DataOps: Birçok kuruluş için hala çözülmemiş bir zorluk


Transform 2022’yi 19 Temmuz’da ve neredeyse 20 – 28 Temmuz’da geri getirmekten heyecan duyuyoruz. Bilgili görüşmeler ve heyecan verici ağ oluşturma fırsatları için yapay zeka ve veri liderlerine katılın. Bugün kayıt Ol!


Dijital çağımızda herkes verinin önemini anlamaya başladı – bilgi toplama, bunları kuruluş genelinde paylaşma ve kritik görev kararlarını yönlendirmek için kullanma. Yine de pek çok kuruluş, bu şeyleri yeterince iyi ve yeterince hızlı bir şekilde nasıl yapacaklarına hâlâ hakim değil. Talihsiz gerçek şu ki, bazı değerli veriler asla doğru zamanda doğru kişilerle paylaşılmıyor. Daha da kötüsü, karar vericiler güvendikleri verilerin doğru ve güncel olduğundan her zaman emin olamazlar.

Verileri başarılı bir şekilde yönetmek için yeni teknik süreçler oluşturmak ve kültürel beklentileri şekillendirmek mümkündür. Aslında yazılım dünyası, geliştirme süreçleriyle bu amaca çoktan ulaştı ve bugün dataops için bir model olarak kabul edilebilir. Veri yöneticileri, “ürünlerini” aynı yüksek organizasyon, kalite ve güven düzeyine yükseltmeye yeni başlıyor.

Eşsiz değerli bir varlık

21. yüzyılda veri “büyümenin ve değişimin itici gücüdür”Aziz yüzyılda, tıpkı petrolün 100 yıl önce olduğu gibi, İktisatçı yazıyor – ve aynı derecede değerli. “Veri akışları yeni altyapı, yeni işler, yeni tekeller, yeni politikalar ve – en önemlisi – yeni ekonomi yarattı.”

Veri odaklı bir dünyada, herkes, verilerin artık yalnızca önemli iş süreçlerinin bir yan ürünü olmadığını, aynı zamanda kendine özgü benzersiz bir değere sahip temel bir varlık olduğunun farkındadır. Her sektördeki her işletme, verilerini yeni müşteriler bulmak ve müşterileri elde tutmak, müşteriler için marka deneyimini geliştirmek, satış trendlerini incelemek ve pazarlama stratejilerini iyileştirmek için kullanabilir.

Ancak bugün her işletme verilerinden tam olarak yararlanmıyor. Bir Deloitte Analytics anketine göre, veri yönetimi üç faktör tarafından geride tutuluyor. ortak zorluklar özellikle:

  • Düşük kaliteli veriler (anket katılımcılarının sadece %34’ü verilerin entegre, doğru ve merkezi olarak tanımlandığı şekilde “mükemmel” veya “iyi” olduğunu düşündü)
  • Analitik teknolojisi eksikliği (%49 yalnızca temel raporlama araçlarına ve sınırlı tahmine dayalı analitik araçlarına sahipti)
  • Yetersiz yönetici liderliğine atfedilen veri sahipliği “güç mücadeleleri” (%38’i sınırlı araç, veri ve insan paylaşımıyla yerelleştirilmiş analitikler bildirdi; %20’si analitik çabaların “koordine edilmemiş cepleri” olduğunu bildirdi)

Yine de, katılımcıların %49’u analitiklerin karar verme yeteneklerini geliştirdiğini kabul etti. Bir analitik direktörü Deloitte’a “Temelde analitik, iyi iş kararları vermekle ilgilidir” dedi. “Sadece rakamlarla raporlar vermek yardımcı olmuyor. Karar vericilerimize en uygun şekilde bilgi sağlamalıyız.”

Bir veri selinde dengeyi bulmak

Kuruluşlar, “veri tufanı” her gün onlara doğru akıyor. Veri yönetimi yükü çoğunlukla, genellikle verileri analiz etmek için eğitime sahip olan tek çalışan olan BT ekiplerine ve uzman veri ekiplerine düşer. Bir takımı desteklemek için yeni uzmanlar gelse bile, öğrenme eğrisi uzun ve yavaştır.

Ekiplerin birleşik olmaması ve tükettikleri verilerin de faydası olmaz. Bilgi, izlenmesi her zaman kolay olmayan birçok kaynaktan gelir ve birden fazla siloda son bulur. Farklı ekipler, farklı araçlar kullanarak tutarlı süreçler olmadan veri dilimlerini yönetir. Her yerde daha iyi araçlara duyulan basit ihtiyaç, çabayı daha da karmaşık hale getiriyor. Bazen veriler, açıklanamaz bir kara delikte kayboluyor gibi görünüyor.

Deloitte anketine göre, gerçekten içgörüye dayalı işletmeler – kararları verilere dayandıranlar – bugün azınlıkta kalıyor ve “en yaygın suçlu kültürdür”. Çalışma, “analiz araçlarını satın almak ve kullanmak zor değil – davranışları değiştirmek zor” sonucuna varıyor. En temel değişiklik, verilerin “demokratikleştirilmesi”, yani geniş bir yelpazedeki çalışanları analitik konusunda eğitmek ve onları teknik olmayan kişilerin etkin bir şekilde yönetebileceği araçlarla donatmak anlamına geliyor.

Veri yöneticileri için değişen teknoloji ile kültürü değiştirmek arasında doğru dengeyi bulmak çok önemlidir. Bunu yapmak da zor. A Forrester Araştırması Araştırma, %88’inin “teknolojilerini ve süreçlerini ya da kültürlerini ve becerilerini – veya her ikisini de – ihmal ettiğini” buldu. Sadece %12’si, her ikisine de unutmadan odaklanmayı öğrenerek kültür ve teknoloji arasında uygulanabilir bir denge kurduklarını söylüyor. Forrester, bu ender kuruluşlara “veri şampiyonları” adını veriyor.

En iyi uygulamalar neye benziyor?

tanımlandığı gibi Gartner sözlük, dataops, “veri yöneticileri ve veri tüketicileri arasındaki iletişim, entegrasyon ve veri akışlarını” iyileştirmek için bir kuruluş genelinde işbirliğine dayalı veri yönetimi sunar. dataops, verilerin değerini ve kullanışlılığını artırmak için meta verileri kullanarak “dinamik bir ortamda” veri dağıtımının tasarımını, dağıtımını ve yönetimini otomatikleştirir. Dataops, “verilerin, veri modellerinin ve ilgili yapıların öngörülebilir teslimini ve değişiklik yönetimini” sağlayarak, neredeyse doğası gereği en iyi uygulamalara öncülük etmeyi vaat ediyor.

Kuruluşlar, veri yolculuğunun otomatik, derinlemesine, çok boyutlu bir görünümünü sağlayabilen gelişmiş bir veri kökeni platformunu benimseyerek verilerinden daha da fazla değer elde edebilir. Bu, veri yöneticilerine – ve yöneticilerden ön saflara kadar diğer kullanıcılara – verilerin nereden geldiğini ve nereye gittiğini, orijinal kaynaktan raporlamaya kadar tüm yol boyunca haritalama yeteneği ile veri akışında yüksek düzeyde görünürlük sağlar. analitik. Bu tür bir soy, tüm veri akışları ve bağımlılıkları da dahil olmak üzere, hangi siloda yaşarsa yaşasın, bir kuruluşun tüm verilerinin kapsamlı bir sistemler arası görünümünü oluşturmak için otomatikleştirilmiş ve artırılmış yöntemler kullanır.

Ve belki de en önemlisi, veri kökeni çözümü, herkesin kendi veri uzmanı olmasını sağlar. Herkes tüm veri ortamını tek bir ekranda görüntüleyebilir, herhangi bir kaynaktan tek bir otomatik platforma veri çekebilir ve bunu BT veya veri uzmanlarından yardım almadan kendisi yapabilir. Bu, birçok ekibi herkes için çalışan yeni araçlarla birleştirmenin ve verileri şeffaf, güvenilir bir platformda birleştirmenin yanıtını sağlar. Veri ekipleri ek bir avantaj da elde eder: tekrarlayan manuel görevlerden kurtulma.

Bir gerçeğin kaynağı

Şirketler bugün verilerle boğulmuş olabilir, ancak bunun devam etmesini istiyorlar. A “veri için susuzlukForrester raporlarına göre, veriye dayalı karar vericiler, verilerini özümsemekte zorlansalar bile büyümeye devam ediyor. “Veri karar vericilerinin yüzde yetmişi, verileri analiz edip kullanabileceklerinden daha hızlı topluyor, ancak %67’si sürekli olarak mevcut yeteneklerinin sağladığından daha fazla veriye ihtiyaç duyduklarını söylüyor.”

Buna, “zayıf veri maliyetinin” dünyaya mal olduğu bilinen gerçeği de ekleyin. 3,1 trilyon dolar ve şirketlerin neden dataops hakkında düşündüklerini ve en iyi uygulamalara giden yolu hızla takip ettiklerini hayal etmek zor değil. Bütün bunlar, büyük ölçüde, işletme genelinde tek bir hakikat kaynağı oluşturup oluşturamayacaklarına bağlı olacaktır. Bu, herhangi bir ekibin istediği verilerin her zaman orada, her zaman net ve her zaman güvenilir olduğu anlamına gelir – artık kara delikler olmadan.

Ve hepimizin, tüm ekiplerde ve çabalarda yukarıdan aşağıya veri tabanlı, içgörüye dayalı işletmeler haline gelme araçlarına sahip olduğumuzu hatırlamakta fayda var.

Yael Ben Arie, Octopai’nin CEO’su.

DataDecisionMakers

VentureBeat topluluğuna hoş geldiniz!

DataDecisionMakers, veri işi yapan teknik kişiler de dahil olmak üzere uzmanların verilerle ilgili içgörüleri ve yenilikleri paylaşabileceği yerdir.

En yeni fikirleri ve güncel bilgileri, en iyi uygulamaları ve veri ve veri teknolojisinin geleceğini okumak istiyorsanız DataDecisionMakers’da bize katılın.

Kendi makalenize katkıda bulunmayı bile düşünebilirsiniz!

DataDecisionMakers’dan Daha Fazlasını OkuyunKaynak : https://venturebeat.com/2022/06/23/dataops-still-an-unsolved-challenge-for-many-organizations/

Yorum yapın