Ekonomistler bir durgunluk öngörüyor ancak şirketler hala işe alım yapıyor


Son zamanlarda iş arıyorsan, ekonomi yüzünden biraz kafan karışmış olabilir.

Ekonomistler, gayri safi yurtiçi hasıladaki düşüş, yükselen bir borsa ve azalan tüketici harcamaları da dahil olmak üzere çeşitli ekonomik sinyaller sayesinde önümüzdeki yıl giderek daha fazla durgunluk öngörüyorlar. Ve Federal Rezerv, tüketici talebini daha da yavaşlatmak için tasarlanmış bir hareket olan enflasyonla mücadele etmek için kasıtlı olarak faiz oranlarını yükseltti. Ek olarak, bir dizi yüksek profilli işten çıkarmalar ve işe alımlar donuyor ülkenin en değerli şirketlerinden bazılarında.

Ancak, ülke çapındaki verilere göre, tipik olarak bir durgunluğun önemli bir göstergesi olan iş piyasası inanılmaz derecede güçlü olmaya devam ediyor. 11,3 milyon iş ilanı var, bu da iş arayan her kişi için yaklaşık iki iş anlamına geliyor.

Mayısta, 4,3 milyon kişi işini bıraktı. Çalışma İstatistikleri Bürosu’nun 20 yıl öncesine dayanan verilerine göre, bu sayı geçen yılın sonlarında belirlenen rekora yakın. Şirketler genellikle işe alımları dondurup işgücünü keserken, işçiler yerinde kalırken, bir durgunlukta beklediğiniz davranış bu değil. İşverenler ayrıca ücretleri artırarak, ikramiyeler ekleyerek ve işten çıkarmaları tarihi düşük seviyelerde tutarak mevcut çalışanlarına tutunmak için ellerinden geleni yapıyorlar. Bir durgunluk yaklaşıyorsa, çok garip biri istihdamın etkilenmediği görülüyor.

Doğal olarak, Büyük İstifa’ya katılmayı düşünüyorsanız, tüm bu karışık sinyaller sizi duraklatabilir. Bir dizi işe alım sektörü uzmanına ve ekonomistine neler olup bittiğini sorduk, böylece siz ve kariyeriniz için sırada ne olduğu hakkında bilinçli bir karar vermeye çalışabilirsiniz.

Gerçekten bir resesyon mu geliyor?

Kim bilir!

Şu anda, ekonomistler gelecek yıl resesyon olasılığını yaklaşık olarak tahmin ediyorlar. üçte biri. Resmen durgunluk ilan eden ekonomistler komitesi, Ulusal Ekonomik Araştırma Bürosu (NBER), bunu yapmadı, ancak çoğu zaman bir durgunluk başlayana kadar bunu yapmazlar. Onlar durgunluk tanımlamak “Ekonomiye yayılan ve birkaç aydan fazla süren ekonomik aktivitede önemli bir düşüş” olarak tanımlanır.

Birçoğu, negatif gayri safi yurtiçi hasılanın iki çeyreğinin bir durgunluk işareti olduğunu düşünüyor. Şimdiye kadar, GSYİH 2022’nin ilk çeyreğinde düştü, ancak 2. çeyrek tahminleri bu ayın sonlarına kadar ortaya çıkmadı – ve bu rakamlar kötü görünse bile, mutlaka bir durgunluk olduğu anlamına gelmez.

Vox’tan Madeleine Ngo’nun bu ayın başlarında yazdığı gibi,

Ancak bu ayki bir sonraki GSYİH raporu ikinci çeyrekte bir düşüş gösterse bile, birçok ekonomist bunu bir durgunluk olarak görmeyebilir çünkü işgücü piyasası güçlü kalmaya devam ediyor. Ve çoğu durgunluk NBER’in tespit etmesine rağmen bu kriteri karşılabazıları yok: 2001’de, örneğin GSYİH ilk çeyrekte düştüsonraki çeyrekte büyüdü ve üçüncü çeyrekte tekrar geriledi.

Belki de en önemlisi, işe alımlarda hızlı bir yavaşlamanın henüz gerçekleşmemiş olması, bir durgunluğun gerçekten gelip gelmediği konusunda ciddi şüpheler uyandırıyor. Ayrıca, küresel bir pandemi, 2020’de keskin ama hızlı bir durgunluk ve ardından hızlı bir toparlanma ile çok garip bir kaç yıl oldu.

Özgeçmiş yazma hizmeti Leet Resumes’in CEO’su Marc Cenedella, Recode’a “İşe alımda durgunluk yok” dedi.

Ekonomistler, ‘Bütün enstrümanlarımız bize ürkütücü bir hayalet resesyonun geldiğini söylüyor ama reel ekonomide henüz kimse göremiyor’ diyor. “Yüzyılda bir gerçekleşen bir olay yaşadık ve bu, enstrümanlarınızı alt üst edecek.”

Tamam, ama bir durgunluk tehdidi varsa, neden bu kadar çok iş olanağı var?

Şirketler, Büyük İstifa sırasında tam kadrolu kalmak için mücadele ettikleri için kısmen iş fırsatları yüksek kalıyor. Geçen yıl boyunca, sektörler, yaş grupları ve kademeler arasında çalışanları işe almak ve elde tutmak çok zordu. İşverenler de tekrarlamak istemiyorum pandeminin başlangıcında ne oldu: kısa süre sonra yeniden işe almak için mücadele etmek için işçi yığınlarını işten çıkarmak.

Ücret verisi şirketi Payscale’in başkanı Lexi Clarke, “Özellikle kuruluşların geçen yıl işe alma konusunda yaşadığı zorluklar göz önüne alındığında, aşırı düzeltme yapmama eğilimi var” dedi. “Bu, proaktif olma ve yetenekle ilgili kararların uzun vadeli etkisi hakkında düşünme zamanı.”

Yaşlanan ve emekli olan bir iş gücü, istikrarsız ve pahalı çocuk bakımı ve düşük doğum oranları gibi yapısal sorunlar, başlangıçta iş gücünde daha az insan olduğu anlamına gelir – bu, hızlı bir şekilde düzeltilemez. Ayrıca bırakma seviyelerini koruyan bir kültürel değişim de oldu. işçi kıtlığından beklenenin ötesindeinsanlar işlerinin dışında daha az elle tutulur şeyler aradıkça, iş-yaşam dengesi ve anlamı gibi.

Bu arada, her ne kadar Tüketici harcamalarındaki büyüme yavaşladı Kısmen bastırılmış talep ve tasarruflar sayesinde, enflasyon ortasında hala yüksek. Bu, şirketlerin hala malları için talep gördüğü anlamına geliyor – yeterli sayıda çalışan olmadan dolduramayacakları talep. Tedarik zinciri sorunları ve malzeme sıkıntısına ek olarak bu işgücü sıkıntısı, birçok şirketin mevcut talepleri hiçbir zaman karşılayamadığı anlamına geliyor.

ManpowerGroup işe alım şirketinde kıdemli başkan yardımcısı Jim McCoy’a göre, “Mallara talebin olduğu bilinen yerlerde mal üretiyorlar, hizmetler için bilinen talebin olduğu yerde hizmet sağlıyorlar”. “İşe alım çok daha az spekülatif.”

Daha fazla para veya daha iyi faydalar elde etmek için işe alım açığını kullanabilir miyim?

İşverenler hala işe almakla kalmıyor, aynı zamanda daha yüksek maaş, imza ve alıkoyma ikramiyeleri ve ikramiyeler de sunuyorlar.

İş arayanlar, 23 Haziran’da Florida, Sunrise’daki Mega Job Fair’de BrandsMart USA için bir işe alım görevlisi olan John Ramirez ile konuşuyor.
Joe Raedle/Getty Images

Fortune 500 şirketlerinin de dahil olduğu ManpowerGroup’un müşterileri, öğrenim ücreti geri ödemesi, uzaktan çalışma, gaz sübvansiyonları ve dört günlük çalışma haftaları gibi şeyler sunuyor. McCoy, bu avantajların tek bir sektörle sınırlı olmadığını ve sağlık hizmetlerinden misafirperverliğe ve teknolojiden perakendeye kadar her şeyi içerdiğini söyledi. “Bu işleri doldurmamanın fırsat maliyeti o kadar yüksek ki, adaylar için masaya daha fazla para yatırmaya istekliler” dedi.

İnsan Kaynakları Yönetimi Derneği’nin son Çalışanlara Sağlanan Faydalar Anketi Bu yıl işverenlerin, sağlık yardımları, emeklilik tasarrufları, izinler, esneklik gibi her tür avantajı bugün sunmanın Covid-19 pandemisinden önce olduğundan daha önemli olduğunu söylediğini tespit etti. Raporda, “COVID-19 aşısının piyasaya sürülmesinin ardından işletmeler daha normal koşullara döndükten sonra bile bu faydaların güçlü yaygınlığı, bu fayda tekliflerinin gelecekte kalıcı demirbaşlar haline gelebileceğini gösteriyor” dedi.

Şimdi, mevcut işvereninizden veya yeni bir işverenden daha iyi ücret ve avantajlar elde etmeye çalışmak için her zamankinden daha iyi bir zaman.

Peki şimdi işten ayrılmam doğru mu?

Bu, sektörünüze, niteliklerinize, tasarruflarınıza ve belirsizliğe karşı toleransınıza bağlıdır. Ama genel olarak, yeni bir şey aramak için kötü bir zaman değil.

Dışarıda birçok açık iş ve işe almak isteyen şirketler var ve anketler durumun en azından yakın vadede böyle kalacağını gösteriyor.

ABD’li işverenlerin yarısı üçüncü çeyrekte istihdamı artırmayı planlarken, yalnızca yüzde 12’si işgücünde bir düşüş bekliyor. ManpowerGroup tarafından yapılan anket. Bu, geçen yıla göre daha da güçlü bir işe alma avantajı. İş odaklı düşünce kuruluşu Konferans Kurulu bulundu şirket yöneticilerinin çoğunluğu 2023’ün sonunda bir durgunluk öngörüyor olsa da, yetenekleri çekmenin ve elde tutmanın uzun vadeli en iyi büyüme stratejilerinin bir parçası olduğunu söylüyorlar.

Coinbase, Meta, Netflix ve Tesla gibi teknoloji şirketlerindeki yüksek profilli işten çıkarmalar, işe alımların dondurulması ve işe alımlarda yavaşlamalar, bu aksiliklerle uğraşan birkaç önde gelen şirkettir – bunlar yalnızca küçük bir kısmı oluşturduğundan endişelenmek için bir neden değildir. Birçok manşet oluştursalar bile, ekonomideki işlerin sayısı.

İcra Direktörü Sean R. Gallagher, “İş piyasasında yüksek büyümeli, yüksek riskli teknoloji işleri ile ekonomideki istihdamın çoğu bu diğer firmalar, küçük işletmeler ve kar amacı gütmeyen kuruluşlar arasında bir ikilik var” dedi. Northeastern Üniversitesi’nin Yüksek Öğrenim ve Yetenek Stratejisinin Geleceği Merkezi. “Büyümeye devam eden ve yapısal olarak daha fazla işçiye ihtiyaç duyacak sektörler var.”

Ne zaman normale döneceğiz?

Artık normal olan ne?

Mevcut durum hakkında çok garip hissettiren şeylerin çoğu, eskisi kadar hızlı büyümediği için ekonominin çökmesi değil.

Bordro, İK ekonomisti Luke Pardue, “Birçok insan için bu yavaşlama veya normale dönüş, verilerin öne sürdüğünden daha acı verici olabilir, çünkü 2021’de bu baş döndürücü ekonomik büyüme hızındaydık” dedi. yazılım şirketi Gusto’ya fayda sağlar.

Durgunluk korkularının dindirilmesi büyük ölçüde Fed’in sözde yumuşak inişi müzakere edip edemeyeceğine bağlı olacak: Faiz oranlarını talebi zayıflatacak ve enflasyona karşı koyacak kadar artıracak, ancak şirketlerin işçileri işten çıkarmasına gerek kalmayacak kadar. Talep o kadar çok bastırılırsa, şirketler artık insanları istihdam etmeye devam edebilmek için yeterince satış yapmazsa sorun ortaya çıkacaktır.

Şimdiye kadar, bu pek olmuyor.Kaynak : https://www.vox.com/recode/23203511/recession-job-market-hiring-layoffs-benefits

Yorum yapın