Ekipmanlarını satmakta zorlanan Peloton, 1,2 milyar dolarlık bir zarar bildirdi.


Pandeminin ilk günlerinde büyük başarılar elde eden ve satışlar yavaşladıkça bocalayan egzersiz bisikleti şirketi Peloton, fazla envanter satmakta zorlandığı için Perşembe günü üç ayda bir 1,2 milyar dolar zarar bildirdi.

Peloton, ikinci çeyrekte gelir, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 28 düşüşle 679 milyon dolara geriledi. bir raporda söyledi. 415 milyon dolarlık yeniden yapılandırma masraflarını içeren çeyrekteki kayıp, geçen yılın aynı çeyreğindeki 313 milyon dolarlık kayıptan çok daha büyüktü. Şirket altı çeyrek boyunca para kaybetti.

Şirketin CEO’su Barry McCarthy’ye göre şirketin stratejisi hakkında “hayırseverler”, “azalan gelir, negatif brüt kar marjı ve daha derin işletme zararlarının erime potasını görüyor” dedi. Ancak Bay McCarthy, “geri dönüşümüzü ve Peloton’un uzun vadeli direncini yönlendiren önemli ilerleme” gördüğünü söyledi.

Şirket, çeyreği bir önceki yıla göre yüzde 27 artışla 2.97 milyon abonelikle kapattı. (Ancak bu, önceki çeyreğe göre kabaca düzdü.)

Peloton’un hisseleri, piyasa öncesi işlemlerde yüzde 16 düştü.

Bir zamanlar pandemi sevgilisi olarak ilan edilen Peloton, spor salonlarının yeniden açılması ve ürünlerine olan talebin azalmasıyla zorluklarla karşılaştı. Perşembe günü şirket, Amazon’un ABD web sitesinde egzersiz ekipmanı, aksesuar ve giyim satışı için bir anlaşma yaptığını duyurdu.

Bay McCarthy’nin geri dönüş stratejisinin bir parçası olarak Peloton, bu ayın başlarında maliyetleri düşürmek için yaklaşık 800 işçiyi işten çıkarmak, depoları ortadan kaldırmak ve Kuzey Amerika’daki perakende satış yerlerini kapatmak da dahil olmak üzere sert önlemler aldığını söyledi.

Şirket ayrıca bazı fitness ürünlerinin fiyatlarını artıracağını ve Bike+ modelinin 500$ ve Sırtı modelinin 800$’ını artıracağını söyledi. Geçen ay şirket, kendi bisikletlerini üretmeyi bırakacağını ve bunun yerine tüm üretimi denizaşırı bir şirkete devredeceğini duyurdu.

Şubat ayında, Bay McCarthy, şirketin kurucularından biri olan John Foley’in CEO’luğunu devraldı. O ay şirket, işgücünün yüzde 20’sini, yaklaşık 2.800 işçiyi işten çıkardı. Peloton’un finans müdürü, o sırada şirketin yılda en az 800 milyon dolar tasarruf etmek istediğini söyledi.

2020 yılının Ekim ayında, 100’den fazla pedalın kırılması ve 16 yaralanmanın raporlarının ardından Peloton, Temmuz 2013’ten Mayıs 2016’ya kadar satılan yaklaşık 27.000 bisikletteki klipsli pedalları geri çağırdı.

Ve “Sex and the City”nin yeniden başlatılması “And Just Like That” ve “Milyarlar” da dahil olmak üzere Peloton ürünlerinin televizyondaki olumsuz tasvirleri, hisse senedi fiyatının düşmesine neden oldu. Peloton’un hissesi bu yıl değerinin yaklaşık üçte ikisini kaybetti.Kaynak : https://www.nytimes.com/2022/08/25/business/peloton-earnings-4q-2022.html

Yorum yapın