Disney, zorlu görev süresine rağmen CEO Bob Chapek’in sözleşmesini üç yıl daha uzattı – Teknolojik Haberler


Disney yönetim kurulu oybirliğiyle CEO Bob Chapek’in sözleşmesini üç yıl daha uzatmak için oy kullandı. ilan edildi dün. Mevcut anlaşması Şubat 2023’te sona erdi. Covid’in zirvesinde başlayan kaotik bir görev süresine rağmen, yeni üç yıllık anlaşma 1 Temmuz Cuma günü başlayacak.

“Disney pandemi tarafından zorlandı, ancak Bob dümendeyken, işletmelerimiz – parklardan akışa kadar – yalnızca fırtınayı atlatmakla kalmadı, aynı zamanda güçlü bir konumda ortaya çıktı. Bu önemli büyüme ve dönüşüm döneminde Yönetim Kurulu, Disney’i bugün olduğu başarılı yolda tutmaya kararlıdır ve Bob’un liderliği bu hedefe ulaşmanın anahtarıdır. Bob, The Walt Disney Company için doğru zamanda doğru liderdir ve Yönetim Kurulu ona ve liderlik ekibine tam güven duymaktadır” dedi. Beyan.

Uzatma, Chapek’in yönetim kuruluna, Wall Street’e ve abonelere, bu öngörülemeyen iklimde bir akış işi yürütebileceğini ve şirketin karşı karşıya olduğu tüm zorlukların üstesinden gelebileceğini kanıtlama şansıdır. %38 sene başından beri.

Disney hissesi rakiplerinden daha fazla sallandı. Netflix hisseleri 2022’nin ilk çeyreğinde 200.000 abone kaybettikten sonra %20’nin üzerinde değer kaybetti. Yeni sözleşmenin açıklanmasının ardından Disney hisseleri arttı %0.56 geç işlemlerde 96.46$’a yükseldi. Yılın en düşük seviyesi 92 dolardı ve geçen sonbaharda 186 dolar.

Chapek, eski Disney CEO’su Bob Iger’in ayak izlerini takip etme baskısını hissetti. Iger, 2005’ten beri Disney’in CEO’suydu ve Hollywood’da, özellikle Pixar, Marvel ve Lucasfilm mülklerini satın aldığı için büyük saygı görüyor.

Yeni CEO’nun mutlaka açık kollarla karşılanmadığı bir sır değil. Eylül 2021’de, Chapek, yeni CEO Disney+ “Black Widow” yıldızı Scarlet Johansson ile yasal bir çekişme içindeyken, o zamanlar hâlâ başkan olan Iger’i utandırdı. O zamandan beri, Iger ve Chapek’in ilişkisi uzaklaştı.

Daha yakın zamanlarda, Florida’nın eşcinsel karşıtı yasa tasarısına başlangıçta yanıt vermemesi ve Disney’in en kıdemli televizyon içerik yöneticisi Peter Rice’ın yakın zamanda işten çıkarılmasıyla çalışanları hayal kırıklığına uğratmayı başardı.

Şapek özür diledi Karardan dolayı hakarete uğramış hisseden Disney oyuncuları tarafından sert bir şekilde vurulduktan sonra tasarıdaki sessizliği için. İcra Kurulu Başkanı tasarıya kamuoyu önünde karşı çıktı LGBTQ hakları örgütlerine 5 milyon dolar bağışta bulunacağını duyurdu. Sorumluluk haber sitesi tarafından bildirildi Popüler Bilgi Walt Disney Company’nin daha önce Florida’nın “Eşcinsel Söyleme” yasa tasarısına sponsor olan politikacılara 200.000 dolardan fazla bağışta bulunduğunu söyledi.

Disney Genel Eğlence İçeriği bölümünü denetleyen ve sözde Chapek’in yerine geçecek olan Peter Rice, bu ayın başında serbest bırakıldı. Göre New York Timeskaynaklar onun şirketin “kurum kültürü”ne pek uymadığını bildiriyor.

Bu ayın başlarında, Disney tartışmalı bir hamle yaptı ve yayın haklarını popüler Hint Premiere Ligi kriketine devretti, bu da Disney’in Hint yayın hizmeti Hotstar’ın abonelerini korumasını zorlaştıracak. Spor etkinliği, Hotstar’ın milyonlarca abone kazanmasına ve birkaç küresel akış rekoru kırmasına yardımcı oldu. Şirket, Viacom 18 ve Times Internet tarafından ihale edildi.

CEO, Disney’de geçirdiği süre boyunca bazı kilometre taşlarına da ulaştı. Walt Disney Company için yaklaşık 30 yıldır çalışıyor ve yedinci CEO’su. Daha önce Disney’in Parklar, Deneyimler ve Ürünler bölümünün başkanı olan Chapek, pandeminin sinema salonlarını ve tema parklarını kapatmaya zorladığı 2020’de tehlikeli bir pozisyon aldı. Bu bölümlerden çok az gelir elde etmesine rağmen, şirketin acemi yayın hizmeti Disney+, diğerleri arasında “The Mandalorian”, “The Book of Boba Fett”, “Obi-Wan Kenobi”, “Loki” dizilerinde başarı elde etti. Akış hizmeti de ilan edildi bu yıl yeni, uygun fiyatlı, reklam destekli bir katman alacağını ve muhtemelen yeni aboneleri çekeceğini söyledi.

Chapek, 2024 yılına kadar 230 milyon ila 260 milyon Disney+ abonesine ulaşma hedefi konusunda cesur olsa da, hizmet hala yolunda olabilir. Disney’in mali ikinci çeyreğinin sonunda, Disney+ 137,7 milyondan fazla aboneye sahipti.

Bob Chapek, “Bu büyük şirkete liderlik etmek hayatımın onurudur ve destekleri için Kurul’a minnettarım. Neredeyse 30 yıl önce Disney’de başladım ve bugün dünyanın en büyük, en dinamik şirketlerinden birine liderlik etme ayrıcalığına sahibim ve dünya çapında milyonlarca insana neşe getiriyor. Her gün sihir yapan inanılmaz hikaye anlatıcıları, çalışanlar ve oyuncularla birlikte çalışmaktan heyecan duyuyorum.”

Baz maaş da dahil olmak üzere yeni sözleşmesinin detayları hala çalışıyor. içinde SEC dosyalama, şirket, yeni sözleşmenin Chapek’e “yıllık 20 milyon dolardan az olmayan” bir hedef değeri olan uzun vadeli bir teşvik ödülü vereceğini söyledi. Ayrıca, performansa dayalı sınırlı stok birimlerinden oluşan uzun vadeli teşvik ödülünün oranı da %60’a çıkarılacak. SEC dosyasına göre, ödüller herhangi bir asgari tazminat miktarını garanti etmiyor.Kaynak : https://techcrunch.com/2022/06/29/disney-extends-ceo-bob-chapeks-contract-for-three-more-years-despite-difficult-tenure/

Yorum yapın