Databricks, Delta Lake veri göl evinin kaynaklarını açıyor


Databricks, veri gölü ve veri ambarı rakiplerinin geçmişteki şüphelerini gidermek amacıyla Salı günü yaptığı açıklamada, Delta Lake 2.0 sürümünün bir parçası olarak tüm Delta Lake API’lerini açık kaynaklı hale getirdiğini söyledi. Şirket ayrıca Delta Gölü’nün tüm iyileştirmelerine katkıda bulunacağını duyurdu. Linux Vakfı.

Cloudera, Dremio, Google (Big Lake), Microsoft, Oracle, SAP, AWS Snowflake, HPE (Ezmeral) ve Vertica gibi Databricks rakipleri şirketi eleştirdi ve Delta Lake’in açık kaynak mı yoksa tescilli mi olduğu konusunda şüphe uyandırdı ve böylece şirketin hissesini elinden aldı. Analistler, potansiyel müşterilerin

Ventana Research araştırma direktörü Matt Aslett, “Yeni duyuru, kullanıcılar için süreklilik ve netlik sağlamalı ve Delta Lake’in tescilli mi yoksa açık kaynak mı olduğu konusundaki kafa karışıklığını (kısmen rakipler tarafından stoklanan) önlemeye yardımcı olmalıdır” dedi.

Constellation Research’ün baş analisti Doug Henschen, duyurularla birlikte Databricks’in müşteri endişelerini ve rekabet eleştirilerini ortadan kaldırdığını söyledi.

Henschen, “Rekabetçi anlaşmalarda Snowflake gibi rakipler, müstakbel müşterilere Delta Lake’in bazı özelliklerinin özel olduğunu gösterecekti,” dedi ve Databricks müşterilerinin artık verilerinin açık bir platformda olduğuna ve olmadıklarına güvenebileceklerini de sözlerine ekledi. Delta Gölü’ne kilitlendi.

Databricks, verileri yerel biçimde depolayan veri gölleri ve yapılandırılmış verileri (genellikle SQL biçiminde) depolayan veri ambarları kavramlarının aksine, hem depolama hem de analitik yetenekleri sunan bir veri mimarisi olan bir veri göl evi olarak Delta Lake’e atıfta bulunur. ).

Telif Hakkı © 2022 IDG Communications, Inc.Kaynak : https://www.infoworld.com/article/3665117/databricks-open-sources-its-delta-lake-data-lake.html#tk.rss_all

Yorum yapın