Elektrikli Mercedes G-Serisi, Sila’nın enerji yoğun silikon anotları ile mesafeyi kat edecek – Teknolojik Haberler


Mercedes-Benz bugün, Sila’nın enerji yoğun silikon anodunun, 2025’te çıkacak olan elektrikli G-Serisi’nin genişletilmiş bir versiyonu için planlandığını duyurdu.

Sila, silikon anot malzemesinin enerji yoğunluğunu mevcut hücrelere göre %20 ila %40 oranında artırabildiğini ve aynı fiziksel alanı kaplayan pil paketlerinden daha uzun bir menzile olanak sağladığını söyledi. Bu ekstra yoğunluk, Mercedes’in bloklu, kaslı G-Wagon’una güç verirken kullanışlı olacaktır.

Mercedes, ilk olarak 2019 yılında 219 milyon dolarlık E Serisi turunun bir parçası olarak Sila’ya yatırım yaptı. Bu ayın başlarında girişim, Washington, Moses Lake’de 600 bin metrekarelik bir fabrika satın aldığını duyurdu. Tesisin, G-Serisi için tam zamanında, 2025’in başlarında tam üretime geçmeden önce 2024’ün sonlarında akü malzemelerini çalıştırmaya başlaması bekleniyor. Otomobil üreticilerinin onu hücrelerine nasıl dahil etmek istediklerine bağlı olarak, 100.000 ila 500.000 EV için yeterli silikon anot malzemesi üretmelidir.

Bugün, Sila’nın teknolojisi, bir EV için gerekenin çok küçük bir kısmı olan, pili olan küçük bir cihaz olan Whoop 4.0 fitness takipçisinde mevcuttur. Yine de daha küçük ölçek, Sila’nın üretim tekniğini mükemmelleştirmesine, otomobil üreticilerinin ihtiyaç duyduğu hacimlere ulaşmak için 100x’e çıkmadan önce kıvrımları çözmesine izin verecek.

Şirketin Washington tesisinin ilk aşaması yılda 10 GWh pil malzemesi üretecek, ancak CEO Gene Berdichevsky bu ayın başlarında Teknolojik Haberler’a ikinci aşamanın üretimi 150 GWh’ye çıkaracağını söyledi.

Bu noktaya gelmek ucuz olmayacak. Berdichevsky, fabrikanın ikinci aşamasını üretime sokmanın 1 milyar ila 2 milyar dolara daha mal olacağını tahmin ediyor. PitchBook’a göre şirket, Ocak 2021’de kapanan 590 milyon dolarlık bir tur da dahil olmak üzere toplam 933 milyon dolar topladı.

Birkaç milyar toplamak asla kolay bir iş olmasa da, Sila bir kuyruk rüzgarından yararlanabilir: Otomobil üreticileri EV’lere olan taahhütlerini artırdıkça, VC’ler ve özel sermaye şirketleri pil şirketlerine giderek daha büyük meblağlar yatırıyor – son zamanlarda yaklaşık 43 milyar dolar beş yıl yalnız.Kaynak : https://techcrunch.com/2022/05/17/electric-mercedes-g-class-will-go-the-distance-with-silas-energy-dense-silicon-anodes/

Yorum yapın