Ekonomi = Matematik + Psikoloji veya Psikolojik Yeni Yıl Dileklerim


3 Ocak 2023

1 dakika okuma

Eğitim almış bir ekonomist-matematikçiyim. Bu yüzden biliyorum ki matematiksel denklemler niteliksel ekonomik ilişkileri tanımlayabilir çok iyi. Matematiğin güzelliği burada: Bir matematiksel denklemde bir değişkeni değiştirirseniz, dengeyi korumak için bu denklemdeki diğer bazı değişkenlerin de değişmesi gerekir.

Ekonominin bu özünü kavramak, matematikte iyi olmayan insanlar için bazen zordur. olmasının nedenlerinden biri de budur. o kadar çok kalıcı yanılsama ki, yeni basılmış bir miktar para veya borç içinde geçen bir ömür, tüketim seviyenizde sürekli bir artış sağlayacaktır. Aslında, geleneksel bilgelik bir nedenden ötürü borç içinde yaşamanın bir başkasının parasını bir süreliğine ödünç almak, aynı zamanda paranızı sonsuza kadar geri ödemek anlamına geldiğini söyler. Geleneksel bilgelik aynı zamanda tek bedava peynirin (okuyun: bedava para) fare kapanında olduğunu söyler. Bence bu, artan faiz oranları ve enflasyon ile mevcut durumu oldukça iyi açıklıyor.

Ama öte yandan ben de bir yatırım profesyoneliyim. Ve kişisel deneyimim şiddetle şunu öneriyor: ekonomi matematik artı psikolojidir. Bir ekonomideki katı matematiksel ilişkiler içindeki belirli niceliksel değişiklikler, nihai olarak insanın psikolojik kararları tarafından belirlenir.

Diğer bir deyişle, matematik, ekonomide NE tür değişikliklerin olması gerektiğini belirlememizi sağlarken, psikoloji bu değişikliklerin BÜYÜKLÜĞÜNÜ ve ZAMANLAMASINI belirler.

Bu nedenle, katı bir şekilde teknik zihniyete sahip insanlar genellikle ekonomiyi ve özellikle finansal piyasaları kırılması çok “zor bir ceviz” olarak görürler. Mali piyasalardaki balonun patlaması sonucu servetinin önemli bir bölümünü kaybeden, Isaac Newton, insanlık tarihinin en büyük fizikçilerinden biri, kendisine çok sık atfedilen şu sözü gerçekten söyleyebildi: “Göksel cisimlerin hareketlerini tahmin edebilirim ama kalabalıkların çılgınlığını tahmin edemem”.

Belki, gelecekte insanlar biyolojik olarak evrimleşecek hayvani içgüdülerimizden tamamen vazgeçerek rasyonel kararlar almamızı sağlayacak şekilde. Veya ekonomi yönetimi bazı “yapay zekalara” emanet edilecek insan toplumunu yönetecek ve arzularımızı ve ruh halimizi demir bir el ile kontrol edecek. Ancak, şimdilik, bu iki gelecek vizyonu, ya pozitivist bilim kurgu kitapları ya da fütüristik korku filmleri için yalnızca olay örgüsü olarak kaldı.

Bu arada, biz hala ruh hali değişimlerine eğilimli yaratıklarız. Öyleyse, psikolojik yeni yıl dileklerim geçerliliğini koruyor.

Bunlar için karamsarlar ne yaparsak yapalım başarısız olacağız diyenlere daha fazla iyimserlik diliyorum. Kronik madde kötüye kullanımı gibi kronik kötümserlik de yıkıcı ve verimsizdir.

Bunlar için iyimserler Ne yaparsak yapalım başaracağız diyenlere daha gerçekçilik diliyorum. Çok fazla şeker şeker hastalığına neden olurken, çok fazla mantıksız iyimserlik ciddi hayal kırıklıklarına yol açar.

Bunlar için gerçekçiler Bir şeyi doğru yaparsak başarı şansımız artar diyenler, başarı şansınızın daha da artması için bu gerçekçilik anlayışını geliştirmeye devam etmek istiyorum.

2023’te bol şans!Kaynak : https://www.datadriveninvestor.com/2023/01/03/economics-mathematics-psychology-or-my-psychological-new-year-wishes/

Yorum yapın