DOJ ile Meta Ayrımcı Reklam Algoritmaları Üzerinde Anlaşmaya Vardı


Bu site, bu sayfadaki bağlantılardan bağlı kuruluş komisyonları kazanabilir. Kullanım Şartları.

(Fotoğraf: Creative Commons Atıf-Benzer Paylaşım 3.0/Wikimedia Commons)
Meta, reklam algoritmalarıyla ilgili bir şikayet üzerine Adalet Bakanlığı (DOJ) ile aynı gün içinde bir uzlaşma anlaşmasına vardı.

Adil Konut ve Fırsat Eşitliğinden Sorumlu Sekreter Yardımcısı tarafından Konut ve Kentsel Gelişim Departmanı (HUD) ile işbirliği içinde açılan davada, Meta’nın reklamverenlerin Adil Konut Yasası (FHA) tarafından korunan demografik verilere dayalı konut reklamlarını hedeflemesini sağladığı iddia edildi. Reklamcılar, belirli bir ırk, renk, din, cinsiyet, engellilik durumu, aile durumu veya ulusal kökene sahip kullanıcılara konut reklamlarını seçici olarak gösterebildiler. Meta’nın “Özel Reklam Kitlesi” (önceden “Benzer Hedef Kitle”) olarak bilinen pazarlama araçları, daha sonra bir kullanıcının bir konut reklamını görmeye “uygun” olup olmadığını belirlemek için makine öğrenimini kullanır. Bu, bazı kullanıcıların aksi takdirde kullanabilecekleri fırsatları görmelerini engelledi.

Şikayet, Meta’nın kullanıcıları FHA korumalı özelliklere göre ayırt ederek ve ardından “[affect] Facebook kullanıcıları, korumalı sınıflara üyelikleri temelinde farklı şekilde.

(Fotoğraf: Will Francis/Unsplash)

Meta hemen bir anlaşma yapmak için Adalet Bakanlığı ile birlikte çalıştı. İlk başvurudan kısa bir süre sonra Salı günü kurulan anlaşma, Meta’nın 115,054 dolar para cezası ödemesini ve “Özel Reklam Kitlesini” tiz bir şekilde durdurmasını gerektiriyor. Meta’nın yeni bir reklam hedefleme aracı oluşturmak için bu yılın sonuna kadar zamanı olacak. Değiştirme, “reklam verenlerin hedef kitleleri ile Facebook’un kişiselleştirme algoritmalarının reklamları gerçekten sunduğu Facebook kullanıcıları arasındaki ırk, etnik köken ve cinsiyet eşitsizliklerini ele almalıdır.” Meta ve HUD, yeni aracın uyumluluğunu doğrulayacak bir üçüncü taraf gözden geçireni seçmek için birlikte çalışacak.

Ancak konut reklamlarından sorumlu reklamverenler bu hedefleme sistemini hiçbir şekilde kullanamayacaklardır. Anlaşma, Meta’nın konut reklamcılarının FHA korumalı özelliklere göre kullanıcılara seçici olarak reklam göstermesine izin vermesini yasaklıyor. Bu gerekliliğe uyulmaması (veya tatmin edici bir değiştirme aracı oluşturmaması), federal mahkemede davanın devam etmesine neden olacaktır.

HUD’da Adil Konut ve Fırsat Eşitliğinden Sorumlu Başkan Yardımcısı Demetria McCain, bir DOJ’da, “Adil konut yasalarına uymakla yükümlü olanlar yalnızca konut sağlayıcıları değil,” dedi. Beyan. “Algoritmik önyargıda bulunanlar da dahil olmak üzere konut piyasasında ayrımcılık yapan taraflar sorumlu tutulmalıdır.”

Şikayet ve sonuçta ortaya çıkan çözüm, Adalet Bakanlığı’nın Adil Konut Yasası kapsamında zorlu algoritmik önyargıya ilk adımını oluşturuyor. Ama onlar Bakanlığın sonuncusu olmayacaklar. Geçen yıl Google, reklamverenlerin ikili olmayan kullanıcıların görmesini engellemesine izin verirken yakalandı. iş ilanları. Şirket, “yanlışlıkla” olarak adlandırdığı sorunu hızla çözme sözü verdi. Ancak gözden kaçırma, iddiaya göre ince ayarlı reklam hedeflemenin belirli bir demografi üzerinde önemli bir olumsuz etkiye sahip olabileceğini veya daha da kötüsü belirli bir topluluğun üyelerine karşı silah olarak kullanılabileceğini zaten vurgulamıştı.

Şimdi Oku:

Kaynak : https://www.extremetech.com/internet/337408-meta-settles-with-doj-over-discriminatory-ad-algorithms

Yorum yapın