Carbon Launch Edition. Ocean’ın kaportası (6.900 €), okyanusta geri dönüştürülmüş plastik teknolojisinden yapılmıştır. Bio (7.900 €), vegan bir kompozit gövde oluşturmak için sürdürülebilir teknolojiyi kullandığını iddia ediyor. Carbon (8.900 €) karbon kompozit gövde ile yapılmıştır ve Carbon Launch Edition (9.490 €) aynıdır ancak aynı zamanda kırmızı çamurluk, hatıra plaketi, Union Jack çıkartması ve elmas kesim jantlarla birlikte gelir.

Zapp, müşterilerinin yetkili satış ortakları, çevrimiçi satıcılar ve doğrudan web sitesinden birden fazla satış noktası aracılığıyla araç satın alabilmesini istiyor. Zapp, şirkete kullanıcı deneyimi üzerinde daha fazla kontrol sağlayacak bayi ihtiyacını ortadan kaldırmanın bir yolunu DSDTC (doğrudan tüketiciye bırakma) yaklaşımı olarak adlandırıyor.

“Bir müşteri sipariş verdiğinde, seçtikleri model, teslimatları özel ve amaca yönelik olarak tasarlanmış hibrit servis arabalarında gerçekleştiren bağımsız servis acenteleri olan ‘Zappers’ tarafından işlenecek ve doğrudan evlerine kolayca teslim edilecek” dedi. Chatsuwan. “Bu Zapper minibüsleri ayrıca satış sonrası bakım programımızı da yürütecek.”Kaynak : https://techcrunch.com/2022/11/23/electric-motorbike-maker-zapp-electric-vehicles-to-go-public-via-spac/

Yorum yapın