DOJ, Reklam Teknolojisi Üzerinden Google’a Dava Açtı


Bu çabaların federal mahkemelerde şiddetli direnişle karşılaşması bekleniyor. Yargıçlar onlarca yıldır, rekabet ihlallerinin çoğunlukla tüketiciler için fiyatları artırıp artırmadığına göre belirlenmesi gerektiği görüşünü benimsiyor. Ancak Adalet Bakanlığı antitröst bölümü başkanı Jonathan Kanter ve FTC başkanı Lina Khan, kanunun sınırlarını genişletmelerine izin veren ve kurumsal Amerika’yı dikkate alan davaları kaybetmeye istekli olduklarını söylediler.

Salı günkü dava, Google’ın reklamcılık teknolojisini tekelleştirme ve ardından bu hakimiyeti yayıncıların, reklamverenlerin ve nihayetinde tüketicilerin zararına olacak şekilde kötüye kullanma kampanyasını anlatıyor.

Adalet Bakanlığı ve New York ve California’yı içeren eyaletler, Google’ın reklamları yayıncılara ileten çok önemli araçları satın alarak tekelini oluşturduğunu söyledi. Sonuç olarak, reklamverenler internetteki alan için daha fazla ödeme yaptı ve yayıncılar, Google payını aldığı için daha az para kazandı.

Dava, “Bir tehdit ortaya çıktığında, Google, tehdidi ortadan kaldırmak için bu reklam teknolojisi araçlarından bir veya daha fazlasında pazar gücünü kullandı” dedi. “Sonuç: Google’ın sektör çapında kalıcı hakimiyet planı başarılı oldu.”

Adalet Bakanlığı, davasını kanıtlamaya yardımcı olabileceğine inandığı dahili Google belgelerini ve diğer kanıtları açıkladı. Davada ajans, bir Google reklamcılık yöneticisinin şirketin pazar gücünü sorgulayarak “platforma, borsaya ve devasa bir ağa sahip olmamızla ilgili daha derin bir sorun” olup olmadığını sorduğunu ve “benzetmenin Goldman veya Citibank, “New York Menkul Kıymetler Borsası”na sahipti.

Dava, Teksas ve diğer 14 eyalet ve bölge tarafından Google’ın reklam teknolojisiyle ilgili olarak desteklenen 2020 davasında öne sürülen iddiaları yansıtıyor. Bu dava mahkemede karışık tepkiler aldı. Eylül ayında, New York’ta bir federal yargıç hükmedilen davanın bir kısmının ilerleyebileceğini, ancak eyaletlerin rekabete aykırı olduğunu söylediği Google ile Facebook arasındaki bir anlaşmayı içeren bir iddiayı reddetti.

Google’ın arama motoru uzun süredir kâr merkezi olmuştur, ancak reklam teknolojisi bölümü, reklamverenler için tek adres olarak yerini sağlamlaştırmaya yardımcı olmuştur. İki işletme birlikte şirkete çevrimiçi reklamların fiyatını belirlemede güçlü bir avantaj sağladı. Google’ın çeşitli reklam araçları ve platformları yakından entegre olduğu için, zorunlu bir elden çıkarma şirket için sancılı ve zor bir süreç olabilir.Kaynak : https://www.nytimes.com/2023/01/24/technology/google-ads-lawsuit.html

Yorum yapın