DeanBeat: RP1, 4.000 kişiyi tek bir metaverse plazasında bir araya getirmeyi simüle ediyor


Oyun endüstrisi için sırada ne olduğunu öğrenmekle ilgileniyor musunuz? Bu Ekim ayında GamesBeat Summit Next’te endüstrinin gelişmekte olan bölümlerini tartışmak için oyun yöneticilerine katılın. Bugün kayıt Ol.


RP1, 4.000 kişiyi tek bir metaverse plazasında veya parçasında bir araya getirmeyi simüle eden bir metaverse girişimidir.

Metaverse çevrelerinde, Fortnite ve Call of Duty: Warzone gibi oyunlar, örneğin dublajlı olarak aynı dijital alanda 100 veya 150 oyuncu toplayacağından, bu oldukça iyi bir teknik başarıdır. Bu örnekleri sonsuza kadar çoğaltabilirler, ancak bir durumdaki biri diğeriyle uzun gecikmeler dışında konuşamaz. Bu nedenle, RP1’in çalışması henüz prototip aşamasındayken önemli olabilir.

Meta veri deposu gerçek zamanlı, eşzamanlı bir deneyim olarak tasarlandığından, etkileşimdeki gecikmeler veya gecikmeler düşmandır. Epic Games’in CTO’su Kim Libreri, Ocak ayındaki metaverse etkinliğimizde “keskin nişancı ve metaverse” sorunu hakkında konuştu. Fortnite gibi bir oyunda, oyuncular genellikle parçalar halinde veya istedikleri kadar etkileşimde bulunabilecekleri (yani dövüşebilecekleri) tek sunucularda gruplandırılır. Ancak bir keskin nişancı yüksek bir binaya veya dağa giderse ve uzaktaki birini görebilirlerse, başka bir parçada birini gözetliyor olabilirler ve gecikme söz konusu olduğunda bu hayır-hayırdır.

RP1’in kurucuları Sean Mann ve Dean Abramson, sunucuları aynı alana çok daha fazla insanı sıkıştırabilecekleri şekilde yeniden tasarlayarak bu sorunu çözmeyi amaçlıyor. Improbable ve diğerleri gibi şirketler aynı şeyi yapmaya çalışıyor, ancak bu bir tür metaverse Holy Grail.

Abramson, “Birçok insan metaverse hakkında konuştuğunda, ölçeklenebilirlik eksikliğinden bahsediyorlar” dedi. “Bu, gerçek bir meta veri deposuna ulaşmak için büyük bir engel. Bunun mümkün olmadığını söylüyorlar ve donanımın ve Moore Yasasının birden çok kez ikiye katlanmasını beklememiz gerekiyor. Herkesin bu gezegendeki herkes tarafından paylaşılan bu tür bir gelecekte internet yinelemesi olduğuna inandığı şeyi gerçekten başarmaktan on yıl ya da belki iki yıl uzakta olduğumuzu söylüyorlar.”

Bir şirket olarak RP1, ultra verimli yazılımlarla yapılabileceğine inanıyor.

Mann, “İlk demonun yaptığı gibi, yalnızca tek bir sunucuda maksimize etme yeteneğini elde ettik” dedi. “Çok sayıda insanı tek bir yere nasıl koyabileceğimizi görebildiniz. Bir sunucu bu binlerce kişiyi tam sadakatle izleyebilir. Bu gerçekten önemli çünkü oyunlarda tam olarak aslına sadık kalmayan birçok insan var. Parmak ve el hareketleri ve yüz ifadeleri olan karakterlerle ölçeklendirmek gerçekten zor bir problem.”

Mann, birçok vizyon sahibi metaverse hakkında konuştu ve fikir birliğine göre, bir on veya yirmi yıl uzaktayız ve bir 3D tarayıcı aracılığıyla büyük bir ölçeklenebilir dünyaya izin vermek için donanım bekliyoruz, dedi Mann.

Tim Sweeney’den Matthew Ball’a ve şimdi PWC ve McKinsey raporlarının yayınlanması, hepsi büyük ve kalıcı bir dünyayı anlatıyor. Mann, her şeyin ölçeklenebilirlikle başladığını veya yalnızca intranetleri bağladığımızı söyledi. Çok sayıda kullanıcıyı tek bir örneğe koymak ve uygulamaları birbirine bağlamak, çözülmesi zor bir problemdir.

“Mevcut oyun motorları, derlenmemiş web’de konuşlandırılmış deneyimleri (oyunlar, sosyal vb.) ölçek ve kalitede desteklemek için tasarlanmamıştır. Bu vizyonu etkinleştirmek için teknolojilerin tamamen yeniden düşünülmesi gerekecek” dedi.

Son 10 yıldır, RP1’in kurucuları, çevrimiçi pokerden başlayarak sıra tabanlı oyun alanındaki ağ sunucusu mimarisini çözmek için yeni bir paradigma üzerinde çalışıyorlar. 10’dan az kişiden oluşan küçük bir ekipleri var.

Aynı mimarinin, yaygın oyun mimarilerinde var olan sorunları çözmek için küçük değişikliklerle uygulanabileceğini fark ettiler.

RP1 sistemi, yaratıcıların ve geliştiricilerin, gerçek zamanlı kalıcı bir uygulamada deneyimlenmesi gereken oyun, sosyal, dijital ikizler ve Nesnelerin İnterneti uygulamalarında uzaysal 3D içeriği dağıtmalarına olanak tanır.

“Bu yeni mimari, oyun şirketlerinin, içerik oluşturucuların ve geliştiricilerin en iyi yaptıkları şeye odaklanmalarına ve ölçek konusunda endişelenmelerine gerek kalmamasına olanak tanırken, aynı zamanda içeriği yüz milyonlarca sunucuya ev sahipliği yapabilecek kalıcı, parçasız bir dünyaya doğrudan dağıtmalarını sağlar. RP1’in baş müşteri mimarı Yin-Chien Yeap bir röportajda, “kullanıcılar farklı gerçek zamanlı uygulamalara sorunsuz bir şekilde girip çıkıyorlar (diğer adıyla metaverse),” dedi. “Ve böylece mevcut ön derleme ve ön indirme yazılımı modelini atlayarak. Tüm bunlar, Amazon Web Services ve Azure gibi bulut hizmeti sağlayıcılarının ücretinin küçük bir kısmıyla mümkün.”

bir demo

Sean Mann (solda) ve Dean Abramson, RP1’in kurucularıdır.

RP1’in teknolojiyi gösterdiği bir prototip metaverse dünyasına girdim. Yaklaşık bir kilometrekarelik tek bir kalıcı, parçasız sanal gerçeklik alanında uzamsal 3D ses ile 4.000 tam aslına uygunluk avatarına (altı serbestlik derecesi, IK, yüz, el ve parmak izleme) sahip bir demonun ilk aşamasını yeni tamamladılar. boyut. Bunu, Oculus Quest 2 aracılığıyla erişilebilen bir VR uygulamasında (bu şekilde oturum açtım) altı yıllık bir sunucu kullanarak önceden indirme olmadan bir tarayıcı aracılığıyla yaptılar.

Abramson, oyun endüstrisinde büyük bir zorluk olduğu için ses çözümünün tek başına yıkıcı olduğunu söyledi. Demoda çeşitli oyuncu olmayan karakterlerin yanından geçerken (her biri olası benzersiz oyuncuları temsil ediyor), benzersiz komut dosyası ifadeleriyle ses üzerinden konuştuklarını duyabiliyordum. Bu, yanlarından geçerken bir kulağımdan ya da diğerinden duyabildiğim uzamsal bir sesti.

3D ses sayesinde kesinlikle bir varlık hissi hissettim. Etrafta dolaşabilir ve kalabalığın üzerinde süzülebilirdim, ancak sesin her zaman yönlü bir şekilde geldiğini duydum. Bir kentsel alandan daha çok büyük bir plazaya benzeyen bir yere gittik ve RP1 uzaya daha fazla bot bıraktığı için çok gürültülü oldu. Bir noktada, simülasyonda benimle birlikte binlerce kişi vardı.

Yeap ayrıca demoda bana etrafı gösterdi. Alanı RP1 ile inşa etmeye yardım etti ve teknolojiden çok etkilendi. Kendi uygulamalarını oluşturmak için kullanmak istediğini söyledi.

Yeap, “Darboğaz sunucu bağlantısında değil” dedi.

Yakınlık sesi de bir VR alanında tam uzamsal ses ile demonun önemli bir parçasıdır. Teknoloji, masaüstü veya mobil cihazlarda veya oyun konsollarında da yapılabileceği için VR alanlarıyla sınırlı değil. Demo, bir Meta Quest 2 VR başlığında WebXR grafiklerini kullandı.

Yeap, “Takaslar var,” dedi. “Avatarların aslına uygunluğunu artırdıkça, avatarların sayısı düşüyor. Darboğazı ağ türünden ziyade grafik borusuna taşır.”

“Bazen 400 avatar çizerseniz ağın öleceğini düşünüyorsunuz çünkü WebRTC bu kadar çok eşler arası bağlantıyı veya sesi kaldıramıyor. Ancak RP1 koduyla çalışma durumunda, darboğazın tamamen grafiksel olduğunu gördüm. Ağ, diğer ağ motorlarıyla çalışırken ilk kez, ağın kapasitesi bitmeden önce grafiklerim bitti, bu inanılmaz. Ve bu yüzden üzerinde çalışmayı seviyorum. Bunun, metaverse’nin her zaman yöneldiğini iddia ettiği türden bir kitle katılımını sağlayabilme konusunda büyük bir umut vaat ettiğini hissediyorum.”

Abramson, RP1’in muhtemelen şu anda demoya karıştırdığından yaklaşık beş kat daha fazla ses karıştırabileceğini söyledi. RP1 demosuna daha fazla makine ekleyebildiğinde daha fazla fayda olacak, dedi.

Tabii ki, bu sadece bir simülasyon ve sadece bir demo. Küçük bir alanda gerçekten 4.000 insan olana kadar kanıtlanmadığını söyleyebilirsiniz. Ama Mann ve Abramson o günün geleceğini düşünüyorlar.

Abramson, “Sunucunun bakış açısından, botlar insanlar gibi bilgi gönderiyor ve botlar aslında bir insandan daha performanslı çünkü sürekli konuşuyorlar” dedi.

Sonraki adımlar

Yin-Chien Yeap, RP1’de baş müşteri mimarıdır.

İkinci aşama, 100.000 kullanıcıyı 20 kilometrekarelik bir alana yerleştirmek için birçok sunucuyu birbirine bağlayacak. Aynı zamanda, donanım ve ağın yapabileceklerinin sınırlamaları değil, yalnızca bütçe olan sınırlayıcı faktör ile kalıcı ve parçasız olacaktır. (Şirket para toplamayı umuyor).

Mann, “Sosyal deneyimler ve oyunlarda sınırsız sayıda uygulamayı deneyimleyen tamamen yeni bir tarayıcı aracılığıyla geleceğin nasıl görünebileceğini göstermek için farklı deneyimler sunacağız” dedi. “Bizi heyecanlandıran şey, bir kullanıcının bir mağazada, müzede, oyunda, çalışma alanında veya sosyal buluşmalarda bulunduğu yere bir bağlantı gönderdiğini ve bir arkadaşının veya hayranının herhangi bir cihazdan (mobil, AR) oynamak veya izlemek için anında onlara katılabileceğini hayal etmektir. , VR ve masaüstü) hiçbir şeyi önceden indirmenize gerek kalmadan.”

Şirket, demoyu olabildiğince çok büyük oyun şirketine gösteriyor.

Abramson, “Sunucu tarafında yapmamız gereken başka mimari değişiklikler var,” dedi. “Bunu henüz yapmadık, ancak bir stadyumda olsaydınız ve etrafınız 10.000 kişiyle çevrili olsaydı, size yalnızca hareketlerin hareketlerini gönderebilsek bile, size 10.000 kişinin tamamının tam ses deneyimini verebilirdik. en yakın bin.”

Fortnite gibi bir oyun için RP1 teknolojisini kullanmaya çalışırsanız ne olacağı belli değil. Haritanın ne kadar büyük olduğuna veya küçük bir alana kaç kişiyi sıkıştırmak istediğinize bağlı.

Abramson, “Herkes omuz omuza olursa, çok fazla savaşa girmeyeceksiniz” dedi. “Ufukta göreceğiniz insan sayısı sınırlıdır. 10 km uzağı görebilirsin. Yaklaşık 250 metreye ulaştığınızda insanlar neredeyse görünmez oluyor.”

Her durumda, Abramson, bir alanda şu anda battle royale oyunlarına sığdırabileceğinizden çok daha fazla insanın olabileceğine inanıyor. Sorunun bir kısmı, isteyip istemediğinize dönüşür. Ancak, Braveheart tarzı, bireyselleştirilmiş eylemlerle başka bir orduya saldıran büyük bir ortaçağ ordusunun olduğu oyunları öngörebilirim.

Abramson, “Herkes gerçekten birbirinin üstünde olurdu” dedi.

Bir sonraki hareket, 100.000 kişiyi bir alanda veya bir milyonda göstermek olacaktır. RP1 giderek daha büyük demolar göstermek için daha fazla kaynak elde edene kadar tüm bunlar teorik, ancak bu büyük bir rüya ve bu bir başlangıç.

Mann, “İnsanların metaverse’nin 10 ila 20 yıl uzakta olduğu fikrinin yanlış olduğunu anlayacağını umuyoruz, çünkü Moore Yasası’nın donanım sorununu çözmesini bekliyoruz” dedi. “İnsanların gerçek durumun bu olmadığını bilmesini istiyoruz. Gerçek senaryo şu ki, bir yıl içinde, umarız, pek çok insanı shardless bir mimaride idare edebilecek, tamamen ölçeklenebilir bir sistemi kullanıma sunabiliriz.”

GamesBeat’in inancı oyun endüstrisini ele alırken “tutkunun işle buluştuğu yer”. Ne anlama geliyor? Size haberlerin sizin için ne kadar önemli olduğunu anlatmak istiyoruz – sadece bir oyun stüdyosunda karar veren biri olarak değil, aynı zamanda bir oyun hayranı olarak. İster makalelerimizi okuyun, ister podcast’lerimizi dinleyin veya videolarımızı izleyin, GamesBeat sektör hakkında bilgi edinmenize ve onunla etkileşime girmenin keyfini çıkarmanıza yardımcı olacaktır. Üyelik hakkında daha fazla bilgi edinin.Kaynak : https://venturebeat.com/2022/07/15/the-deanbeat-rp1-simulates-putting-4000-people-together-in-a-single-metaverse-plaza/

Yorum yapın