Disney’in yeni sinir ağı, bir oyuncunun yaşını kolaylıkla değiştirebilir


Aynı kişinin daha yaşlı (üstte) ve daha genç (altta) örneklerinin sol ve yeniden yaşlandırılmış sıralarında orijinal görüntüyü gösteren Disney'in FRAN yeniden yaşlandırma teknolojisinin bir örneği.
Büyüt / Aynı kişinin daha yaşlı (en üstte, 65 yaşında) ve daha genç (en altta, 18 yaşında) örneklerinin sol ve yeniden yaşlandırılmış sıralarında orijinal görüntüyü gösteren Disney’in FRAN yaş değiştiren yapay zekasına bir örnek.

Disney araştırmacıları, dizideki veya filmdeki oyuncuların görsel yaşını değiştirebilecek yeni bir sinir ağı yarattı. raporlar Gizmodo. Teknoloji, TV veya film yapımcılarının, önceki yöntemlere göre daha az maliyetli ve zaman alıcı olacak otomatik bir süreç kullanarak aktörleri daha yaşlı veya daha genç göstermelerini sağlayacak.

Geleneksel olarak, bir video veya film prodüksiyonundaki özel efekt personelinin bir oyuncu yapması gerektiğinde daha yaşlı veya daha genç görünmek (Disney’in “yeniden yaşlanma” dediği bir teknik), genellikle ya bir 3B tarama ve 3B modelleme işlemi kullanırlar ya da Photoshop’a benzer araçlar kullanarak oyuncunun yüzünün 2B kare kare dijital rötuşunu kullanırlar. Bu süreç işin uzunluğuna bağlı olarak haftalarca veya daha uzun sürebilir.

Buna karşılık, Disney’in Face Re-aging Network (FRAN) adlı yeni yapay zeka tekniği, süreci otomatik hale getiriyor. Disney bunu “video görüntülerinde yüzleri yeniden yaşlandırmak için ilk pratik, tam otomatik ve üretime hazır yöntem” olarak adlandırıyor.

Disney’in yeniden yaşlandırma teknolojisi için bir araştırma tanıtım videosu.

FRAN’ı oluşturmak için Disney araştırmacıları, 18 ila 85 yaşları arasındaki sentetik olarak yaşlandırılmış yüzlerden rastgele binlerce örnek oluşturdu. TarzGAN2. FRAN, elindeki bu eğitim verileriyle, bir kişinin görünümünün yaşla birlikte nasıl değiştiğine ilişkin genel ilkeleri öğrendi. Artık eğitim tamamlandığında, bu yaşlanma ilkelerini hareket halindeki gerçek bir oyuncuya kare kare uygulayabilir.

Araştırmacılar, “Ağımız, aynı sentetik ve fotogerçekçi kişiyi gösteren, karşılık gelen kaynak ve hedef yaşlarla etiketlenmiş çok sayıda yüz görüntü çifti üzerinde denetimli bir şekilde eğitildi.” akademik makale. Eğitim verilerini sentetik olarak üreterek, “çeşitli kimlikleri, yaşları ve etnik kökenleri farklı bakış açılarıyla” tasvir eden görüntüleri toplama “görünüşte imkansız görevi” atladılar.

Sonuç, Disney’in “prodüksiyona hazır” çözüm dediği şeydir; bu, gerçek bir filmde veya TV şovunda kullanılacak kadar yüksek kaliteli çıktı oluşturduğu anlamına gelir. Değişken ifadelere, aydınlatma koşullarına ve bakış açılarına rağmen bir oyuncunun yaşını videoda dinamik olarak değiştirebilen türünün muhtemelen ilk yapay zeka çözümü. Araştırmacılar ayrıca FRAN için, sanatçıların aracı bir üretim ortamında kolayca kullanmasını sağlayacak, kullanıcı dostu bir arayüz geliştirdiler.

Disney, araştırmayı bir kağıt Çarşamba günü “Görsel Efektler için Üretime Hazır Yüz Yeniden Yaşlandırma” başlıklı ve kongreye dahil edilmek üzere sundu. 2022 ACM SIGGRAPH Asya Aralık ayında konferans. Makalenin yazarları arasında tümü İsviçre’nin Zürih kentindeki Disney Araştırma Stüdyolarına bağlı Gaspard Zoss, Prashanth Chandran, Eftychios Sifakis, Markus Gross, Paulo Gotardo ve Derek Bradley yer alıyor.

Disney’in geçmişini göz önünde bulundurarak ekleme Star Wars filmlerine ve TV şovlarına bilgisayar tarafından üretilen aktörler, bunlardan bazıları da dahil CGI kullanarak yaşlandırmaherhangi bir plan duyurulmamış olsa da, FRAN’a benzer bir teknolojinin gelecekteki Disney yapımlarında yaygın olarak kullanıldığını görmek bizi şaşırtmaz.Kaynak : https://arstechnica.com/?p=1901037

Yorum yapın