Cryptocurrency Exchange Kraken CEO’su Jesse Powell, Adımları Düşürdü


Kripto para borsası Kraken’in kurucusu Jesse Powell, CEO’luk görevinden ayrılıyor.

Kraken Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Bay Powell’ın yerini operasyon şefi Dave Ripley’in alacağını söyledi. Geçiş, şirketin Bay Ripley’in yerine birini bulmasından sonraki birkaç ay içinde gerçekleşecek. Bay Powell, Kraken’de başkan olarak kalacak.

Erken bir Bitcoin girişimcisi olan Bay Powell, bu yıl şirketin Slack’inde ırk ve cinsiyet hakkında kışkırtıcı mesajlar yayınladıktan sonra Kraken çalışanlarıyla çatışmaya girdi. Değerleriyle aynı fikirde olmayanları şirketten ayrılmaya çağırdı. Bazıları yaptı.

Kraken ayrıca, ABD yaptırımlarının olası ihlalleri konusunda Hazine Bakanlığı tarafından bir soruşturmayla karşı karşıya. The New York Times’ın Temmuz ayında bildirdiğine göre, departmanın Kraken’e para cezası vermesi bekleniyor.

İçinde bir blog yazısı, Kraken, 2016 yılında şirketini satın aldıktan sonra şirkete katılan Bay Ripley’nin geçen yıl boyunca “zorlu bir iç ve dış arama” sonucunda seçildiğini söyledi. Bay Powell, zamanının çoğunu “şirketin ürünlerine, kullanıcı deneyimine ve daha geniş sektör savunuculuğuna” odaklanarak geçirmeyi planladığını söyledi.

Bay Powell ve Thanh Luu, 2011 yılında yatırımcıların dijital varlık alıp sattığı ilk büyük borsalardan biri olarak Kraken’i kurdu. Kraken, sonunda Coinbase tarafından geride bırakıldı ve şu anda ABD’deki en büyük ikinci borsa olarak yer alıyor. CoinMarketCap, bir endüstri veri izleyicisi. Geçen yıl, Bay Powell söz konusu şirketi halka arz etmeyi düşünüyordu.

Kraken’deki çatışma bu bahar, Bay Powell’ın çalışanların tercih edilen zamirleri kullanmasını sorgulamasıyla ve kadınların doğuştan erkeklerden daha az zeki olup olmadığı konusunda uzun bir tartışmaya girmesiyle başladı.

Bazı çalışanlar şikayetlerini dile getirdi ve Bay Powell, Kraken’in özgürlükçü değerleri olarak tanımladığı şeyi özetleyen bir şirket kültürü belgesi yayınladı. Çalışanlara, belgeye katılmazlarsa istifa etmeleri gerektiğini söyledi. The Times’ın Kraken’in iç çatışmasına ilişkin haberine yanıt olarak, Haziran ayında tweetlendi şirketi “diktatörlüğe geri” döndürdüğünü söyledi.

Kaynak : https://www.nytimes.com/2022/09/21/technology/ceo-kraken-cryptocurrency-jesse-powell.html

Yorum yapın