Django 4.1, zaman uyumsuz işleyiciler ekler


Python tabanlı ana web çerçevesinin yeni bir sürümü olan Django 4.1, asenkron işleyiciler ve bir ORM arabirimi gibi yetenekler ekler, ancak aynı zamanda geriye dönük uyumsuz bazı değişiklikler de yapar.

3 Ağustos’ta tanıtılan Django 4.1’e şuradan erişilebilir: Django proje web sitesi. Yeni sürüm tanıtıyor asenkron işleyiciler sınıf tabanlı görünümler için; alt sınıfları görüntüle şimdi, aşağıdakilere göre zaman uyumsuz HTTP yöntemi işleyicilerini tanımlayabilir sürüm notları.

Eşzamansız nesne ilişkisel eşleme için, QuerySet artık tüm veri erişim işlemleri için asenkron bir arayüz sağlar. Yeni arayüz, geliştiricilerin ORM işlemleri yazmaya gerek kalmadan asenkron kod yazmasına olanak tanır. sync_to_async(). Bu aşamada, temel alınan veritabanı işlemleri eşzamanlı kalır.

Django 4.1, Python 3.8, Python 3.9 ve Python 3.10’u destekler, ancak her serinin yalnızca en son sürümünü destekler. Ayrıca Django 4.1’de:

  • Check, uniqueve exclusion tanımlanan kısıtlamalar Meta.constraints seçeneği artık model doğrulaması sırasında kontrol ediliyor.
  • Yeni <div>Ekran okuyuculara ve diğer yardımcı teknolojilere sahip kullanıcılara yardımcı olmak için tabanlı form şablonları mevcuttur.
  • A CSRF_COOKIE_MASKED geçiş ayarı, geliştiricilerin CSRF (Siteler Arası İstek Sahteciliği) tanımlama bilgisini maskeleyip maskelemeyeceğini belirlemesine olanak tanır.
  • A SECRET_KEY_FALLBACKS ayarı, gizli anahtar doğrulaması için bir değerler listesi sağlamaya izin verir.
  • Şablonlar için HTML <script> elementler id öznitelik artık sarılırken gerekli değildir json_script şablon.
  • Test için, DiscoverRunner artık Windows, macOS ve varsayılanın multiprocessing başlangıç ​​yöntemi spawn.

Bazıları veritabanı arka uç API’sini etkileyenler de dahil olmak üzere, geriye dönük uyumsuz bir dizi değişiklik yapıldı. Sürüm notları gibi belirli değişiklikleri detaylandırın BaseDatabaseFeatures.has_case_insensitive_like değiştiriliyor True ile False çoğu veritabanının davranışını yansıtmak için.

PostgreSQL 10 için yukarı akış desteği Kasım ayında sona eriyor. Django 4.1, PostgreSQL 11 ve üstünü destekler. Ayrıca, Mayıs ayında sona eren MariaDB 10.2 desteği ile Django 4.1, MariaDB 10.3 ve üstünü destekler.

Telif Hakkı © 2022 IDG Communications, Inc.Kaynak : https://www.infoworld.com/article/3669431/django-41-adds-async-handlers.html#tk.rss_all

Yorum yapın