CyberConnect, verileri kullanıcıların ellerine geri vermek için A Serisini 15 Milyon Dolar’a yükseltti – Teknolojik Haberler


Web3 girişimcileri tarafından verilen sözlerden biri, verileri ademi merkeziyetçilik yoluyla sahiplerinin eline geri vermektir. Singapur merkezli CyberConnect, bu vizyonu gerçekleştirmek için çalışan bir avuç blockchain girişimi arasında yer alıyor ve kısa süre önce toplam 15 milyon dolarlık bir A Serisi finansman turunu kapattı.

Turun baş ortak yatırımcısı, son yıllarda oyun geliştirmede zayıf bir oyuncudan web3 dünyasında bir yatırım juggernautuna yükselen Hong Kong merkezli şirket Animoca Brands. Diğer ortak yatırımcı, Lightspeed Venture Partners’ın Çin’de mağaza açmasına yardım ettiği bilinen Ron Cao tarafından kurulan Şanghay merkezli bir risk sermayesi şirketi olan Sky9 Capital.

CyberConnect CEO’su ve kurucu ortağı Wilson Wei, “Web2’de, en büyük sosyal ağa sahip şirketler, kullanıcılarının sosyal grafiklerine sahiptir ve rekabeti engellemek ve kurumsal çıkarları ilerletmek için etraflarına duvarlar örer” diyor.

Bu nedenle, Wei ve ekibi, uygulamalar ve uygulamalar için verilerin bilgisayarlar arasında paylaşılmasına izin veren temel kurallar olan bir sosyal grafik “protokolü” oluşturuyor. web3’ün durumunda, Facebook gibi merkezi bir aracı olmadan. Nihai hedef, kullanıcıların takipçileri ve takipçileri ile web3 platformlarında seyahat edebilmeleridir.

CyberConnect tarafından desteklenen bir uygulama deneyimi şöyle görünecek: Kullanıcılar, herhangi bir web3 uygulamasına evrensel bir ağ geçidi haline gelen kripto cüzdanlarını, mevcut tüm bağlantılarının gösterileceği bir sosyal platforma bağlar. CyberConnect’in indekslemesine dayanan, takip etmeleri için önerilen kullanıcı adreslerini alacaklar. Birini takip ettiklerinde, bu bilgi parçası CyberConnect’in ağına eklenecek ve “taşınabilir ve kendi kendine egemen” hale gelecektir.

CyberConnect bugüne kadar Project Galaxy ve Mask Network dahil 23 projeye destek vererek toplam 710.000 kullanıcıya ulaştı.

Diğer şirketler, Blockchain Capital tarafından desteklenen merkezi olmayan bir borç verme protokolü olan Aave tarafından işletilen Lens gibi, takipçi birlikte çalışabilirliğine izin vermek için benzer bir altyapı inşa ediyor.

Wei, Teknolojik Haberler’a verdiği demeçte, CyberConnect’in çözümünün iki bileşenden oluştuğunu söylüyor. Lens’e benzer şekilde, bir yazılım geliştirme kiti (SDK), geliştiriciler için son kullanıcıların sosyal grafiklerini yönetmesine izin veren özel uygulamalar oluşturmaları için bir yazılım parçası ve web3’te kullanıcıların davranışlarını toplayan bir “sosyal veri ağı” sunar. hangi jetonları ve NFT’leri satın aldıklarını.

CyberConnect’in SDK’sı, Lens gibi akıllı sözleşmeleri kullanmak yerine, eşler arası veri depolama ve paylaşım ağı olan Gezegenler Arası Dosya Sistemi (IPFS) ve Wei’nin iddia ettiği merkezi sunucular olmadan değiştirilebilir verileri yöneten bir ağ olan Ceramic’in üzerine inşa edilmiştir. daha “ekonomik ve gaz açısından verimli bir çözüm”. Akıllı sözleşmeler, sözleşmelerin şartlarına göre otomatik olarak yürütülen ve “gaz ücretleri”ne tabi olan bilgisayar programlarıdır; bu, kullanıcıların işlemleri gerçekleştirmek için gereken bilgi işlem gücünü telafi etmek için yaptıkları ödemelerdir.

“Akıllı sözleşmeye dayalı protokoller, kıt öğelerden değer yaratırken, zincirde depolanan herhangi bir veri, önemsiz bir miktarda gaz ücretine mal olur. Bir koleksiyonda yalnızca 10.000 NFT ve sınırlı miktarda bitcoin var” diye açıklıyor Wei.

“Aksine, sosyal bağlam veri bolluğunu memnuniyetle karşılıyor. Yalnızca sürekli artan sayıda yeni kullanıcı, yeni bağlantı ve yeni içerik var ve bu veriler doğası gereği dinamik olacak ve sürekli güncellemelere ihtiyaç duyacak.”

CyberConnect, veri katkıda bulunanlar, dizin oluşturucular ve tavsiyeciler, küratörler ve kullanıcılar gibi farklı katılımcıları içeren sosyal veri ağı aracılığıyla gelir elde etmeyi planlıyor. Ağ izinsiz olacak, yani Wei’ye göre herkes katılabilir ve sorgu ücretleri etrafında dönen teşvik mekanizmalarını içerir.

Merkezi Palo Alto’da bulunan girişim, ABD, Çin, Kanada ve Avrupa’da 27 kişilik bir ekiple faaliyet gösteriyor.

Dahil olmak üzere birçok girişim yatırım şirketi Yusufçuk, son zamanlarda kripto piyasası çöküşü ve daha geniş makroekonomik komplikasyonların ardından web3 girişimlerini soğutma endüstrisine hazırlanmaları konusunda uyardı. Wei yılmadı ve “ayı piyasaları inşa etmeye odaklanmamız için harika bir zaman” diyor.

“Sosyal, Web3 ve blok zincirinde yedi yıldan fazla süredir devam eden bir seri girişimci ekip olarak, önceki deneyimler bize düşüşler sırasında inşa etmeye devam etmenin çok önemli olduğunu öğretti” diyor. “Gürültü, piyasadaki yutturmaca ile birlikte azalacağından, gerçekten vizyoner ve değer yaratan projelerin doğru bir şekilde tanınması daha kolay olacaktır.”Kaynak : https://techcrunch.com/2022/05/17/cyberconnect-decentralized-social-graph-15-million/

Yorum yapın