Devasa enerji depolama sistemi Birleşik Krallık’ta çevrimiçi oluyor • The Register


Avrupa’nın en büyük pil enerji depolama tesisi, 196 MWh’ye kadar elektrik depolama kapasitesiyle Birleşik Krallık’ta hayata geçti ve fosil yakıtları yenilenebilir enerji ile değiştirmek için teknolojinin daha fazla kullanılmasına giden yolu işaret ediyor.

İngiltere’nin Kuzey Denizi kıyısına doğru Hull yakınlarındaki Pillswood projesi Harmony Energy Limited tarafından geliştirildi ve elektrik şebekesine yük dengeleme hizmeti vermeyi amaçlıyor. İki saat boyunca yaklaşık 300.000 eve güç sağlamak için yeterli enerjiyi depoladığı iddia ediliyor.

Göre uyumproje, şirketin birden fazla birimini kullanan Tesla pil teknolojisine dayanmaktadır. mega paket sistem. Her birim bir nakliye konteyneri büyüklüğündedir ve 3MWh’den fazla enerji depolama kapasitesine sahiptir. Projenin inşaatı da Tesla tarafından yönetildi.

Aynı teknoloji, dünyanın en büyük yenilenebilir enerji depolama tesislerinden biri olan Avustralya’daki Victoria Big Battery’de halihazırda kullanılıyor.

Harmony, bu yeni tesisin, ilk aşamasının gelecek yıl devreye alınması beklenen devasa Dogger Bank açık deniz rüzgar çiftliği için bağlantı noktası olması planlanan National Grid’in Creyke Beck trafo merkezine yakın bir yerde bulunduğunu söyledi.

Pillswood projesinin başlangıçta Aralık ayında iki aşamada faaliyete geçmesi planlanıyordu, ancak Harmony, aktivasyonun Ulusal Şebeke’nin kış döneminde istikrarlı ve güvenli güç sağlama çabalarını desteklemek için öne sürüldüğünü iddia ediyor.

Hareket, bu kış İngiltere hükümetinin beklemeye alınmasına yol açan potansiyel elektrik kesintilerine ilişkin raporların ardından geldi. veri merkezi operatörleri ile görüşmeler altyapının çalışır durumda tutulması hakkında.

Bu tür yüksek kapasiteli enerji depolama sistemleri, potansiyel olarak veri merkezi sitelerinde yedek güç için yaygın olarak kullanılan dizel jeneratörlerin yerini alarak veri merkezlerini çevrimiçi tutmada rol oynayabilir.

Bu yılın başlarında, Google başladı test yapmak 2030 yılına kadar tamamen karbonsuz enerjiyle çalıştırılma hedefiyle Belçika’daki veri merkezlerinden birinde böyle bir sistem. Arama devi, St Ghislain veri merkezinde, dizel güç yedeğinin yerini almak için pil sistemini kullandı. Batarya sisteminin yerel elektrik şebekesinin yükünü dengelemek için de kullanılacağı belirtildi.

Bir şirkete göre, bu tür sistemler, veri merkezi operatörlerinin fazla enerji depolama kapasitelerinin bir kısmını yüksek talep dönemlerinde şebekeye geri beslediğini görebilir. ders çalışma araştırma firması Omdia tarafından bu yılın başlarında. Microsoft ve UPS satıcısı Eaton da içine bakmak Azure veri merkezlerinde bunu sağlamak.

Bu arada Harmony, şu andan Ekim 2023’e kadar bir süre için planlanan enerjilendirme tarihleriyle yapım aşamasında olan beş enerji depolama sistemine sahip olduğunu söyledi.

Direktör Peter Kavanagh, Pillswood projesinin tamamlanmasının ve devreye alınmasının şirket için önemli bir kilometre taşı olduğunu çünkü portföyün çevrimiçi hale gelen ilk projesi olduğunu söyledi.

“Tüm paydaşlar, BESS hizmetlerinin kışın ilk aylarında verilebilmesini sağlamak için kıştan önce bu projeye enerji sağlamanın önemini kabul etti ve projenin teslim edilmesindeki çabaları için Tesla, G2 Energy ve Northern Powergrid’e teşekkür etmek istiyoruz. çok zorlu jeopolitik ve küresel tedarik zinciri ortamına rağmen programın ilerisinde” dedi.

IDC Europe’un kıdemli araştırma direktörü Andrew Buss, pil gücünün yeri olduğunu ancak Pillswood projesi gibi planların veri merkezleri için en iyi model olmayabileceğini söyledi. “Pil bazlı enerji depolama sistemlerinin, altyapıya güç sağlamayı şebekeden ayırma ve elektrik kesildiğinde devreye girme potansiyeline sahip olduğu doğrudur. Bunu hem daha genel amaçlı kullanım için görüyoruz hem de veri merkezi kullanımı için daha uygulanabilir hale geliyor ve ayrıca daha büyük ölçekli mahalle, blok veya metro alanı gücü.”

“En büyük sorunlardan biri ölçek ve maliyet ve Hull gibi ızgara tabanlı sistemlerin bazı iyi örnekleri olsa da, bu veri merkezi kampüsleri için o kadar da mümkün olmayabilir.”

Buss, lityum pillerden eski moda kurşun asit tipine veya bazı veri merkezi operatörlerinin deneyler yaptığı hidrojen bazlı yakıt hücrelerine geçmenin daha uygun olabileceğini söyledi.

“Günün sonunda, dizel jeneratörler oldukça kompakt, çok ucuz, iyi anlaşılmış, genel olarak güvenilirdir, bu nedenle yatırım getirisine veya emisyon azaltımlarına dayalı olarak halihazırda inşa edilmiş kurulumlarda bunların değiştirilmesi nispeten küçüktür.” ®Kaynak : https://go.theregister.com/feed/www.theregister.com/2022/11/24/uk_battery_energy_storage/

Yorum yapın