Degreed’in kurucu ortağı, kurduğu şirketle ayrıldığı şirkete geri döndü – Teknolojik Haberler


Edtech beceri geliştirme platformu dereceli satın aldı Öğrenin, işverenlerin ekipleri için eğitim hizmetlerini daha iyi hızlandırmaları için yetenek kaynakları merkezleri oluşturur. Neredeyse her zaman ilgili bir teknoloji sektöründe kayda değer bir satın alma işlemini ele alıyor olsak da, buradaki ekstra ilginç kısım, personel bir: her iki şirket de aynı girişimci tarafından ortaklaşa kuruldu, David Blake.

Seri girişimcilerin girişimlerinden birinin diğer girişimlerinden birini satın aldığını görmek nadirdir. Bunun bir nedeni, karar verirken bir çıkar çatışması veya güç dengesizliği olabilmesidir. Sonuçta, çoğu insan kendileriyle hemfikirdir. Örneğin, Tesla hissedarları, Tesla, Musk’ın aynı zamanda yönetim kurulu başkanı ve en büyük hissedarı olduğu SolarCity’yi satın aldığında CEO Elon Musk’a bir şekilde dava açtı. (Onu güneş enerjisi tesisatçısını kurtarmakla suçladılar; bir yargıç daha sonra Tesla’nın şirket için fazla ödeme yapmadığına karar verdi.)

Blake, tüm anlaşmazlıkları ifşa ettiğini ve müzakere sürecinde Degreed’i temsil etmekten vazgeçtiğini söyledi. O sadece kendini Learn In’in CEO’su olarak temsil ederken, Degreed’in yönetim kurulu diğer tarafı temsil etti. Yine de, herhangi bir finansal anlaşmadan, özellikle de bu kadar karmaşık bir anlaşmadan tamamen önyargı çıkarmak zor – iki şirket GSV, Firework Ventures ve Album VC dahil olmak üzere yatırımcıları paylaştı.

Blake, anlaşmanın fiyatını veya şartlarını paylaşmayı reddetti.

Girişimci ayrıca, Degreed’in kurucu ortağı olmasına rağmen, son birkaç yılını şirket içinde yönetici başkan olarak “farklı, daha uzak bir rolde” geçirdiğini vurguladı. “Diğer yöneticilerden daha yakın ve operasyonlarda yer aldım ama yönetim kurulu üyesi sıfatıyla” diye ekledi. Dereced, Learn In’e yaklaştı ve anlaşma bir haftadan daha kısa sürede kapandı, dedi.

Blake, bireylere açık erişim eğitim içeriği için başvurabilecekleri bir platform sağlamak için 2012 yılında Degreed’i kurdu. Yüksek hacimli, karma kaliteli platform, sonunda edtech’in tamamen içeriğin keşfiyle ilgili bir öğrenme deneyimi platformu olarak adlandırdığı şeydi.

Blake, siyasi savunuculuk ve demokrasi reformu yapmak için Degreed’den CEO olarak istifa etti. İki yıllık örgütlenme görevinden sonra, büyük bir yatırım getirisi sunmasına rağmen şirketlerde bir şekilde eksik olarak nitelendirdiği “beceri yükseltme konusundaki paradokstan büyülendiğini” söylüyor. Degreed, kendi kendine öğrenme konusunda yenilik yapılmasına yardımcı oldu, ancak bu uygulamaların daha büyük şirketlerde uygulanması üzerinde çalışmadı.

Blake daha sonra, daha özel olarak, Degreed’in doğru kişiler için daha erişilebilir hale getirdiği içeriği sağlayan iş lideri liderliğindeki eğitime odaklanarak Learn In’i oluşturmaya başladı.

Bildiğimiz kadarıyla, Degreed risk sermayesini en son Haziran 2020’de Owl Ventures liderliğindeki 32 milyon dolarlık bir turda artırmıştı. Bugüne kadar toplanan toplam bilinen sermayesi 182 milyon dolar. Bu arada Learn In, Nisan 2020’de 3 milyon doların biraz üzerinde tohum finansmanı ile piyasaya sürüldü. En son Nisan ayında 13 milyon dolar topladı. Girişim finansmanını artırarak Learn In, yatırımcıları yatırımlarından büyük bir getiri ile satıyordu. Bu ilk kontrollerden hemen sonra satış yapmak, ya karışımda sağlam bir kontrol ya da ölçekte bir değişiklik olduğu anlamına gelir.

“Bence Learn In’in bağımsız olarak çok parlak bir geleceği vardı” dedi. Bununla birlikte, Degreed’e katılarak Learn In’in daha geniş bir erişime ve daha büyük müşterilere sahip olduğunu ve ayrıca pazara istediğini verebilir: çalışanların eğitilmesinin büyük ve küçük ihtiyaçları konusunda yardım.

Anlaşmanın bir sonucu olarak, Blake yeni, birleşik varlığın CEO’su olacak ve daha geçen yıl Degreed’in CEO’luğunu devralan Dan Levin istifa edecek. Blake’in daha önce sahip olduğu genel müdür pozisyonuna geri döndüğünü düşünürsek, bu dikkate değer bir karışıklık.

Blake geçişi “dostane” olarak nitelendirdi ve Levin’in yönetimini takdir ettiğini söyledi.

Blake tamamen tek bir iş unvanına sahip olmaya geri dönmüyor. Learn In dışında Blake, neredeyse yazarların önderlik ettiği kitap kulüplerini okuyuculara getirmek için milyonlarca girişim doları toplayan pandemik başlangıç ​​Kitap Kulübü’nü de harcadı. Blake, en son yaklaşık bir yıl önce fon sağladığını açıklayan Kitap Kulübü’nün aktif CEO’su olarak kalacağını söyledi. Önceki girişimlerinden daha çok bir tüketici oyunu, yoksa Degreed’in bir sonraki hedefi olabileceğini söyleyebiliriz.Kaynak : https://techcrunch.com/2022/06/27/degreeds-co-founder-is-back-at-the-company-he-left-with-the-startup-he-built/

Yorum yapın