Elektrik Çarpan Kuşlar Ölüyor, ABD’de Orman Yangınlarına Kıvılcım Çıkarıyor


Bu site, bu sayfadaki bağlantılardan bağlı kuruluş komisyonları kazanabilir. Kullanım Şartları.

(Fotoğraf: Malachi Brooks/Unsplash)
Bazı orman yangınları, yanlış giden bir cinsiyet açıklamasının veya kamp enkazını elden çıkarma girişiminin başarısız olmasının sonucu olabilir, ancak birçoğuna çok daha sıradan bir şey neden olur. ABD’li bir mühendislik danışmanlık firması tarafından yapılan araştırma, birçok orman yangınına elektrik hatları tarafından elektrik verilmiş kuşların neden olduğunu ortaya koydu.

Orman yangınları, dünya çapında artan cisimleşmeleri sayesinde halk bilincinde yarı kalıcı bir yer edinmiştir. EDM International’da bir grup araştırmacı algılanan Orman yangınlarına genellikle iklim değişikliği, istilacı otlar ve kuru bölgelerdeki insan nüfusu artışı gibi tipik şüpheliler neden olur veya alevlenirken, elektrik verilmiş kuşlar şüpheli bir şekilde iki kötü yangını bir araya topladı. 2014 yılında orta Şili’yi kasıp kavuran bir orman yangınının bir kuş tarafından başlatıldığına inanılıyordu; Idaho’nun 265.000 dönümlük alana yayılan 2015 Soda Ateşi de öyleydi. Benzerlik, ekibin elektrik hatlarındaki kuşların ne sıklıkla orman yangınlarını tetiklediğini merak etmesine neden oldu.

EDM’de biyolog olan Taylor Barnes, bitişik ABD’deki orman yangınları hakkında veri toplamaya başladı. Bu verilerin bir kısmı, “kartal”, “ateş” veya diğer anahtar kelimeleri içeren yeni sonuçlar ortaya çıktığında onlara bildirim sağlayan Google Alerts kullanılarak elde edildi. (Science Magazine ile bir röportaj ortaya çıkarır Barnes ve ekibi, klasik Pontiac Firebird ile ilgili sonuçları filtrelemek zorunda kaldı.) Nedensellik kanıtı olmayan raporları süzdükten sonra, araştırmacılar, kuşların 2014 ve 2018 arasında 44 orman yangını başlattığını buldular.

(Fotoğraf: Vidar Nordli-Mathisen/Unsplash)

Bu yangınlar en çok, nispeten kurak iklimi ve kuru bitki örtüsü sayesinde ABD’nin genel olarak orman yangınlarına eğilimli bir bölgesi olan güney Oregon’dan kuzey Meksika’ya uzanan batı kıyısının bir bölümünde yoğunlaşmıştı. Görünüşe göre bu, kuşların ateş yakıcı olma konusundaki talihsiz eğilimlerine önemli bir katkıda bulunuyor. Aktif elektrik hatlarına farkında olmadan çarpan kuşlar, kurumuş yapraklar ve çalıların kav gibi davrandığı yere düşer. Özellikle şahinler, kartallar ve diğer yırtıcı kuşların yangına neden olması muhtemeldir. Sadece bir sonraki öğünlerini belirlemek için daha yükseğe oturma eğiliminde değiller, aynı zamanda uzun kanat açıklıklarının kalkışta aynı anda birden fazla kabloya dokunma olasılığı daha yüksektir.

Pirene Ekoloji Enstitüsü’nde koruma biyoloğu olan Antoni Margalida, Science Magazine’e altyapıyı ayarlamanın ve gelecekteki kuş kaynaklı yangınlardan kaçınmanın birkaç yolu olduğunu söyledi. “Kışları yağışlı, yazları sıcak ve kurak geçen bölgelerdeki” kamu hizmeti şirketleri, kuşları savuşturmak ve tüm kabloların yalıtılmasını sağlamak için sivri uçlar takabilir. Ayrıca transformatörleri çevreleyen ve üzerinde oturmayı daha güvenli hale getiren yapılar oluşturabilirler. Margalida, bu tür değişikliklerin ön maliyetlerinin, yasal yerleşimler ve yeniden inşa gibi bir orman yangınından sonra tipik olarak gereken hasar kontrol önlemleriyle dengeleneceğini söyledi.

Şimdi Oku:

Kaynak : https://www.extremetech.com/extreme/337318-electrocuted-birds-are-dying-sparking-wildfires-across-the-us

Yorum yapın