Düzenleyiciler ‘tamamen spekülatif’ kripto faaliyetini meşrulaştırmamalı: Singapur’un para otoritesi şefi


Singapur Para Otoritesi (MAS) başkanı, Dünya Ekonomik Forumu’nun Davos 2023 konferansında yaptığı açıklamada, düzenleyicilerin kripto para borsası FTX’in çöküşünün ardından kripto piyasalarındaki “tamamen spekülatif” faaliyetleri meşrulaştırmaması gerektiğini söyledi.

İlgili makaleye bakın: Stablecoin’ler için evrensel dijital ödeme ağı, CBDC’ler Davos’ta piyasaya sürüldü

Hızlı gerçekler

  • Sırasında bir panel MAS başkanı Tharman Shanmugaratnam, günümüzün belirsiz ortamında bankacılık üzerine şu soruyu sordu: “Kripto para birimini, bankaları ve sigorta şirketlerini düzenlediğimiz gibi düzenlersek, bu, doğası gereği ve tamamen spekülatif ve aslında biraz çılgınca olan bir şeyi meşrulaştırır mı?”
  • “Yoksa düzenlenmemiş bir piyasanın ne olduğu konusunda ultra netlik sağlamamız daha mı iyi ve eğer girerseniz, kendi riskiniz ile girersiniz? Ben ikinci görüşe biraz daha meylediyorum,” diye sözlerini bitirdi.
  • Ancak Shanmugaratnam şunları ekledi: “Bazı şeyler çok açık, ister kripto para ister geleneksel finans olsun, kara para aklama gibi şeyleri düzenlemeniz gerekiyor.”
  • Diğer panelistler, kara para aklama ve diğer yasa dışı faaliyetlere karşı korunmak için kripto para birimi alanında geleneksel düzenleme biçimlerine şiddetle ihtiyaç duyulduğu konusunda hemfikir oldular.
  • göre bir raporlamak Kripto veri toplayıcı CoinGecko’dan, kripto endüstrisindeki bilgisayar korsanlığı ve istismarlardan kaynaklanan kayıplar geçen yıl 2,8 milyar ABD doları oldu ve 2013’ten bu yana tek bir yılda sömürülen en büyük miktar oldu.
  • Fransa Merkez Bankası Başkanı François Villeroy de Galhau, düzenleyicilerin kripto para şirketleri için kara para aklamayı önleme kurallarını uygulamasının “en büyük öncelik” olduğunu söyledi ancak kripto para birimlerinin tamamen yasaklanması çağrılarının “biraz abartılı” olduğunu da sözlerine ekledi.
  • Villeroy, “Konu düzenleme yapıp yapmamamız değil, elbette düzenlememiz gerekiyor… ama koordineli bir şekilde düzenlememiz, uluslararası kurallarımız olması gerekiyor” dedi.

İlgili makaleye bakın: CryptoSlam ve Forkast.News, Web3 veri zekası platformunu oluşturmak için birleşiyorKaynak : https://forkast.news/headlines/regulators-should-not-legitimize-purely-speculative-crypto-activity-singapores-monetary-authority-chief/

Yorum yapın