Denemek için SLAX ve Peppermint OS’nin yeni sürümleri • Kayıt


En hafif Linux dağıtımlarından biri olan Slax ve web merkezli bir Debian remixi olan Peppermint OS, bu hafta yeni sürümler çıkardı.

gevşek Çek geliştiriciden çok hafif bir canlı-orta dağıtımdır Tomáš Matějíček (Çek Dili). Olarak Reg o zaman bahsedilen, bu yılın başlarında, Slax birkaç yıl içinde ilk güncellemesini aldı. Bu güncelleme, sürüm 11.2, son birkaç Slax sürümünde olduğu gibi Debian’a dayanıyordu.

Slax köklerine geri dönüyor

Şimdi, 15 dışarı. Dokuz yıl sonra Slax, Slackware köklerine geri dönüyor. Slax 15, aşağıdakilere dayanmaktadır: yeni çıkan Slackware 15 – kendisi altı yıl içinde ilk yeni Slackware sürümüdür. (Slax’ın sürüm numaraları, temel alınan işletim sisteminin sürümünü belirtir.)

Masaüstü bilgisayarlar Slax'ten çok daha az gelmez, ancak bir krizde sizi korur.

Masaüstü bilgisayarlar Slax’ten çok daha az gelmez, ancak bir krizde sizi korur

Sadece 242MB ile Slax 15, Slax 11.4’ten bile daha küçüktür. Ancak, Slax 15 yalnızca 64 bit olduğundan, Debian tabanlı sürüm de yaşamaya devam ediyor. Çevrimiçi olmanıza ve ek yazılım yüklemenize izin verecek canlı bir grafik Linux işletim sistemine ihtiyacınız varsa, Slax sizin için burada. Ve küçük olduğu için indirmesi hızlıdır.

nane taze

nane işletim sistemi daha geleneksel bir dağıtımdır: bir sabit diskten kurulmak ve çalıştırılmak üzere tasarlanmıştır. Adı onun bir referansıdır kökenler Linux Mint’te, o zamandan beri, önce Lubuntu’ya ve daha yakın zamanda Debian’a temel değiştirdi.

Peppermint OS'nin yeni Devuan sürümü, Debian ikizi ile aynı görünüyor.

Peppermint OS’nin yeni Devuan sürümü, Debian ikiziyle aynı görünüyor

Ne yazık ki, Peppermint 6-10’un proje lideri Mark “PCNetSpec” Greaves vefat etti erken 2020’de. Bu kayıptan sonra, dağıtımın bir sonraki sürümü için birkaç yıl geçti, ancak bu yıl, iade Debian’ın kararlı sürümünü temel alan yeni bir sürümle.

Bu ay, Devuan’a dayanan başka bir yeni baskı katıldı kararlı, yani toplam dört sürüm: 32 ve 64 bit Debian tabanlı sürümler, ayrıca 32 ve 64 bit Devuan tabanlı sürümler.

Her iki 32 bit sürümü de denedik. Kesinlikle aynı görünüyorlar – aslında aşağıdaki gibi systemd ile ilgili komutları arayarak hangisinin hangisi olduğunu kontrol etmemiz gerekiyordu. systemctl. Devuan tabanlı sürüm biraz daha az RAM kullandı, ancak bunun dışında ayırt edilemezler.

Masaüstü, Cinnamon’dan Nemo dosya yöneticisi ile Xfce panellerinin ve menülerinin özel bir karışımıdır. Varsayılan olarak pek çok tam teşekküllü uygulama yüklenmemiş olsa da, Vim, Gdebi, Gparted, dconf Editor ve Synaptic gibi yaygın olarak görülmeyen şeyler de dahil olmak üzere çok sayıda aksesuar ve araç vardır.

SSB’ler nedir?

Peppermint OS, işletim sistemlerini denemek ve özelleştirmek isteyenler için bir dağıtım gibi görünüyor. Oldukça web merkezlidir ve birden çok web tarayıcısı seçeneği sunar ve hepsini bir kerede yanlışlıkla yüklemek oldukça kolaydır. Bazı pürüzler bulduk: karşılama ekranı ve uygulama başlatma menüsü, bu terimlerin ne anlama geldiğini açıklamadan, örneğin “ICE” ve “SSB’ler” hakkında şifreli (ve kötü noktalanmış) mesajlar içeriyor. Özel sistem güncelleme komut dosyası ilk kez başarısız oldu ve arka plan katılımsız yükseltme arka plan programıyla çakıştığını fark edemedi. Yeniden başlatma ve yeniden çalıştırma işe yaradı.

Bizim için Peppermint OS, ChromeOS’un tamamen FOSS yerine geçmesinden görmeyi umduğumuz şey değil. Bu hedefi tutturmak için çok daha fazla basitleştirmeye ihtiyaç olduğunu düşünüyoruz: bunun yerine çok fazla twiddling var. Büyükannenin önüne konmaya hazır değil. Bunu söyleyerek, kolay, samimi bir Devuan remixi görmek güzel ve bunlardan daha fazlasını görmekten mutlu oluruz. ®

Kaynak : https://go.theregister.com/feed/www.theregister.com/2022/08/05/peppermint_os_and_slax_both/

Yorum yapın