Dünya, otoriter teknoloji ile savaşan yeni bir soğuk savaşa yaklaşıyor


SCO’nun ötesinde, Venezuela’nın otokratik rejimi 2017’de vatandaşları için Çinli telekom şirketi ZTE’nin yardımıyla istihdam, oylama ve tıbbi bilgileri bir araya getiren akıllı bir kimlik kartı duyurdu. Ve bir başka Çinli telekom şirketi olan Huawei, dünya çapında 700 yerellik ağına sahiptir. akıllı şehir teknolojisi, şirketin 2021 yıllık raporuna göre. Bu, şirketin yaklaşık Şehirlerde 150 uluslararası sözleşme.

Polislik ve kamu güvenliği için kullanılan Çin gözetim platformları

Demokrasiler de dijital otoriterliğe karışıyor. ABD, Çin teknolojisinin temeli üzerine kurulmuş müthiş bir gözetleme sistemine sahip; Endüstri araştırma grubu Top10VPN tarafından yakın zamanda yapılan bir araştırma, Çinli şirketler Hikvision ve Dahua tarafından yönetilen 700.000’den fazla ABD kamera ağını gösterdi.

ABD şirketleri de dijital otoriterlik endüstrisinin çoğunu desteklemek ve karmaşık tedarik zincirlerinde kilit oyunculardır, bu da izolasyonu ve hesap verebilirliği zorlaştırır. Intel, örneğin, sunuculara güç sağlar Tiandy için, işkencede kullanılan “akıllı sorgulama sandalyeleri” geliştirmesiyle tanınan Çinli bir şirket.

Çin dışındaki Hikvision ve Dahua kamera ağları

kodun ötesinde

Dijital otoriterlik, yazılım ve donanımın ötesine geçer. Daha geniş anlamda, devletin vatandaşları üzerindeki kontrolünü artırmak için teknolojiyi nasıl kullanabileceği ile ilgilidir.

Örneğin, devlet aktörlerinin neden olduğu internet kesintileri son on yılda her yıl artıyor. Bir devletin interneti kapatma yeteneği, Çin ve Rusya gibi otoriter rejimlerin ayırt edici özelliği olan internet altyapısı üzerindeki sahipliğinin boyutuna bağlıdır. Ve internet hayatın her alanı için daha gerekli hale geldikçe, elektrik kesintilerinin insanları istikrarsızlaştırma ve zarar verme gücü artıyor.

Bu yılın başlarında, hükümet karşıtı protestolar bir ŞİÖ üyesi olan Kazakistan’ı sarsarken, devlet interneti beş gün boyunca neredeyse tamamen kapattı. Bu süre zarfında, Rus birlikleri muhalefeti bastırmak için büyük şehirlere indi. Kesinti ülkeye mal oldu 400 milyon dolardan fazla ve temel hizmetleri kesti.

Diğer taktikler, kullanım için modelleri içerir. veri birleştirme ve gözetim verileri üzerinde hareket edecek yapay zeka. Geçen yılki ŞİÖ zirvesi sırasında Çinli temsilciler Bin Şehir Stratejik Algoritmaları üzerine bir panele ev sahipliği yaptı, Bu, izleyicilere çeşitli finansal veri biçimlerini entegre eden ve bunları analiz etmek ve anlamlandırmak için yapay zekayı kullanan bir “ulusal veri beyninin” nasıl geliştirileceği konusunda talimat verdi. SCO web sitesine göre, 50 ülke Bin Şehir Stratejik Algoritmalar girişimi ile “görüşmeler yürütüyor”.

Buna bağlı olarak, yüz tanıma teknolojisinin kullanımı küresel olarak yayılıyor ve özellikle Rusya’da kamera görüntülerini anlamlandırmaya yardımcı olan gelişmiş görsel bilgi işlem teknolojilerine yapılan yatırım da arttı.Kaynak : https://www.technologyreview.com/2022/09/22/1059823/cold-war-authoritarian-tech-china-iran-sco/

Yorum yapın