Deliveree, Güneydoğu Asya’nın engebeli lojistik ortamını düzeltiyor – Teknolojik Haberler


Güneydoğu Asya’nın çoğunda lojistik sadece karmaşık değil, aynı zamanda pahalıdır. teslimatçı Bu sorunu yalnızca müşterilerin kamyon rezervasyonu yapmasına izin vermekle kalmayıp aynı zamanda konuma, kamyon yüklerine ve hatta hava durumuna göre en iyi rotayı belirlemek için algoritmalar kullanan bir platformla çözmek istiyor. Şirket bugün, Gobi Partners ve SPIL Ventures tarafından yönetilen ve geri dönen yatırımcı Inspire Ventures’ın katılımıyla 70 milyon dolarlık bir C Serisi topladığını duyurdu. Bu, 2015 yılında kurulduğundan bu yana şirketin toplamını 109 milyon dolara getiriyor.

Kurucu ve CEO Tom Kim, yüksek lojistik maliyetinin tüketicilerin daha yüksek fiyatlar ödemesi anlamına geldiğini söyledi. “Pazarı görme şeklimiz bir numara, kamyon taşımacılığı ve kargo taşımacılığındaki verimsizlik, maliyetleri önemli ölçüde artırdı. California, Los Angeles’ta olduğunuzu ve bir çift Nike ayakkabı aldığınızı hayal edin. Bu satış maliyetinin ne kadarı lojistik, nakliye ve depolamaya harcanıyor? Cevap çok iyi belgelenmiştir. Yaklaşık %8’dir. Aynı Nike ayakkabılarını Çin’den alırsanız, cevap yaklaşık %15’tir. Ve aynı Nike ayakkabılarını Endonezya, Tayland veya Filipinler’den alırsanız, cevap %25’e çok daha yakın, belki de %30’dan fazla olacaktır.”

Şirket, son 24 ayda brüt işlem değerini 3,2 kat artırdığını ve bu yıl 100 milyon doları aşacağını söylüyor. Şu anda platformunda 500 çalışanı ve 100.000 sürücüsü var.

Deliveree şu anda Endonezya, Filipinler ve Tayland’da mevcuttur. Öncelikle ticari malları veya büyük eşyaları taşıyan büyük kamyonlara odaklanır. Kim, Google Analytics’e dayanarak diğer lojistik şirketlerinden daha fazla arandığını söyledi. Bunlar arasında Endonezya’da Waresix, Go Box, Kargo Tech ve Logisly; Filipinler’de Mober, Inteluck ve TheLorry; ve Tayland’da Giztik, TheLorry ve Ezyhaul.

Kim, lojistik savaşının özellikle Waresix gibi birçok lojistik girişiminin finansman aldığı Endonezya’da kızıştığını da sözlerine ekledi.

Teknolojik Haberler’a “Uzayda birçok yeni girişimin ve yıkıcı teknolojinin inşa edildiği yer ve kesinlikle çok aktif bir pazar” dedi. “Warex ve hatta Kargo Tech gibi tüm bu tanınmış oyuncular var. Filipinler ve Tayland da ilginç ve harika pazarlar ancak lojistik alanında, özellikle kargo, kamyon ve navlun gibi daha az oyuncu var.”

Deliveree’nin çözdüğü sorunlardan biri, kamyonların verimsiz kullanımıdır. Örneğin, kamyonlar bir yük malı teslim eder, ancak daha sonra boş olarak depolara geri döner. Bununla birlikte, Deliveree’nin sisteminin bir parçasıysa, şirketler geri dönüş yolunda malları göndermek için onu rezerve edebilirler. Bu, yakıt, zaman ve sevk ekiplerine harcanan paranın daha iyi kullanılmasını sağlar.

Kim, “Tayland, Filipinler ve Endonezya’da çok fazla boş kamyon dönüyor, çünkü herkesin kendi kurumsal filosu var” dedi. “Tek yönlü teslimat yapıyorlar ve kamyon boş dönüyor. Bir depodan başka bir şehirdeki bir tür tesise mal gönderirken, uzun mesafeli teslimatlar için bile bu şekildedir. Aynı şey olur – kamyonu bir yöne dolu gönderirsiniz ve bazen yüzlerce kilometre boş olarak geri gelir.”

Deliveree, bu sorunları dinamik bir pazarla çözüyor, Kim’in dediğine göre şu anda bağımsız sürücüler ve kamyon şirketlerinin bir kombinasyonu da dahil olmak üzere on binlerce müşterisi ve satıcısı var. Pazarın teknolojisi, hacmiyle birleştiğinde, bir kamyon yolculuğunda müşterileri her iki yönde de tanımlayabilir, bu nedenle nadiren boş seyahat eder. Pazar yeri talebi toplar ve kamyonların dolu kalması için en uygun rotaları belirler. Kim, Deliveree gelmeden önce %40 ila %50 kullanım oranının ortalamanın üzerinde kabul edildiğini söyledi. Ancak Deliveree’nin pazarında, Deliveree’nin beş yıldır üzerinde çalıştığı dahili olarak oluşturulan veri seti sayesinde kamyonlar %80’e varan bir kullanım oranına ulaşabilir.

“Mükemmel olmaktan uzak olsa da, her gün binlerce rezervasyon yaptığımız için her gün daha akıllı hale geliyor ve rezervasyonun süresi, haftanın günü, günün saati, hatta hava durumu hakkında daha doğru tahminler yapabiliyor. . Bunların hepsi süreler üzerinde ciddi etkisi olan şeyler” dedi Kim.

Bu aynı zamanda ambarın daha kısa bekleme kuyruklarına sahip olduğu anlamına gelir, çünkü Deliveree’nin algoritmaları hangi yükleme ve bekleme sürelerinin olacağını tahmin edebilir.

Çoğu şirketin kendi filoları vardır, bu da sevk ekipleri, yönetici ekipleri, güvenlik ekipleri, otoparklar ve güvenlik görevlilerinin işe alınması anlamına gelir. Kim, bunun hala en belirgin şekilde yapıldığını ve şirketler için çok fazla ek yük anlamına geldiğini söyledi. Kim, Deliveree’yi şirketlere satarken argümanının, bilançolarını kaldıraçtan kaldırabilecekleri ve varlık bazında olduğu gibi kamyon rezervasyonu yapabilecekleri olduğunu söyledi. Bu, kamyonlara yalnızca ihtiyaç duyduklarında ödeme yaptıkları anlamına gelir. Pandemi olduğunda, birçok şirketin geliri düştü ve Kim, geliri artırmaya çalıştıkları için Deliveree’nin daha fazla benimsenmesine yol açtığını söyledi. Bu, daha fazla şirket sabit maliyetlerini değişken maliyetlere dönüştürmek için para biriktirmenin yollarını bulmaya çalışırken, Deliveree’nin benimsenmesini artırdı.

Teslim edilen, müşteriye bir ücret talep ederek ve bunu taşıyıcılara bölerek para kazanır. Deliveree’nin standart oranı, bağımsız kamyoncu veya kamyonculuk şirketine %80 ve şirket için %20 komisyondur.

Hazırlanan bir açıklamada Gobi Partners genel müdürü Kay Mok, “Pandemi sonrası, tedarik zinciri sorunlarından kaynaklanan enflasyonist bir ortama doğru ilerliyoruz. Deliveree, müşteriler için en iyi teknoloji platformunu oluşturdu ve bu, lojistik ve nakliye şirketi için toplam işletme maliyetini optimize etmelerini ve düşürmelerini sağlayacak.”Kaynak : https://techcrunch.com/2022/06/26/deliveree-is-smoothing-southeast-asias-bumpy-logistics-landscape/

Yorum yapın