Donanım Güvenlik Açığı: Startup’lar Nasıl Başa Çıkmalı?


Amit Garg
20 yıldır Silikon Vadisi’ndeyim – Samsung NEXT Ventures’ta kendi girişimimi yönetiyorum (Mayıs 2019 itibariyle 120 milyon dolar toplayan ve 450 milyon dolar değerinde bir D serisi), Norwest Ventures’ta ürün ve analitik yapıyorum. Google. Akademik eğitimim, hem Stanford’dan hem de Harvard’dan MBA olmak üzere bilgisayar bilimi alanında lisans ve biyomedikal bilişim alanında yüksek lisans derecesidir. Doğal olarak 3 dil konuşuyorum, canlı karbon nötr, 70.3 Ironman son işlemcisiyim ve Hindistan’ın kırsalında 100.000 kişiye hizmet veren bir hastane inşa ettim.

27 Haziran 2022

2 dakika okuma

Tedarik zinciri güvenlik açığı, COVID-19 sırasında büyük ölçüde açığa çıktı ve otomobil üretiminden bebek formülüne kadar dünya çapındaki endüstrileri etkiledi. Bu, donanıma ve sağlam tedarik zincirlerine dayanan yerleşik şirketler ve yükselen yeni şirketler için gerçek bir zorluk teşkil ediyor. 2021 yılının Mart ayında bir kargo gemisinin Süveyş Kanalı’nı bloke etmesinin ardından altı günlük donma gibi olaylar dünyaya günde 9 milyar dolara mal oldu ve bu dönemde küresel ticaret yüzde 0,2 ila 0,4 oranında azaldı.

Tedarik zinciri kıtlığı iki farklı belirleyici faktöre ayrılabilir: mal kıtlığı ve nakliye faktörleri.

Mal kıtlığı, sektördeki yerleşik devlerin yetişemediği bir pazara yönelik ani taleplerden etkilenebilir. Örneğin yarı iletken endüstrisini ele alalım. Yarı iletken kıtlığı, büyük ölçüde, çip üreten fabrikaların kapanmasının ve fabrikaların COVID-19 nedeniyle yavaşlamasının büyük bir sonucuna bağlanıyor. Bununla birlikte, Tayvan Yarı İletken İmalatı (TSM) gibi şirketler, son on yılda, otomobiller ve büyük ölçekli makineler gibi “gecikmeli” endüstrilerde bulunan eski cips sürümlerinden çok daha kazançlı ürünler olan son teknoloji talaşlar üretmeye öncelik veriyor. Bu endüstriler, zaten daha az aranan bir üretim sürecine karşı daha da savunmasız hale geldi. Pandemi, Ukrayna’daki savaş ve dünya çapındaki itibari para birimlerindeki ekonomik enflasyon gibi faktörler, yalnızca daha az hizmet verilen malların talebini ve arzını karşılayan mal arzı arasındaki uçurumu genişletmeye hizmet etti.

Buna ek olarak, nakliye faktörleri, mal tedarik etme yeteneği ile işleyen bir toplum olarak ihtiyaçlarımız arasında ortaya çıkan çatlaklara eklenir. Süveyş Kanalı nakliye krizinin neden olduğu kısa süreli kıtlık döneminin ötesinde, sınırların kapanması, petrol fiyatlarındaki artış ve birbiriyle ilişkili diğer faktörler nakliye sürelerini yavaşlattı. Günlük yaşamda kullanılan plastik gibi ihtiyaç maddelerine ve ham maddelere olan talebin artmasıyla birlikte, her gecikme raflardaki bekleme listelerinin yükünün artmasına ve bireysel varlığımızı etkilemek için damlayarak azalmasına neden oluyor.

Envanter tutmanın beklenmedik durumlar için bir stratejiden daha büyük bir sorumluluk olarak görüldüğü endüstrilerde (çoğu), yeni başlayanlar, tedarik zincirinin bozulmasına neden olan gelecekteki olayları ele almak için yeni yollar bulmalıdır. İklimin artan öngörülemezliği ve mallar için yüksek talebe (ve dolayısıyla yüksek fiyatlara) neden olan ekonomik dalgalanmalarla birlikte, yeni gelen şirketler bu durumları öngörmek ve bunlara hazırlıklı olmak için eylem planlarına girmeye teşvik ediyor. Bu bizi birkaç noktaya getiriyor:

 • Tedarik zincirinin daha şeffaf olması gerekiyor:
  • tüketiciler FedEx veya Amazon paketlerini takip ediyor, ancak şirketler satın aldıkları mallar üzerinde benzer bir gözetime sahip değil
  • Yerleşik lojistik şirketleri, yeni gelenlere her zamankinden daha fazla talep gören izlenebilir taşımacılık üretmeleri için bir alan bıraktı.
 • Dikey entegrasyon veya daha fazla şirket içi bileşen üretmek, iki nedenden dolayı uzun vadeli bir strateji olarak daha çekici hale geliyor:
  • Aracı üreticisinin kaldırılması, daha da yavaş gecikme sağlar. Mal kıtlığı tüm endüstrileri etkilese de, aracıyı ortadan kaldırmak, gecikmenin diğer nakliye veya sözleşme gecikmelerinden değil, mal kıtlığından kaynaklanmasını sağlar.
  • Mal tedariki ve üretimi üzerinde daha iyi kontrol, bir girişimin kritik zamanlarda daha çevik olmasını sağlayabilir. Bu, daha büyük bir sabit, önceden yatırım gerektirse de, doğru aşamada yapılırsa, girişimin küresel huzursuzluk zamanlarında üçüncü taraf üreticilere güvenen rakiplerini geride bırakabileceği daha sürdürülebilir ve karlı bir strateji olduğunu kanıtlayabilir.
 • Yatırımcılar bunu dijitalleşme için olgun bir pazar olarak gördükçe, lojistik ve mal taşımacılığı alanı birçok yeni girişimle patladı ve donanıma bağlı girişimlerin bu şirketlerle ortak olması veya entegre olması için iyi bir zaman oldu.

Donanım girişimleri, maliyetin ağır olduğu tarafa daha fazla yaslanıyor, ancak büyüme aşamasında yalın kalmak ve şirket içi üretimlerine ve mal taşımacılığının dikey entegrasyonuna daha fazla yatırım yapmak, küresel belirsizliklerin üstesinden gelmede sağlamlığın yanı sıra daha iyi bir uzun vadeli yatırım olduğunu kanıtlayabilir.


Amit Garg’dan not: Bu makalenin birincil yazarı Sharon Huang. Orijinal olarak “Veriye Dayalı Yatırımcı”Diğer platformlarda sendikalaşmaktan mutluluk duyuyorum. Şirketler, kendi startup’ları ve VC fonları arasında Silikon Vadisi’nde 20 yıl geçirdim. Bunlar, pratik kavrayışlara odaklanan bilerek kısa makalelerdir (ben buna gl;dr – iyi uzunluk; okudum). yazılarımın çoğu ve insanları daha derinlemesine araştırmak için bir konuyla yeterince ilgilenirlerse çok sevinirim. Bu makale sizin için yararlı bilgiler içeriyorsa, yorum yapın ve / veya makaleyi ve makaleyi beğenin. Tau Ventures’ın LinkedIn sayfası, çalışmalarımızı desteklediğiniz için teşekkür ederiz. Burada ifade edilen tüm görüşler bana aittir.

Amit Garg
20 yıldır Silikon Vadisi’ndeyim – Samsung NEXT Ventures’ta kendi girişimimi yönetiyorum (Mayıs 2019 itibariyle 120 milyon dolar toplayan ve 450 milyon dolar değerinde bir D serisi), Norwest Ventures’ta ürün ve analitik yapıyorum. Google. Akademik eğitimim, hem Stanford’dan hem de Harvard’dan MBA olmak üzere bilgisayar bilimi alanında lisans ve biyomedikal bilişim alanında yüksek lisans derecesidir. Doğal olarak 3 dil konuşuyorum, canlı karbon nötr, 70.3 Ironman son işlemcisiyim ve Hindistan’ın kırsalında 100.000 kişiye hizmet veren bir hastane inşa ettim.Kaynak : https://www.datadriveninvestor.com/2022/06/27/hardware-vulnerability-how-should-startups-cope/

Yorum yapın