Deno, tam olarak yönetilen bir çalışma zamanı hizmeti başlatmak için 21 milyon dolar artırdı – Teknolojik Haberler


deno, adını taşıyan Deno çalışma zamanının arkasındaki geliştirme şirketi, bugün Sequoia liderliğindeki 21 milyon dolarlık A Serisi turunu kapattığını ve toplamını 26 milyon dolara çıkardığını duyurdu. CEO Ryan Dahl’a göre, yeni nakit, pazarlama operasyonlarını büyütürken ve yeni iş kollarını keşfederken, Deno’nun ticari teklifi Deno Deploy’u geliştirmeye harcanacak.

Deno, Rust programlama diline ve başlangıçta Google Chrome ve Chromium web tarayıcıları için geliştirilmiş V8 JavaScript motoruna dayalı JavaScript, TypeScript ve WebAssembly için bir çalışma zamanıdır. Node.js’yi de oluşturan Dahl tarafından ortaklaşa oluşturulan Deno, sunucuları yönetmek, bilimsel hesaplamalar yapmak ve daha fazlası için kullanılabilecek “üretken” ve güvenli bir komut dosyası oluşturma ortamı sağlamayı amaçlamaktadır.

Üretken bir mühendis olan Dahl, Deno’yu 2019’da Node.js üzerine araçlar ve hizmetler oluşturan StrongLoop’un kurucu ortağı Bert Belder ile birlikte piyasaya sürdü. Dahl, Teknolojik Haberler’a bir Soru-Cevap e-postasında “Genel olarak, şirketin amacı JavaScript’in tarayıcı dışında kullanımını ilerletmektir” dedi. “Asıl sorun, web olan çeşitli ve dağıtılmış altyapının muazzam karmaşıklığının nasıl evcilleştirileceğidir.”

Dahl, Deno’yu, geliştiricilerin sunucu tarafı komut dosyası oluşturma için JavaScript kullanmasına izin veren Node.js’nin bir devamı olarak görür (yani, dinamik web sayfası içeriği oluşturmak için komut dosyalarını sunucu tarafında çalıştırma). Deno, Node.js’nin birlikte çalışabilirlik eksikliğini çözmeyi amaçlar ve – Node.js’den farklı olarak – bulut sağlayıcılarının sunucu kaynak yönetimini soyutladığı sunucusuz bilgi işlem için optimize edilmiştir.

“Sen ver [Deno] bir istek alan ve bir yanıt döndüren bir JavaScript işlevi ve bunu, düşük trafikse, süresiz olarak sıfır maliyetle geniş ölçekte sunabiliriz,” diye açıkladı Dahl.

Deno şirketi, GitHub’da halihazırda on binlerce haftalık aktif kullanıcısı olan açık kaynak projesi Deno’ya katkıda bulunuyor. Tam zamanlı bir mühendis ekibi Deno üzerinde çalışarak sorunları ve hataları ele alıyor ve yeni sürümleri dağıtıyor. Ancak Deno, aynı zamanda, dünya çapında 33 bölgeye sahip bir ağ üzerinde çalışan, yönetilen bir Deno hizmeti olan yukarıda bahsedilen Deno Deploy’a erişim de satıyor.

Dahl, Cloudflare Workers’ı Deno Deploy ile en yakından rekabet eden şirketler olarak görüyor ve onu Vercel, Netlify ve Fastly izliyor. Ancak Deno bugüne kadar birkaç galibiyet aldı. işbirliği Slack ile yeni nesil geliştirme platformunu geliştirmek için.

Deno aynı zamanda Node.js ve Cloudflare arasında, uygulamaların yeniden yazmaya gerek kalmadan Cloudflare Workers, Deno ve Node.js arasında aktarılmasına izin veren bir girişimin de üyesidir; bu, şu anda erişilemeyecek bir başarıdır.

Dahl, “İster tarayıcıların kendileri, isterse web sitelerini veya veritabanlarını barındıran sunucular olsun, web’deki altyapıyı iyileştirmek için büyük miktarda ekonomik baskı var” dedi. “[Our goal is to provide] çok optimal, çok ucuz bulut hizmetleri.”

Sequoia’nın yanı sıra Four Rivers Ventures, Rauch Capital, Long Journey Ventures, Mozilla Corporation ve Shasta Ventures Deno’yu destekledi. Şirketin şu anda 17 çalışanı var ve önümüzdeki yıl 10 kişiyi daha işe almayı planlıyor.Kaynak : https://techcrunch.com/2022/06/21/deno-raises-21m-to-launch-a-fully-managed-runtime-service/

Yorum yapın