E-market teknolojisi, yeterince temsil edilmeyen işletmeleri ve toplulukları nasıl güçlendirebilir?


Transform 2022’yi 19 Temmuz’da ve neredeyse 20-28 Temmuz’da geri getirmekten heyecan duyuyoruz. Bilgili görüşmeler ve heyecan verici ağ oluşturma fırsatları için yapay zeka ve veri liderlerine katılın. Bugün kayıt Ol!


2021’de ABD’de gıda güvensizliği arttı %4519,5 milyon hane ailelerini beslemek için mücadele ediyor. Sağlıklı yiyeceklere erişimi artırmak için Elektronik Fayda Transferi (EBT) kartları aracılığıyla hane başına 150 dolara kadar sağlayan Ek Beslenme Yardım Programı (SNAP) gibi federal destek mevcuttur. Yine de en düşük gelirli hanelerin 20 milyondan fazlası asgari düzeyde fayda sağladı.

Gıda güvensizliğinin nedeninin yaklaşık %68’i, süpermarket erişimi. Yiyecek çölleri, bir bölgenin yoksulluk oranının %20 veya daha fazla olduğu veya en yakın mağazaların sakinlerinin en az üçte birinden bir milden fazla uzakta olduğu yerlerdir. Arabası olmayan müşteriler yiyeceklerini alamıyor ve müşterisi olmayan mağazalar kapanıyor. Peki ya yerel mağazaların talep görünürlüğü varsa?

Yöneticilerin yüzde doksan beşi, finansal ve müşteri deneyimi hedeflerine ulaşmak için çevrimiçi satışlar yoluyla coğrafi verilerin gerekli olduğuna inanıyor. Yakın ve uzak bölgelerdeki ilgi noktası (POI) verileri, mağaza envanter listelerini iyileştirebilir, pazar erişimini destekleyebilir ve bölgeye göre talebe ilişkin öngörüler sağlayarak müşteri tekliflerini kişiselleştirebilir. Küçük, uzak işletmeler, çevrimiçi market platformları ile kasabalarını ve ürünlerini haritaya koyabilir ve daha geniş bir kitleye ulaşabilir.

Ancak sorun sadece kırsal (gıda çölü) sakinleri için fiziksel erişim değildir. Ülkenin en önemli açlık karşıtı programı mağaza içi satın alımlarla sınırlı olduğunda, tüketicilerin bir mağazaya fiziksel erişimi olmadığında, ulaşım sınırlı (ve maliyetli) ve ödeme kartları çevrimiçi çalışmadığında ne olur? Dijital perakendeciler onlara nasıl yardımcı olabilir?

Kırsal çöllerdeki bakkalların geleceği çevrimiçi olmaktan daha fazlasıdır. Ekonomik, fiziksel ve dijital olarak erişim sağlamakla ilgilidir.

EBT ile ekonomik erişimin desteklenmesi

Bugün, bitti 38 milyon insan ABD’de satın alma yapmak için ekonomik destek kullanın. Mağazalar için zorluk, EBT kartı kredisiyle yalnızca belirli ürünlerin satın alınabilmesidir – örneğin, alkol, tütün ve evcil hayvan maması için kısıtlamalar uygulanır, bu da sipariş bölünmesini ve satın almayı karmaşık hale getirir.

EBT işlevini çevrimiçi hale getirmek için perakendecilerin yapması gereken iki şey vardır:

1. Ürünlerini uygun ve uygun olmayan ürünler olarak sınıflandırın.

2. İşlem sistemlerini tek bir satın alma için iki dijital ödeme yöntemini (yani banka kartı ve EBT kartı) kabul edecek şekilde güncelleyin – uygunluk listesinin EBT yöntemine uygulanmasını sağlayın.

EBT tarafından desteklenen platformlar, her faturayı otomatik olarak bölerek sebze, tahıl ve et ürünleri gibi tüm uygun gıda maddelerini avantaj kartına ve izin verilmeyen tüm ürünleri alternatif kartlarına yükleyecektir. Çift ödemeli işlemeyi bakkalların çevrimiçi alışveriş platformunun bir parçası yapan e-bakkal teknolojisi, perakendecilerin kırsal EBT müşterilerine ekonomik erişimini artırmalarına ve topluluklarındaki acıları en aza indirmelerine yardımcı olacak.

Kırsal alanlarda yeterince temsil edilmeyen işletmeler, mağazalarından alışveriş yapabilen vatandaşların sayısını artırarak fayda sağlayabilir. Ayrıca, yeni EBT işlevi, programı duymamış, ihtiyacı olan yerel alışverişçiler arasında farkındalık yaratır. Mağazalar, üye büyümesi, satın alma artışları ve EBT kartı kullanıcılarının örüntülerini görmek için coğrafi verilerini kullandıklarında, alanları ve gıda yardımını daha iyi tahsis etme ihtiyacının kapsamını belirlemede ulusal hareketi destekleyebilirler.

Yine de, müşteriler çevrimiçi satın alma olanağı elde edebilir. Ancak, ayrıcalıklı olmayan bölgelerdeki küçük perakendeciler, bankayı kendileri bozmadan müşterilerin evlerine nasıl sipariş verebilir?

Çok kanallı dağıtım yönetimi ile sürüş kolaylığı

Beş ekstra müşteri siparişi içeren her bir teslimat minibüsünün, teslimat ücretlerini karşılamak için beş kişi daha anlamına gelmesi roket bilimi değildir. Ve her araç tamamen yüklendiğinde, perakendeciler ayrıca yakıt tüketimini, maliyetleri ve karbon emisyonlarını da azaltır. Bununla birlikte, daha küçük bir müşteri tabanına sahip kırsal topluluklar için zorluk, her sürücünün optimize edilmesini sağlamaktır.

Yerel perakendecilerin kendi bölgelerinde teslimat verimliliğini artırmak için e-bakkal teknolojisini kullanmalarının birkaç yolu vardır:

1. İşbirlikçi dağıtım ağı platformu: bölgedeki bağımsız mağazalar, üreticilerden depolara ve müşterilerin kapılarına kadar olan yolculukları (ve nakliye maliyetlerini) paylaşmak için güçlerini birleştiriyor.

2. Bölgesel dijital müşteriyi genişletin: çevrimiçi mağazalarını dış bölgelere açarak daha geniş bir müşteri tabanı sağlamak ve maksimum kapasitede teslimat yapma yeteneğini artırmak.

3. Planlanmış bırakma otomasyonu: daha küçük alanlardaki mağazalar, yalnızca belirli günlerde teslimat yapmayı seçebilir, böylece tüm müşteriler siparişlerini önceden planlar ve haftalık indirimler için alışveriş yapar.

Üreticilerin, depoların ve fiziksel mağazaların rolleri örtüşmektedir. Perakendeciler, tüm siparişlerin karşılanmasını ve en uygun yerden teslim edilmesini sağlamak için her birinin envanterini, açık ve çevrimdışı satışlarıyla birlikte yönetmelidir.

Çok kanallı dağıtım, birden çok toplama ve bırakma noktasından teslimatların yönetimidir. Daha küçük perakendeciler birleştiğinde, kaynak tahsisini iyileştirmek, yolculuk uzunluklarını en aza indirmek ve ürün kullanılabilirliğini sağlamak için coğrafi müşteri verilerine dayalı olarak dağıtım merkezlerini paylaşabilirler. Talep, sürücüler, varlıklar ve envanter verilerini gerçek zamanlı olarak entegre eden platformlar, bağımsız mağazaları verimli ve işbirlikçi karar vermeyle destekleyecek, böylece mağazaların sürücüleri yolda birkaç durakla paylaşabilecekleri.

Dağıtım sistemleri yaşlı vatandaşlara da fayda sağlıyor – babam 90’lı yaşlarında ve ben sık sık onun yiyeceklerini alıp teslim ediyorum. Onun için sipariş vermeye devam edebilsem de, günümüzün kullanıcı dostu gösterge tabloları, teknoloji acemilerinin anlaması için süreçleri de basitleştiriyor. NPD Group’a göre, bebek patlaması demografisi harcandı %49 Özellikle gelişmiş kullanıcı deneyimi nedeniyle 2020’de önceki yıla göre daha fazla çevrimiçi para.

Ancak, daha geniş pazarı hangi özellikler çekiyor?

Müşteri ve perakendeci için mobil platformlar

Çevrimiçi alışveriş, yerel perakendecileri daha büyük bir pazar için erişilebilir kılmaktan çok, mağazalara giren insanları değiştirmekle ilgilidir. 2025 yılına kadar, beklenen mobil ticaret (m-ticaret) satışları ikiye katlanarak 728,28 milyar dolara ulaşacak ve ABD’deki perakende e-ticaret satışlarının %44,2’sini oluşturacak.

İle birlikte beşte dördü Akıllı telefona sahip kırsal kesim Amerikalıların oranı, dizüstü bilgisayarlar ve geniş bant kullananların oranı %72, mobil alışveriş erişimi diğer tüm cihazlardan daha fazla artırıyor. Ancak, birçok perakendeci hala yanlış anlıyor.

Mobil siteler, yalnızca %20 mobil uygulamalarda terk etme (ve masaüstü sitelerde %68 terk etme). Kart ayrıntılarını mobil cüzdanlarda saklayan müşterilerle, mobil ticaret alanındakiler, son kullanıcı deneyimini iyileştirmeye ilk elden erişebilir. Uygulamaların gücü ve müşteri bilgilerini güvenli bir şekilde tutma yetenekleri, her seferinde ödeme kimlik bilgilerini girmeden tekrarlanan siparişleri kolaylaştırır ve daha yüksek alışveriş sepeti tamamlamayı teşvik eder.

Ayrıca, kişisel oturum açma bilgilerine ve satın alma geçmişine sahip uygulamalar, perakendecilerin müşterilerinin bireysel tercihlerini öğrenmelerini ve alışveriş listelerini tamamlamak için sağlıklı eklemeler önermelerini kolaylaştırır. Örneğin, veri kalıpları perakendecilere müşterilerin %78’inin büyük miktarlarda makarna satın aldığını söyler. Müşterilerinin uygulamasına haber veriyorlar: Hey, makarnayı sevdiğinizi fark ettik. Kabakların C ve K vitaminleri sağladığını biliyor muydunuz? Bu kabaklı makarna tarifi ilginizi çeker mi?

Mağazalar, tüketicileri için kişiselleştirilmiş ipuçları ve basit yanıt soruları sağlayarak uygulama kullanımını teşvik eder ve envanterlerini iyileştirmek ve müşteri tekliflerini daha da geliştirmek için veri toplayabilir.

Çevrimiçi alışverişe ve mobil uygulamalara geçiş, yeni pazarlara erişim sağlar – böylece kırsal çöller bile yerel mallarını paylaşabilir ve değerlendirebilir – ürün tahsisini geliştirmek için konum verilerini mağazalara geri gönderir.

Bağımsız perakendeciler, teslimat sürücüleri ve topluluklar işbirliği yaptığında, müşteri taleplerini verimli ve uygun maliyetli bir şekilde karşılamak için envanter listelerini, depolamayı ve dağıtımı optimize etmek için kaynakları ve verileri paylaşabilirler. Müşterilerin ödeme ayrıntılarını güvenli bir şekilde kaydetmelerine, kişiselleştirilmiş ipuçlarına ve ödüllere erişmelerine ve hatta EBT kartlarını kullanmalarına izin vermek, tüm topluluğun desteklendiğini hissedebileceği anlamına gelir.

Bagrat Safaryan, şirketin kurucu ortağı ve CEO’sudur. Yerel Ekspres.

DataDecisionMakers

VentureBeat topluluğuna hoş geldiniz!

DataDecisionMakers, veri işi yapan teknik kişiler de dahil olmak üzere uzmanların verilerle ilgili içgörüleri ve yenilikleri paylaşabileceği yerdir.

En yeni fikirleri ve güncel bilgileri, en iyi uygulamaları ve veri ve veri teknolojisinin geleceğini okumak istiyorsanız DataDecisionMakers’da bize katılın.

Kendi makalenize katkıda bulunmayı bile düşünebilirsiniz!

DataDecisionMakers’dan Daha Fazlasını OkuyunKaynak : https://venturebeat.com/2022/07/03/how-e-grocery-tech-can-empower-underrepresented-businesses-and-communities/

Yorum yapın