Dava, Yapay Zekanın İnşa Edilme Şeklini Hedefliyor


Haziran ayı sonlarında Microsoft, kendi bilgisayar kodunu oluşturabilen yeni bir tür yapay zeka teknolojisi yayınladı.

Copilot adı verilen araç, profesyonel programcıların işini hızlandırmak için tasarlandı. Dizüstü bilgisayarlarında yazarken, anında kendi kodlarına ekleyebilecekleri hazır bilgisayar kodu blokları önerecekti.

Birçok programcı yeni aracı sevdi veya en azından ilgisini çekti. Ancak Los Angeles’ta bir programcı, tasarımcı, yazar ve avukat olan Matthew Butterick onlardan biri değildi. Bu ay, o ve diğer avukatlardan oluşan bir ekip, Microsoft’a ve Copilot’u tasarlayıp dağıtan diğer yüksek profilli şirketlere karşı toplu dava statüsü isteyen bir dava açtı.

Birçok ileri teknoloji AI teknolojisi gibi, Copilot da becerilerini büyük miktarda veriyi analiz ederek geliştirdi. Bu durumda güvendiği İnternete gönderilen milyarlarca satırlık bilgisayar kodu. 52 yaşındaki Bay Butterick, bu süreci korsanlıkla bir tutuyor, çünkü sistem mevcut işlere olan borcunu kabul etmiyor. Davası, Microsoft ve işbirlikçilerinin orijinal kodu yazmak için yıllarını harcayan milyonlarca programcının yasal haklarını ihlal ettiğini iddia ediyor.

Davanın, teknoloji endüstrisini yeniden yaratmaya hazırlanan yapay zeka oluşturmanın bir yolu olan “AI eğitimi” adlı bir tasarım tekniğine yönelik ilk yasal saldırı olduğuna inanılıyor. Son yıllarda birçok sanatçı, yazar, uzman ve mahremiyet aktivisti, şirketlerin yapay zeka sistemlerini kendilerine ait olmayan verileri kullanarak eğittiğinden şikayet etti.

Dava, teknoloji endüstrisinin son birkaç on yılında yankılandı. 1990’larda ve 2000’lerde Microsoft, şirketin işinin geleceği için varoluşsal bir tehdit olarak görerek açık kaynaklı yazılımın yükselişiyle mücadele etti. Açık kaynağın önemi arttıkça, Microsoft onu benimsedi ve hatta açık kaynak programcıları için bir ev ve kodlarını oluşturup depoladıkları bir yer olan GitHub’ı satın aldı.

Neredeyse her yeni nesil teknoloji – hatta çevrimiçi arama motorları – benzer yasal zorluklarla karşılaştı. Hukukun giderek daha önemli hale gelen bu alanında uzmanlaşan fikri mülkiyet avukatı Bradley J. Hulbert, genellikle “bunu kapsayan bir yasa veya içtihat yoktur” dedi.

Dava, yapay zeka konusundaki endişelerin bir parçası. Sanatçılar, yazarlar, besteciler ve diğer yaratıcı türler, şirketlerin ve araştırmacıların çalışmalarını kendi rızaları olmadan ve tazminat ödemeden yeni teknoloji yaratmak için kullandıklarından giderek daha fazla endişe duyuyorlar. Şirketler, sanat üreteçleri, Siri ve Alexa gibi konuşma tanıma sistemleri ve hatta sürücüsüz arabalar da dahil olmak üzere çok çeşitli sistemleri bu şekilde eğitiyor.

Copilot, Microsoft’tan bir milyar dolarlık finansmanla desteklenen San Francisco’daki bir yapay zeka laboratuvarı olan OpenAI tarafından oluşturulan teknolojiye dayanmaktadır. OpenAI, dijital verileri kullanarak yapay zeka teknolojilerini eğitmek için giderek yaygınlaşan çabanın ön saflarında yer alıyor.

Microsoft ve GitHub, Copilot’u piyasaya sürdükten sonra GitHub’ın CEO’su Nat Friedman, tweet attı sistemi eğitmek için mevcut kodu kullanmanın, bu sistemleri oluşturan şirketler ve araştırmacılar tarafından sıklıkla kullanılan bir argüman olan telif hakkı yasası kapsamında materyalin “adil kullanımı” olduğu. Ancak henüz hiçbir mahkeme davası bu iddiayı test etmedi.

Bay Butterick bir röportajda “Microsoft ve OpenAI’nin hedefleri GitHub ve Copilot’un çok ötesine geçiyor” dedi. “Herhangi bir veri üzerinde, herhangi bir yerde, ücretsiz, izinsiz, sonsuza kadar eğitim almak istiyorlar.”

2020’de OpenAI, GPT-3 adlı bir sistemi tanıttı. Araştırmacılar sistemi binlerce kitap, Wikipedia makalesi, sohbet günlükleri ve internete gönderilen diğer veriler dahil olmak üzere muazzam miktarda dijital metin kullanarak eğitti.

Tüm bu metindeki kalıpları saptayarak, bu sistem bir dizideki bir sonraki kelimeyi tahmin etmeyi öğrendi. Birisi bu “geniş dil modeline” birkaç kelime yazdığında, düşünceyi metnin tüm paragraflarıyla tamamlayabilir. Bu sayede sistem kendi Twitter gönderilerini, konuşmalarını, şiirlerini ve haberlerini yazabiliyordu.

Sistemi kuran araştırmacıları şaşırtacak şekilde, internete gönderilen sayısız programdan öğrendiği anlaşılan bilgisayar programları bile yazabiliyordu.

Böylece OpenAI bir adım daha ileri giderek yeni bir sistem olan Codex’i özel olarak kodla stoklanmış yeni bir veri koleksiyonu üzerinde eğitti. Bu kodun en azından bir kısmı, laboratuvar daha sonra bir açıklamada söyledi. teknolojiyi detaylandıran araştırma makalesi, Microsoft tarafından sahip olunan ve işletilen popüler bir programlama hizmeti olan GitHub’dan geldi.

Bu yeni sistem, Microsoft’un GitHub aracılığıyla programcılara dağıttığı Copilot’un altında yatan teknoloji haline geldi. Yaklaşık bir yıl boyunca nispeten az sayıda programcı ile test edildikten sonra, Copilot Temmuz ayında GitHub’daki tüm kodlayıcıların kullanımına sunuldu.

Şimdilik, Copilot’un ürettiği kodun basit olduğunu ve daha büyük bir proje için yararlı olabileceğini, ancak bu teknolojiyi kullanmış birçok programcının söylediğine göre, masaj yapılmalı, artırılmalı ve incelenmelidir. Bazı programcılar, yalnızca kodlamayı öğrenirken veya yeni bir dilde ustalaşmaya çalışırken yararlı bulurlar.

Yine de Bay Butterick, Copilot’un kodu en modern teknolojilerin kalbine yerleştiren küresel programcılar topluluğunu yok edeceğinden endişeleniyordu. Sistemin piyasaya sürülmesinden günler sonra, “ başlıklı bir blog yazısı yayınladı.Bu Yardımcı Pilot Aptal ve Beni Öldürmek İstiyor

Bay Butterick kendini kodlarını dünyayla açıkça paylaşan programcılar topluluğunun bir parçası olan bir açık kaynak programcısı olarak tanımlıyor. Son 30 yılda, açık kaynaklı yazılım, web tarayıcıları, akıllı telefonlar ve mobil uygulamalar dahil olmak üzere tüketicilerin her gün kullandığı teknolojilerin çoğunun yükselişine yardımcı oldu.

Açık kaynak yazılımı, kodlayıcılar ve şirketler arasında özgürce paylaşılmak üzere tasarlanmış olsa da, bu paylaşım, daha geniş programcılar topluluğuna fayda sağlayacak şekilde kullanılmasını sağlamak için tasarlanmış lisanslara tabidir. Bay Butterick, Copilot’un bu lisansları ihlal ettiğine ve gelişmeye devam ettikçe açık kaynak kodlayıcıları geçersiz kılacağına inanıyor.

Birkaç ay boyunca konuyla ilgili alenen şikayette bulunduktan sonra, bir avuç başka avukatla davasını açtı. Dava hala ilk aşamalarda ve mahkeme tarafından henüz toplu dava statüsü verilmedi.

Pek çok hukuk uzmanını şaşırtacak şekilde, Bay Butterick’in davası Microsoft, GitHub ve OpenAI’yi telif hakkı ihlaliyle suçlamıyor. Davası, şirketlerin GitHub’ın hizmet şartlarını ve gizlilik politikalarını ihlal ederken aynı zamanda şirketlerin telif hakkı bilgilerini göster materyali kullandıklarında

Bay Butterick ve davanın arkasındaki başka bir avukat olan Joe Saveri, davanın sonunda telif hakkı sorununu çözebileceğini söyledi.

Bir GitHub sözcüsü, şirketin davayı tartışıp konuşamayacağı sorulduğunda, e-postayla gönderilen bir açıklamada şirketin “başlangıçtan itibaren Copilot ile sorumlu bir şekilde yenilik yapmaya kararlı olduğunu ve ürünü dünyanın her yerindeki geliştiricilere en iyi şekilde hizmet verecek şekilde geliştirmeye devam edeceğini” söylemeden önce bunu reddetti. ” Microsoft ve OpenAI, dava hakkında yorum yapmaktan kaçındı.

Çoğu uzman, mevcut yasalara göre, bir AI sistemini telif hakkıyla korunan materyaller üzerinde eğitmenin mutlaka yasa dışı olmadığına inanıyor. Ancak bunu yapmak, sistemin üzerinde eğitildiği verilere büyük ölçüde benzer materyal oluşturması durumunda olabilir.

Bazı Copilot kullanıcıları, söz konusu mevcut programlarla aynı veya neredeyse aynı görünen bir kod üretir; bu, Bay Butterick’in ve diğerlerinin davasının merkezi bir parçası haline gelebilecek bir gözlemdir.

Fikri mülkiyet ve onun modern teknolojideki rolü konusunda uzmanlaşmış, Berkeley’deki California Üniversitesi’nde profesör olan Pam Samuelson, hukukçu düşünürlerin ve düzenleyicilerin bu yasal meseleleri 1980’lerde, teknoloji var olmadan önce kısaca incelediklerini söyledi. Şimdi, dedi, yasal bir değerlendirmeye ihtiyaç var.

Dr. Samuelson, “Bu artık bir oyuncak sorunu değil,” dedi.

Kaynak : https://www.nytimes.com/2022/11/23/technology/copilot-microsoft-ai-lawsuit.html

Yorum yapın