DTC girişiminizin veri stratejisini nasıl geliştirebilir ve kritik metrikleri belirleyebilirsiniz – Teknolojik Haberler


Artı: Kaçınılması gereken 2 yaygın veri hatası

Doğrudan tüketiciye yönelik şirketler, kurucuların ve operatörlerin bir gösterge panosunda yorumlayabileceği metrikler ve boyutlar halinde rafine edilmesi gereken çok sayıda ham işlem verisi.

Bir e-ticaret girişiminin kurucusuysanız, Shopify, BigCommerce veya Woocommerce gibi bir platform ve RetentionX, Sensai metrikleri veya Profitwell gibi düzinelerce analitik uzantısından birini kullanma şansınız oldukça yüksektir. hazır raporlama.

Yüksek düzeyde, bu araçlar işinizde neler olduğunu anlamanıza yardımcı olmak için mükemmeldir. Ancak deneyimlerimize göre, kaçınılmaz olarak kendinizi kullanıma hazır uzantılarınızın yanıtlayamayacağı sorular sorarken bulacağınızı öğrendik.

Genelde tak ve çalıştır iş zekası araçlarının büyük hayranlarıyız, ancak işinizle birlikte ölçeklenmeyecekler. Büyüdükten sonra onlara güvenmeyin.

Aşağıda, sizin veya veri ekibinizin kullanıma hazır panolarda karşılaşabileceği birkaç yaygın sorun bulunmaktadır:

  • Grafikler tipik olarak birkaç standart boyuta dayanır ve belirli bir segmenti tam olarak anlamak için farklı açılardan incelemek için yeterli esneklik sağlamaz.
  • Panolarda düzeltilmesi imkansız hesaplama hataları var. Bu tür panoların, bir müşterinin ödeme sırasında promosyon kodu kullandığı siparişler için önceden indirimli perakende tutarını bildirmesi alışılmadık bir durum değildir. En kötü durumlarda, bu, kurucuların müşteri yaşam boyu değerlerini (YBD) büyük ölçüde abartmasına ve pazarlama kampanyalarına aşırı harcama yapmasına neden olabilir.

Kurucular, verilerinin eksikliklerinin tam olarak farkında olsalar bile, kararlılıkla kararlı bir şekilde harekete geçmekte zorlanabilirler.

Genelde tak ve çalıştır iş zekası araçlarının büyük hayranlarıyız, ancak işinizle birlikte ölçeklenmeyecekler. Büyüdükten sonra onlara güvenmeyin.

Girişiminizin veri stratejisini geliştirmek

Bir veri yığını oluşturmak, on yıl öncesine göre çok daha düşük maliyetlidir. Sonuç olarak, birçok işletme bir tane inşa ediyor ve bu içgörülerin birleşik değerinden yolculuklarının başlarında yararlanıyor.

Ama önemsiz bir iş değil. Erken aşamadaki kurucular için, herhangi bir büyük projenin fırsat maliyeti çok büyüktür. Birçok erken aşamadaki şirket kendilerini rahatsız edici bir durumda bulur – yüksek kaliteli veri eksikliğinden dolayı felç olmuş hissederler. Veri odaklı olmak için daha iyi iş zekasına (BI) ihtiyaçları var, ancak projeyi yönetecek ve yürütecek kaynaklara sahip değiller.

Bu, kuruculara birkaç seçenek bırakır:

  • Deneyimli bir veri lideri işe alın
  • Küçük bir veri uzmanı kiralayın ve bunları deneyimli danışmanlarla destekleyin
  • Deneyimli danışmanları doğrudan işe alın ve yönetin

Bu seçeneklerin hepsinin yararları ve sakıncaları vardır ve bunlardan herhangi biri iyi veya kötü şekilde uygulanabilir. Pek çok şirket, veri ambarı oluşturmayı, doğru yapmanın maliyeti ya da bozma korkusu nedeniyle erteler. Her ikisi de geçerli endişelerdir!

Kritik metriklerinizi belirleyerek başlayınKaynak : https://techcrunch.com/2022/05/17/how-to-evolve-your-dtc-startups-data-strategy-and-identify-critical-metrics/

Yorum yapın