Ekonomi çöktü, ancak AI sıcak. Buradan nereye gidiyoruz?


Bu, Wooldridge’in doktorasını bitirdiği 1990’larda alanın itibarından çok uzak. Yapay zeka hala tuhaf, uç bir arayış olarak görülüyordu; daha geniş teknoloji sektörü, onu yerleşik tıbbın homeopatiye nasıl baktığına benzer bir şekilde gördüğünü söylüyor.

Günümüzün AI araştırma patlaması, 1980’lerde büyük bir atılım gören ve insan beyninin modellerini simüle ederek çalışan sinir ağları tarafından körüklendi. O zamanlar teknoloji duvara tosladı çünkü o günün bilgisayarları yazılımı çalıştıracak kadar güçlü değildi. Bugün çok fazla veriye ve son derece güçlü bilgisayarlara sahibiz, bu da tekniği uygulanabilir kılıyor.

Chatbot ChatGPT ve metinden görüntüye model Stable Diffusion gibi yeni atılımlar birkaç ayda bir gelecek gibi görünüyor. Stone, ChatGPT gibi teknolojilerin henüz tam olarak keşfedilmediğini ve hem endüstri hem de akademi dünyasının hala nasıl yararlı olabilecekleri üzerinde çalıştığını söylüyor.

Tam gelişmiş bir AI kışı yerine, daha uzun vadeli AI araştırmaları için finansmanda bir düşüş görmemiz muhtemel ve teknolojiyi kullanarak para kazanmak için daha fazla baskı, diyor Wooldridge. Şirket laboratuvarlarındaki araştırmacılar, araştırmalarının ürünlere entegre edilebileceğini ve böylece para kazanılabileceğini gösterme baskısı altında olacaklarını da ekliyor.

Bu zaten oluyor. OpenAI’nin ChatGPT’sinin başarısının ışığında Google, “kırmızı kod” tehdit durumu temel ürünü olan Arama için çalışıyor ve Arama’yı kendi yapay zeka araştırmasıyla agresif bir şekilde yenilemek istiyor.

Stone, Bell Laboratuarlarında olanlarla paralellikler görüyor. Sektöre hakim olan Big Tech’in yapay zeka laboratuvarları derin, uzun vadeli araştırmalardan uzaklaşıp kısa vadeli ürün geliştirmeye çok fazla odaklanırsa, bıkkın yapay zeka araştırmacıları akademiyi terk edebilir ve bu büyük laboratuvarlar inovasyon konusundaki hakimiyetlerini kaybedebilir. diyor.

Bu mutlaka kötü bir şey değil. Şu anda iş arayan birçok akıllı insan var. Risk sermayedarları, kriptolar tükenirken yatırım yapacak yeni girişimler arıyor ve üretken yapay zeka, teknolojinin ürünlere nasıl dönüştürülebileceğini gösterdi.

Bu an, AI sektörüne yeni teknolojinin potansiyeliyle oynamak için nesilde bir kez bir fırsat sunuyor. İşten çıkarmalarla ilgili tüm karamsarlığa rağmen, bu heyecan verici bir olasılık.Kaynak : https://www.technologyreview.com/2023/01/24/1067232/the-economy-is-down-but-ai-is-hot-where-do-we-go-from-here/

Yorum yapın