Düello yapan 2,5 milyon dolarlık hiper otomobil elektrikli otomobiller bu yaz geliyor – Teknolojik Haberler


Yedi haneli elektrikli hiper arabaların düello yazını olacak şekilde şekilleniyor.

Ama belki de Rimac Nevera ve Pininfarina Battista ortak DNA’yı paylaştığı için bu daha çok kardeş rekabeti.

Rimac Salı günü yaptığı açıklamada, 2.5 milyon dolarlık 1.914 beygir gücündeki Nevera’nın montaj hattından çıkmaya başladığını söyledi. Pininfarina ertesi gün, 2,5 milyon dolarlık kendi pilli elektrikli hiper arabası olan 1.900 beygir gücündeki Battista’nın Ağustos ayında üretime başlayacağını duyurdu.

Arabalar birbirine benziyorsa, bunun nedeni şudur: Rimac, Pininfarina Battista’ya Nevera’nın kullandığı 120 kilovatlık pil takımı ve güç aktarma organlarını sağlıyor. Her ikisi de 1,85 saniyede sıfırdan 60 mil / saat hıza çıkıyor ve ayrıcalığı korumak için 150 birim ile sınırlandırılıyor. Nevera şimdiden tükendi. Pininfarina, Battista’ya büyük ilgi gösterdi, ancak şirketin “işimiz müşteri sayısıyla değil kaliteyle ilgili olduğu için ayrıntılı satış rakamlarını tartışmadığını” söyledi.

Ancak EV pazarı kaç 2,5 milyon dolarlık hiper GT taşıyabilir? Pagani, Haziran ayında yaptığı açıklamada, süper otomobil alıcılarından gelen talep eksikliğini gösteren dört yıllık bir çalışmanın ardından elektrikli otomobil üretme planlarını rafa kaldırdığını söyledi.

Yönetim danışmanlığı cg42’nin kurucusu ve yönetici ortağı Stephen Beck, “Herhangi bir markanın tek başına hiper otomobil satışlarıyla geçinmesi pek olası değil” dedi. “Bu sadece pratik bir iş modeli değil.”

Bunun yerine, yedi haneli bir EV’nin başarısı, otomobil üreticisinin portföyündeki rolüne bağlıdır.

Tedarikçi modeli

Rimac Nevera EV

Resim Kredisi: Rimac

Rimac için Nevera, ana işini destekleyecek bir gösteri parçası: diğer otomobil üreticilerine gelişmiş pil teknolojisi sağlamak. Beck, “Belirli bir üst düzey nişi güçlü bir B2B bileşeniyle eşleştirmek, diğerlerinin hayatta kalmak için taklit etmesi gereken denge türüdür” dedi.

Analistler, Rimac’ın Porsche, Aston Martin ve Pininfarina gibi diğer otomobil üreticilerine EV bileşenleri sağlayan karlı bir uzun vadeli strateji oluşturduğunu söylüyor. Bu, akülü elektrikli bir güç aktarma organı inşa etmenin göreceli basitliği göz önüne alındığında, diğer tedarikçilerin de taklit etmesi muhtemel bir iş modeli.

AlixPartners’ın otomotiv ve endüstriyel uygulama genel müdürü Arun Kumar, “Elektrik motorunu ihtiyaçlarınıza göre ayarlayabilirsiniz, ancak günün sonunda elektrik motorunun %90 ila 95’i hemen hemen ayarlanmış olacak” dedi.

hale etkisi

Pininfarina Battista EV

Resim Kredisi: Pininfarina

Battista, Pininfarina için daha geleneksel bir rolü yerine getiriyor: markaya iyileşmiş yeni müşterileri çekmek ve Pininfarina’nın tanıtmayı planladığı bir dizi EV’ye ilham vermek için bir halo otomobil. Kumar’a göre, diğer miras markalarının çoğu bir hiper otomobil EV inşa etmek için benimsediği yaklaşım bu olacak.

Battista, Automobili Pininfarina CEO’su Per Svantesson’a göre yeni bir lüks çağın gelişini duyururken, Pininfarina’nın teknik ortaklar ağı için bir ‘konsept kanıtı’ olarak da hizmet ediyor.Kaynak : https://techcrunch.com/2022/07/14/dueling-2-5-million-hypercar-evs-arrive-this-summer/

Yorum yapın