Dünyanın ilk PlayStation 5 ‘Slim’i artık bir YouTuber sayesinde var


PS5, modern tarihin en büyüğü olan dev bir konsol ve bir DIY YouTuber, şimdi PS5 oyunlarını barındıran plastik kasaların kalınlığından çok daha fazla olan bir PS5 “Slim” modeli yarattı. olarak bilinen Matt Perks YouTube’da Kendin Yap Avantajlarıboyutu yaklaşık dört inçten bir inç’in biraz altına indiren bir PS5 “Slim” oluşturmak için önemli miktarda zaman ve çaba harcadı.

Sonuç, önemli PS5 bileşenlerini içeren ince bir bakır konsol ve gizlenebilen oldukça dev bir harici güç kaynağı ve soğutma çözümüdür. PS5’in kalınlığının çoğu soğutma soğutucusundan ve güç kaynağından geliyor, bu nedenle DIY Perks, gerçek konsolu bir TV sehpasının üzerinde çok daha çekici hale getirmek için bunları uzun bir dış üniteye yerleştirdi.

Modlanmış PS5 ‘Slim’ iş başında.
Resim: Kendin Yap Avantajları (Youtube)

Özel bir su soğutma sistemi, PS5’in mevcut soğutma çözümünün yerini alıyor ve suyu CPU üzerinden kanalize etmek için bakır kaplama kullanıyor. Bu kaplama ayrıca, PS5’in ana kartına bağlı SSD ve güç devresi gibi bileşenlerin soğutulmasına yardımcı olacak birkaç termal köprü içerir.

Sony, ince sürümler oluşturmak için önceki bazı PlayStation modellerinin güç tüketimini azaltmış olsa da, bu, DIY ve modlama için biraz erişilemez. Bunun yerine DIY Perks, harici bir güç kaynağı oluşturarak PS2 veya PS One ince modellerinin yoluna gitti.

İnce versiyonun dev bir harici PSU’ya ve soğutma ünitesine ihtiyacı var.
Resim: Kendin Yap Avantajları (Youtube)

Bu harici güç ve soğutma ünitesi ilk başta felaketle sonuçlandı, ünite düştü ve konsolu etkili bir şekilde soğutmak için hava akışını engellediği için PS5’in anakartını kızarttı. Anakartı değiştirdikten sonra, PS5 “Slim” beklediğiniz gibi başarılı bir şekilde önyükleme yapar ve oyunları oynar.

Belki de şaşırtıcı olmayan bir şekilde, bu özel soğutma çözümü, PS5 için bazı sıcaklık iyileştirmeleriyle de sonuçlanıyor. DIY Perks, RAM ve VRM sıcaklıklarındaki büyük gelişmeleri ölçtü ve sıcaklıkların daha da büyük bir harici soğutma ünitesiyle daha da düşürülebileceğini belirtiyor.

Bazıları muazzam güç ve soğutma ünitesini hile olarak adlandıracak olsa da, tüm proje hala modlama konsollarının deneme yanılmalarına doğru 30 dakikalık büyüleyici bir yolculuk. Özel bakır su bloğu, bir yapboz ve normal aletler kullanılarak inşa edilmiş, DIY Perks’in ne kadar basit görünmesini sağladığı konusunda etkileyicidir. Neyse ki, yüzücüler yakın zamanda PS5 “Slim”i eBay’de gerçeğe dönüştürmek için muhtemelen eskisi kadar çaba göstermeyecekler.Kaynak : https://www.theverge.com/2022/6/21/23176565/playstation-5-slim-youtube-diy-console

Yorum yapın