DOOM? BIOS’unuzda mı? Muhtemelen Düşündüğünüzden Daha Fazla!


Bilgisayar korsanlarının, masa telefonlarından hamilelik testlerine kadar çeşitli cihazlarda DOOM çalıştırdığını gördük. Şimdi, son sınır fethedildi – DOOM’u bir x86 makinesinde çalıştırdık. Tabii ki, PC donanımınızı sonuna kadar kullandığımızdan emin olarak, bir işletim sisteminden vazgeçmek zorundayız. İşte arka planda gigabaytlarca şişirilmiş kod yükü olmadan DOOM’u çalıştırmanın iki yolu.

İlk DOOM sürümü, [nic3-14159]dır-dir bir çekirdek önyükleme yükü. Coreboot, x86 makineleri için açık kaynaklı bir BIOS/UEFI yedeğidir – [nic3-14159] koydu doomgeneric DOOM motoru bir coreboot modülüne dönüştürdü ve Coreboot özellikli bilgisayarınızda DOOM’u oynanabilir hale getirdi. Bazıları bunun kusurlu olduğunu söyleyebilir – ses desteği yoktur, yalnızca PS/2 klavyelerle çalışır ve oyundan çıkmak bilgisayarınızın donmasına neden olur. Ancak çalışır ve BIOS flaş çipinize uyar.

Bilgisayarınıza henüz ücretsiz bir BIOS değişimi bahşedilmediyse ne olur? Beğenebilirsin bu UEFI modülü DOOM bağlantı noktası yerine, orijinal olarak [Warfish] ve daha sonra üzerine inşa [Cacodemon345]. Bunu oynamak için, yalnızca ikili dosyayı ve bir UEFI kabuğunu derlemeniz ve ardından UEFI menünüzdeki “EFI Kabuğunu Yükle” seçeneğini kullanmanız gerekir – bu, günümüzde yaygın olarak karşılaşılan bir şeydir. Bu sürümde de ses yok, ancak UEFI’nin yükleri için sağladığı tüm olanaklar nedeniyle biraz daha tam özellikli.

Tabii ki, DOOM’un çalışabileceği geniş cihaz yelpazesiyle, onu oynamak için gerçekten PC’nizi kullanmak istemezsiniz. Bununla birlikte, bu iki proje, sırasıyla Coreboot ve UEFI yüklerinin iyi örnekleri olarak hizmet eder. Coreboot gibi BIOS değişimleri o kadar az yer kaplıyor ki, Windows 3.1’in BIOS çipinde coreboot ile uyumlu olduğunu bile gördük. UEFI’nin ne olduğunu merak mı ediyorsunuz? İşte size bir başlangıç. Ayrıca, basitleştirilmiş bir Linux kurulumunun olağanüstü şişkinliğini dert etmiyorsanız, işte size DOOM’u özel olarak çalıştırmak için sıfırdan oluşturulmuş bir Linux görüntüsü.

teşekkür ederiz [WiFiCable] bunu bizimle paylaştığın için!Kaynak : https://hackaday.com/2022/06/12/doom-in-your-bios-more-likely-than-you-think/

Yorum yapın