DevZero, geliştirici araçlarını buluta kaydırarak programcı görevlerini hızlandırır • Teknolojik Haberler


Geliştiriciler, yerel dizüstü bilgisayarlarında yazılım oluşturma ve test etme eğilimindedir, ancak bu makineler genellikle tam ölçekli bir geliştirme ortamını verimli bir şekilde çalıştırmak için gerekli kaynaklardan yoksundur. Büyük şirketler, geliştirme araçlarını ve testleri buluta taşımak için özel sistemler oluşturmuştur, ancak bu tür bir yaklaşım genellikle küçük şirketler için ulaşılamaz olmuştur.

DevSıfıreski bir Uber mühendisi tarafından başlatılan bir girişim, geliştiricilerin bulutta kod oluşturmasına ve test etmesine olanak tanıyan, yerel makinedeki kaynak yükünü kaldıran ve görünürde geliştiricilerin yerel olarak derlemeler için harcanan zamanını serbest bırakan bir sistem oluşturdu.

Bugün girişim, daha önce duyurulmamış 5 milyon $’lık başlangıç ​​turunu ve 21 milyon $’lık daha yeni bir A Serisini içeren 26 milyon $’lık finansmanı duyurdu.

Şirketin kurucu ortağı ve CEO’su Debo Ray, amacının mühendisler için geliştirme sürecini basitleştirirken, bunu gerçekleştirmek için istedikleri araçları yanlarında getirmelerine izin vermek olduğunu söylüyor.

“Bir geliştirici iş yapmak istediğinde, ne yapmak isterlerse yapsınlar, onlara, yalnızca işin gelir getiren bölümlerine odaklanarak ve DevZero’ya Ray, Teknolojik Haberler’a verdiği demeçte, temeldeki geliştirici altyapısıyla ilgilenebilir.

Bugün çoğu geliştirici işinin dizüstü bilgisayarlarda yapıldığını ve geliştiricinin makinesinin büyük zaman dilimleri için bağlı olduğu durumlarda özellikle derlemenin zaman alıcı olabileceğini söylüyor. “Yerel dizüstü bilgisayarlar çok kısıtlı kaynaklara sahip. Geliştirici sürecini daha da güçlendirmek için esnekliği ve uzak bulut kaynaklarını getirdiğimiz yer burasıdır” dedi. Geliştirme ortamını buluta taşıyarak, derleme sürecine daha fazla kaynak koyarak geliştiricilerin daha hızlı işbaşı yapmasını sağlar.

Ray, Uber’de dişlerini kesti. 2016’da oraya vardığında sadece birkaç yüz mühendis olduğunu söylüyor. Bu, önümüzdeki birkaç yıl içinde 4000’in üzerine çıktı ve geliştirici üretkenliği büyük bir öncelikti. Orada bulunduğu süre boyunca, geliştirme ortamının büyük bölümünü dizüstü bilgisayarlardan buluta taşımak için birkaç proje üzerinde çalıştı ve daha genel bir şey inşa etme fikrini edindi.

Geçen Ocak ayında DevZero’yu başlatmak için şirketten ayrıldı.

Bugün şirketin 21 çalışanı var ve aktif olarak işe alıyor. Uber’e katılmadan önce bir girişimi olan Ray, çeşitliliğe sahip bir organizasyon oluşturmanın kendisi için önemli olduğunu ve bunun eninde sonunda daha iyi bir ürünle sonuçlanacağına inandığını söylüyor. “Yani bu geçmişimden bir ders: genel olarak fark ettiğim şey, farklı geçmişlere sahip bir grup insanı bir sorunu çözmek için bir araya getirdiğinizde, sonunda en iyi çözümü buluyorsunuz” dedi.

Anthos Capital liderliğinde, Foundation Capital’in de katılımıyla gerçekleşen 21 milyon dolarlık A Serisi’ne gelince. Fika Ventures, Foundation Capital ve Madrona Venture Group. Foundation Capital, Fika ve Madrona’nın yardımıyla 5 milyon dolarlık başlangıç ​​turunu yönetti.Kaynak : https://techcrunch.com/2023/01/24/devzero-speeds-up-developer-tasks-by-moving-developer-environment-to-cloud/

Yorum yapın