Dijital Pazarlamada Rekabet Problemi Nasıl Çözülür?


İşletmelerin kullanması için muhtemelen yüzlerce dijital pazarlama stratejisi vardır ve bunların çoğunun kârlı olma potansiyeli vardır. Arama motoru optimizasyonu (SEO), tıklama başına ödeme (PPC) reklamcılığı, sosyal medya pazarlaması, e-posta pazarlaması ve diğer çevrimiçi etkileşim biçimleri, markanızın görünürlüğünü artırabilir, yeni insanlara ulaşmanıza yardımcı olabilir ve nihayetinde kazanabilirsiniz. daha fazla satış.

Bununla birlikte, girişimcilerin ve pazarlamacıların dünyasına giren dijital Pazarlama genellikle bu sonuçları görmenin ilk başta hayal ettikleri kadar basit veya kolay olmadığını görürler. Karşılaştıkları en büyük sorunlardan biri rekabet – ancak rekabet neden dijital pazarlama stratejinizde bu kadar büyük bir engel ve bu konuda ne yapabilirsiniz?

Rekabet Sorunu

Dijital pazarlamadaki rekabet sorununun bir açıklamasıyla başlayalım. İş dünyasında rekabet, iyi bilinen ve üzerinde iyi çalışılmış bir tehdittir; Rakip bir işletme benzer bir ürünü daha düşük bir fiyata sunuyorsa ve hedef kitlenize ulaşma konusunda daha iyi bir iş çıkarıyorsa, müşteri tabanınızın çoğunu kolayca ele geçirebilir.

Ancak amaçlarımız için, yalnızca rekabetin dijital pazarlama stratejinize nasıl müdahale ettiğine odaklanacağız. Nihayetinde üç ana konu var:

 • Daha yüksek maliyetler. Rakiplerle uğraşmak genellikle hem zaman hem de para açısından daha yüksek maliyetler anlamına gelir. Reklamcılık için rekabetçi bir şekilde teklif veriyorsanız ve rakiplerinizin çoğu sizinle aynı anahtar kelimelere agresif bir şekilde teklif veriyorsa, bu anahtar kelimeler için bir reklamın maliyeti artacaktır. Büyük bir arama motorunda bir rakibi geride bırakmaya çalışıyorsanız ve zaten on yıllık bir deneyime sahiplerse, onlara meydan okumak çok fazla zaman ve kaynak alacaktır. Mevcut rekabet, mevcut pazarlama stratejilerinizden gördüğünüz yatırım getirisini (ROI) tehdit edebilir, çünkü rakip tekliflerin görünürlüğü etkinizi azaltabilir.
 • Daha düşük görünürlük. Rekabet, en azından bazı bağlamlarda görünürlüğünüzü de azaltır. Bir rakibinizin reklamlarını yan yana bırakırsanız, kullanıcılar bunlardan yalnızca birini tam olarak okumak için zaman ayırabilir veya kendilerini bunalmış veya reklam bombardımanı altında hissederek onları tamamen atlamayı seçebilirler.
 • Kullanıcı karışıklığı. eğer bir kullanıcı bir video gösterimi görüyor ürününüzün çalışırken, hemen ardından bir rakibin benzer ürününün bir video gösterimini çalışırken görür, kafası karışmış hissederek uzaklaşabilir. Bir markayı hatırlayabilir veya hiçbir markayı hatırlamayabilir veya bir marka adını diğer ürünle yanlışlıkla ilişkilendirebilirler. Bu ikiniz için de iyi değil.

Açıkçası, sihirli bir düğmeye basıp rakiplerinizi anında piyasadan silemezsiniz. Bunun yerine, dijital pazarlama alanındaki rekabet sorunuyla başa çıkmak için yaratıcı stratejiler bulmanız gerekecek.

Bunlar en iyi önerilerimizden bazıları.

Rakiplerinizi Tanıyın

Atmanız gereken ilk adım her zaman rakiplerinizi daha iyi tanımaktır. Rekabetinizi ne kadar iyi anlarsanız, onlarla o kadar iyi başa çıkabilirsiniz.

Güçlü ve zayıf yönlerini anlamak, tekliflerinizi ve sunumunuzu optimize etmek için size net bir yol sağlayacaktır. En güçlü pazarlama stratejilerini not etmek, bu belirli alanlardan kaçınmak mı yoksa onlara yaslanıp ikiye katlamak mı istediğinize karar vermenize yardımcı olabilir.

Rekabetçi araştırmanın tek seferlik bir çile olmadığını unutmayın; birçok girişimci, iş planlarının rekabetçi araştırma bölümünü değerlendirir ve daha sonra asla geri dönmez, ancak bu bir hatadır. Rakipleriniz tıpkı sizin gibi sürekli büyüyor ve gelişiyor, bu nedenle araştırma yapmaya ve anlayışınızı buna göre güncellemeye devam etmelisiniz.

Kendinizi Farklılaştırın

Dijital pazarlamada rekabetle baş etmenin muhtemelen en iyi yolu kendinizi farklı kılmaktır. Kendinizi son derece farklı kılmak veya farklı stratejiler izlemek, sizi en yakın meslektaşlarınızdan hemen ayıracaktır. Bazı durumlarda bu, müşterilere ulaşmak için ucuz alternatif yollar bulmanızı sağlar.

Diğerlerinde, hedef kitleniz için herhangi bir karışıklık olmadığından emin olmakla ilgilidir. Her durumda, kendinizi farklı kılmak, kontrolü ele geçirmenize yardımcı olabilir.

Bir girişimci gibi düşünün ve burada yaratıcı olun. Kendinizi farklı kılmanın birçok farklı yolu vardır, ancak bunlar en yaygın olanlardan bazılarıdır:

 • Coğrafi konum. Yeni başlayanlar için, rakiplerinizden farklı bir coğrafi konumu hedefleyebilirsiniz. Rakiplerinizden birinin ulusal bir varlığı varsa, yalnızca bir metropol alanına odaklanabilirsiniz.
 • Hedef demografi. Farklı demografileri de hedefleyebilirsiniz. Halihazırda sağlam bir hedef kitleniz varsa ve pazarlama kampanyalarınız her zaman onların etrafında kurulmuşsa, bu zor bir geçiş olabilir. Ancak bazen, farklı bir yaş grubunu veya farklı bir sosyoekonomik sınıfı hedeflemek, kendinizi hemen ayırt etmek için yeterlidir.
 • Alıcı niyeti. Pazarlama stratejiniz, muhtemelen, alıcı amacının farklı aşamaları için belirli hedefleme taktikleri içerir. Bu aşamalardan birine daha fazla odaklanarak kendinizi rekabetçi bir şekilde farklılaştırabilirsiniz.
 • Marka, imaj ve ses. Diğer bir seçenek de markanızı canlandırmak, imajınızı ve sesinizi değiştirerek rakiplerinizden daha güçlü bir şekilde ayrı durmaktır. Örneğin, tüm rakiplerinizin havasız, aşırı profesyonel bir sesi varsa, daha rahat ve rahat bir şeyler sunabilirsiniz. Bu, özellikle bu süreçte demografik hedeflemenizi de güncellerseniz güçlüdür.
 • Kalite ve destek. Daha iyi ürün ve hizmet kalitesi, daha iyi destek veya her ikisini birden sunarak kendinizi rakiplerinizden ayırmayı düşünün. İddialarınızı destekleyebildiğiniz sürece, bu ayrımları ileriye dönük dijital pazarlama stratejinizin temel parçaları haline getirin.

Uygun Yerde Harcama

otomasyon sayesinde ve diğer ölçeklenebilir, yüksek teknoloji araçları, dijital pazarlama nispeten ucuzdur. Küçük bir işletme veya birey, yalnızca birkaç yüz dolara temel bir dijital pazarlama stratejisiyle başlayabilir. Ancak en büyük rakiplerinizden bazılarıyla ulusal ölçekte rekabet etmek istiyorsanız, çok daha fazlasını harcamanız gerekecek.

Pek çok girişimci ve pazarlamacı, böyle cesur bir kumar oynamaktan çok korkar, ancak rekabetinizi geride bırakmanın en akıllıca strateji olduğu durumlar vardır. Bir rakip belirli bir anahtar kelime için birinci sıraya ulaşmak için 50.000 dolar harcadıysa, muhtemelen bunun iyi bir nedeni vardır – ve onları geçmek için 60.000 dolar harcamak kaynaklarınızı en iyi şekilde kullanmak olabilir.

Rekabeti Avantajınız İçin Kullanın

Rakiplerinizi düşman veya tehdit olarak düşünmek doğaldır, ancak onlar size yeni fırsatlar da sunabilirler. Sadece onlardan kaçınmak veya onlara hükmetmek yerine, rekabetinizin gücünden yararlanmayı düşünün.

Örneğin:

 • İçerik işbirlikleri. Rakiplerinizden biriyle ortak olun ve paylaşılan bir içerik parçası üzerinde işbirliği yapın. İkinizin de görünürlüğünüzü artırmanıza yardımcı olabilir.
 • Ortaklıklar. Erişiminizi genişletmek ve karşılıklı fayda sağlamak için rakiplerinizden biriyle ortaklık kurun.
 • Markalı anahtar kelime optimizasyonu. Rakiplerinizin markalı anahtar kelimelerini optimize etmek, hatta kullanıcılar rakiplerinizin markalı anahtar kelimelerini aradığında görüntülenen reklamlar için ödeme yapmak mümkündür. Bu biraz kirli bir strateji, ancak rekabetinizi başka şekillerde yenmede sorun yaşıyorsanız değerli bir koz olabilir.

Tutmaya Odaklanma

Daha fazla değer elde edebilirsiniz elde tutmaya odaklanarak mevcut dijital pazarlama stratejilerinizin dışında. Unutmayın, müşteriyi elde tutmak, müşteri kazanmaktan daha ucuz ve daha etkilidir. Dijital pazarlama stratejilerinize zaten yüklü miktarda para harcıyorsanız, markanıza çektiğiniz her yeni müşterinin değerini en üst düzeye çıkarmalısınız.

Daha fazla destek sunmak, müşteri sadakati teşvikleri ve daha güçlü müşteri ilişkileri başlamak için harika yerlerdir. Ayrıca, doğal olarak markanıza daha sadık müşteriler çekebilmek için bir tavsiye programı oluşturmayı düşünün.

Dijital pazarlama çalışmalarınızda rekabet sorununu yeterince ele almanın birçok yolu vardır. Bazıları doğal olarak markanız için diğerlerinden daha uygun olacaktır. Rakiplerinizi dikkatlice incelemek, doğru bütçeyi belirlemek ve ileriye dönük en iyi yolu seçmek için etkinliğinizi analiz etmek size kalmış.

Resim Kredisi: Pixabay; Peksel; Teşekkürler!

Timothy Carter

Gelir İdaresi Başkanı

Timothy Carter Seattle dijital pazarlama ajansının Gelir İdaresi Başkanıdır SEO.com, DEV.com.tr & PPC.com. SEO ve dijital pazarlama dünyasında 20 yıldan fazla bir süredir satış operasyonlarını yönetmek, oluşturmak ve ölçeklendirmek, şirketlerin gelir verimliliğini artırmasına ve web sitelerinden ve satış ekiplerinden büyüme sağlamasına yardımcı oldu. Çalışmadığı zamanlarda Tim, birkaç tur disk golf oynamaktan, koşmaktan ve eşi ve ailesiyle kumsalda – tercihen Hawaii’de bir fincan Kona kahvesi ile – vakit geçirmekten hoşlanır. Onu Twitter’da takip edin @TimothyCarterKaynak : https://readwrite.com/how-to-solve-the-competition-problem-in-digital-marketing/

Yorum yapın